Locale Altele
Duminica, 16 Iunie 2019
Dum, 16 Iun 2019
LocaleEvenimentAdministratieSocialCulturalPoliticEconomicInfracţionalitateEducaţieReligieSportAlteleOh Canada
Ne găsești pe Facebook


InterneExterneAlteleDivertismentŞtiinţă/TehnolologieAuto/MotoSănătateLifestyleGalerie FotoParty Foto
Rezultatele Olimpiadei la disciplinele din aria curriculară „Tehnologii” etapa județeană
Inspectoratul Școlar Județean Satu Mare  - Marti, 7 Martie 2017

Olimpiada la disciplinele din aria curriculară Tehnologii – etapa județeană – s-a desfășurat în perioada 25 februarie – 4 martie 2017 în șapte centre de concurs: Școala Gimnazială „George Coșbuc” Medieșu Aurit, Colegiul Tehnic de Transporturi și Telecomunicații „Ion I. C. Brătianu” Satu Mare, Colegiul Tehnic „Elisa Zamfirescu” Satu Mare, Liceul Tehnologic „Constantin Brâncuși” Satu Mare, Colegiul Economic „Gheorghe Dragoș” Satu Mare, Liceul Tehnologic „Simion Bărnuțiu” Carei, Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară „George Emil Palade” Satu Mare.

Au participat 85 elevi de la clasele de învățământ liceal XI-XII, pentru domeniile de calificare profesională: Mecanică, Electronică, Industrie textilă, Fabricarea produselor din lemn, Economic, Turism, Agricultură, Protecția mediului și Industrie alimentară, respectiv 47 elevi de la clasele de învățământ gimnazial V-VIII pentru disciplina Educație tehnologică.

Competiția a constat într-o probă scrisă organizată în 25 februarie și o probă practică desfășurată în perioada 27 februarie – 4 martie, în laboratoarele tehnologice de specialitate.

Olimpiada județeană de Educație tehnologică, dedicată elevilor din clasele V-VIII, a fost organizată de Școala Gimnazială “George Coșbuc” Medieșu Aurit în parteneriat cu Primăria Comunei Medieșu Aurit și operatorii economici locali Alu Menziken și Top Design Furniture. După susținerea probei scrise din 25 februarie și a probei practice din 4 martie, elevii de gimnaziu au participat la o întâlnire de informare privind oferta profesională locală, organizată în Căminul Cultural, au vizitat Cuptoarele Dacice, Castelul Lonyai și fabrica de mobilă din Medieșu Aurit.   

Olimpiada județeană pentru domeniile Mecanică și Electronică, organizată de Colegiul Tehnic de Transporturi și Telecomunicații “Ion I. C. Brătianu” Satu Mare, a fost de asemenea susținută de operatorii economici parteneri: Draxlmaier, Gotec și Metamob.

În conformitate cu rezultatele finale obținute la etapa județeană, elevii calificați pentru etapa națională a olimpiadei sunt după cum urmează :

Domeniul

Numele și prenumele elevului

Clasa

Școala de proveniență

Educație tehnologică

Bozga Elisei

V

Școala Gimnazială ”Constantin Brâncoveanu” Satu Mare

Ulici Cosmin Valentin

VI

Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Satu Mare

Racolța George

VII

Școala Gimnazială ”Vasile Lucaciu” Carei

Grigoruț Daniel Ioan

VIII

Liceul Teoretic Negrești Oaș

 

Mecanică

Zimbru Adelin Grigore

XI

Liceul Tehnologic ”Anghel Saligny” Turț

Zimbru Vlăduț Vasile

XII

Liceul Tehnologic ”Anghel Saligny” Turț

Electronică, automatizări, telecomunicații

Kondics Robert

 

XI

Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară ”George Emil Palade”

Satu Mare

Csatari Akos

 

XII

Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară ”George Emil Palade”

Satu Mare

Industrie textilă și pielărie

Boristeac Viorica

XI

Liceul Tehnologic ”Anghel Saligny” Turț

Rezmuves Diana Nicoleta

XII

Colegiul Tehnic ”Elisa Zamfirescu” Satu Mare

Fabricarea produselor din lemn

Kiss Maria Karola

XI

Liceul Tehnologic „Constantin Brâncuși„ Satu Mare

Gude Ioana Florentina

XII

Liceul Tehnologic ”Petru Cupcea” Supuru de Jos

Economic, administrativ, comerț

Bura Denisa Adela

XI

Liceul Tehnologic „George Barițiu” Livada

Nicolescu Nicoleta Larisa

XII

Liceul Tehnologic „George Barițiu” Livada

Turism și alimentație

Lobonț Daniela

XI

Liceul Tehnologic ”Ioniță G. Andron” Negrești Oaș

Dudaș Mădălina

XII

Liceul Tehnologic ”Ioniță G. Andron” Negrești Oaș

Agricultură – cultura plantelor

Oros Alexandru

XI

Liceul Tehnologic ”Simion Bărnuțiu” Carei

Costaniuc Alexandru Vasile

XII

Liceul Tehnologic Tarna Mare

 

Protