Miercuri, 23 Aprilie 2014 Anunţuri     Galerie Foto     Harta judeţului     Harta Satu Mare     Coduri poştale     Party Foto
HomeLocaleInterneExterneSportLocalInternInternaţionalDivertismentŞtiinţă/TehnolologieAuto/MotoSănătateLifestyleBlogZone

CAUTA     Web  satumareonline.ro
Şapte locuri I pentru CSM la Campionatul Naţional de Karate
Marti, 15 Aprilie 2014
Un număr de 272 de sportivi şi 53 de echipe, de la 38 de cluburi din ţară, au participat week-end-ul trecut la Sighişoara la Campionatul Naţional de Karate pentru cadeţi, juniori şi seniori. La competiţie au fost prezenţi şi sportivi de la CSM Satu Mare, obţinând rezultate deosebite. În clasamentul pe puncte, CSM Satu Mare a obţinut locul III (cu 428 de puncte), fiind depăşit de CS Politehnica (654 de puncte) şi CS Rapid Bucureşti (cu 559 de puncte). CSM Satu Mare ocupă locul IV în clasament, cu 7 locuri I. continuare

Primarul Dorel Coica a premiat 95 sportivi sătmăreni
Primarul municipiului Satu Mare, Dorel Coica, alături de viceprimarul Radu Roca și canditatul PSD în Colegiul 2 pentru Camera Deputaților, Ciprian Ardelean, au continuat și în acest an să premieze sportivii sătmăreni care au obținut rezultate deosebite la diferite competiții. Așadar, marți, au fost premiați sportivii de la ramurile sportive karate – Yakuza, Samuraiul și Nord Vest, lupte și floretă – CS Satu Mare, judo și popice – CSM Satu Mare, tenis – Sănătatea, judo – Unio și șah și atletism – LPS Satu Mare. continuare

ISU „Someș” locul I la Campionatul de Minifotbal, Cupa ASPR 2014
În municipiul Pitești a avut loc în perioada 9-11 aprilie, etapa interjudețeană a Campionatului de Minifotbal, Cupa ASPR 2014. La această etapă a participat și lotul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Someș” al județului Satu Mare, alături de loturile inspectoratelor Cluj, Argeș și Brașov. În urma disputării meciurilor ISU „Someș” s-a clasat pe locul I, calificându-se în faza semifinalelor. Lotul pompierilor sătmăreni a fost alcătuit din următoarele cadre: Plt. Adj. șef. Paul Mihai (G.I. Turț)-antrenor și jucător. continuare

Sport pentru sănătate la Botiz
Luni, 14 Aprilie 2014
La initiativa Organizatiei Locale a PSD Botiz, la sfarsitul săptămânii trecute a avut loc concursul de alergare ,,Pasul Iepurasului”. Participantii au fost elevii cu varsta cuprinsa intre 7-15 ani (3 grupe de varsta, separat fete/baieti) sustinuti de pe margine de numerosi suporteri. Botizenii au dat dovada, din nou, de un spirit democratic extraordinar, actiunea avand loc datorita sustinerii neconditionate a sponsorilor si a participantilor, culoarea politica, apartenenta religioasa trecand in plan secundar. Dorinta de socializare a depasit orice bariera. continuare

Olimpia Satu Mare a pierdut în fața formației Gloria Bistrița
Sambata, 12 Aprilie 2014
Olimpia Satu Mare a disputat sâmbătă, pe teren propriu, meciul etapei XXII a Ligii a II-a, seria II la fotbal în compania formației Gloria Bistrița. Aceasta a fost ultima partidă din sezonul regulat, meci în care sătmărenii au pierdut din nou în fața bistrițenilor cu scorul de 1-0. Spun din nou pentru că atât în partida tur, cât și în meciul amical pe care l-au disputat înaintea începerii returului Olimpia a fost învinsă de aceeași formație bistrițeană. Încă din primul minut al partidei, Gloria Bistrița a avut o super ocazie. continuare

Derby pentru play-off: Olimpia Satu Mare – Gloria Bistrița
Joi, 10 Aprilie 2014
Olimpia Satu Mare joacă sâmbătă, de la ora 11.00, meciul etapei XXII, fiind ultima partidă de pe teren propriu din sezonul regulat al Ligii a II-a, seria II la fotbal, în compania formației Gloria Bistrița. Putem spune că meciul de la sfârșitul săptămânii va fi un derby pentru play-off. Fotbaliștii sătmăreni nu vor avea un meci ușor și asta deoarece ambele echipe luptă pentru un loc în play-off. Înfrângerea de la Mioveni le-a pus ceva probleme sătmărenilor în ceea ce privește poziția în clasament. Reamintim că în partida tur, Gloria Bistrița a învins Olimpia cu scorul de 2-1. continuare

Popicarul Marius Lucuț, selecționat la Lotul Național de Tineret U23
Luni, 07 Aprilie 2014
După ce a câştigat locul I la proba de sprint în cadrul Campionatului Naţional de tineret la popice (U23), desfăşurat în perioada 27-29 martie 2014 la Târgu Mureş, Marius Lucuţ de la CSM Satu Mare a fost selectat în Lotul Naţional de Tineret U23. Acesta va reprezenta România la Campionatul Mondial de popice, competiţie ce se va desfăşura în luna mai la Brno (Cehia). În perioada 17-18 aprilie popicarii de la CSM Satu Mare vor participa la Campionatul Naţional de Tineret U23. continuare

Judoka de la CSM Satu Mare la un stagiu internațional de pregătire
Judoka de la CSM Satu Mare vor participa în perioada 8-12 aprilie, la un stagiu internaţional de pregătire organizat la Oradea unde şi-au anunţat prezenţa sportivi din Austria, Republica Moldova, Ungaria, Serbia, respectiv judoka de la toate cluburile de profil din România. „Este un stagiu important şi binevenit în vederea pregătirii echipei noastre pentru competiţiile care ne aşteaptă în luna mai. La acest stagiu de pregătire vor participa peste 200 de sportivi”, a declarat Marian Halas, antrenor de judo. continuare

Concursul de ciclism Tour de Tur ajunge la a IX-a ediție
Toți iubitorii de ciclism trebuie să marcheze în calendar data de 7 iunie, când Societatea Carpatină Ardeleană – Satu Mare va organiza ediția a IX-a a concursului ciclist de mare popularitate, Tour de Tur. Societatea Carpatină Ardeleană – Satu Mare din 2005 organizează evenimentul ciclist Tour de Tur. Scopul concursului este promovarea mișcării în aer liber precum și a valorilor naturale ale Ariilor Protejate „Râul Tur”. Centrul evenimentului, la fel ca în anii precedenți, va fi în zona lacului Mujdeni. Traseul concursului va străbate Ariile Protejate „Râul Tur”. continuare

Game Over!
Duminica, 06 Aprilie 2014
Echipa de baschet a CSM Satu Mare a pierdut şi cel de-al doilea meci din cadrul play-off-ului Ligii Naţionale la baschet feminin, partidă jucată duminică, pe teren propriu, în compania CSU Alba Iulia. Scorul final a fost de 50-86 (la pauză: 30-43) în favoarea oaspetelor. Acesta a fost şi ultimul meci din sezonul 2013-2014 pentru echipa din Satu MareCu toate că a pierdut, formaţia antrenată de Peter Eles a reuşit să facă un meci bun, terminând primul sfert cu scorul de 17 la 17. Sfertul secund a fost dominat de CSU Alba Iulia, reuşind să se impună cu 13-26. La pauză tabela de marcaj arăta scorul de 30-43. Sfertul al treilea a fost câştigat de formaţia sătmăreană. continuare

Olimpia a pierdut la Mioveni. Calificarea în play-off este în pericol.
Sambata, 05 Aprilie 2014
Olimpia Satu Mare a disputat sâmbătă, în deplasare, meciul etapei a XXI-a a Ligii a II-a, seria II la fotbal în compania formației CS Mioveni. Sătmărenii au fost învinși cu scorul de 2-0. În această după masă cele două echipe au jucat pe un vânt foarte puternic care de altfel a fost și adversarul lor și asta deoarece mingea a luat de nenumărate ori traiectorii neașteptate. Dacă în primele minute ale partidei nu s-a întâmplat nimic spectaculos, în minutul 35 gazdele au fost o ocazie mare, Stan a trimis balonul în careu, Năstăsie l-a preluat însă a ratat. În această repriză, „galben albaștrii” au executat... continuare

Andrei Mărcuș concurează la Campionatul Național de box
Joi, 03 Aprilie 2014
Andrei Mărcuș, pugilistul de la AS Olimpia Căuaș, pregătit de Iosif Sandor va participa în perioada 7 – 16 aprilie la Cluj la Campionatul Național de juniori la categoria 70 kg. După cum se vede, secția de box Olimpia Căuaș începe să-și facă un renume în acest sport. Sportivul sătmărean va fi însoțit de președintele secției de box și vicepreședintele clubului, Florin Mulcuțan deoarece antrenorul va rămâne în Satu Mare pentru a continua pregătirea sportivilor pentru Campionatele Naționale de tineret care vor avea loc în luna mai la Bărila unde vor concura trei pugiliști sătmăreni. continuare

DJST organizează concursul local de proiecte de tineret 2014
Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Satu Mare organizează Concursul local de proiecte de tineret 2014, pentru acţiuni derulate de organizaţii neguvernamentale de şi pentru tineret în perioada 1 iulie – 15 noiembrie 2014. Dosarele proiectelor pot fi depuse până în data de 7 mai, ora 16.00 la sediul direcţiei. Priorităţile/direcţiile de acţiune în anul 2014 pentru proiectele de tineret precum şi documentaţia pentru întocmirea dosarelor. continuare

Olimpia Satu Mare vrea trei puncte de la CS Mioveni
Olimpia Satu Mare dispută sâmbătă, 5 aprilie, în deplasare la Mioveni, meciul etapei XXI, a Ligii a II-a, Seria II la fotbal în compania formației locale CS Mioveni. „Galben-albaștrii” au pornit la drum joi dimineață și sunt încrezători că sâmbătă vor obține cele trei puncte puse în joc și își vor menține locul în play-off. Sper ca după meciul de sâmbătă să ne asigurăm sută la sută participarea la play-off. Ne așteaptă un joc dificil, dar sper să ne impunem și să arătăm că până acum rezultatele nu au fost o întâmplare, a fost meritul muncii noastre. continuare

A treia victorie pentru Dacian Barbul în circuitul MMA
Marti, 01 Aprilie 2014
În Marea Britanie continuă circuitul MMA. Astfel, sătmăreanul Dacian Barbul a concurat la gala British Challenge Mixed Martial Arts care a avut loc la Colchester, acesta fiind cea de-a treia competiție MMA la care concurează. A treia competiție, a treia victorie. Barbul l-a avut ca adversat pe britanicul Simon Wackers Wackrill pe care l-a învins foarte rapid, l-a făcut K.O. în doar 15 secunde. L-a trântit la podea și i-a împărțit pumni până ce englezul a fost nevoit să abandoneze. După această victorie, sportivul sătmărean va lua o pauză în circuitul MMA. continuare

Intern

Rapid – Olimpia 6 - 0
Vineri, 28 Septembrie 2012
Rapid Bucureşti a făcut scor cu Olimpia Satu Mare joi seara într-un meci jucat pe stadionul Giuleşti în 16-imile de finală ale Cupei României la fotbal. Rapidul merge în "optimi", eliminând o formaţie din Liga a III-a, care a făcut 10 ore cu autocarul şi care a reuşit să-şi creeze două ocazii bune de gol, câte una pe repriză, salvate de Albuţ. În plus, în prelungiri, Olimpia a irosit şi un penalty.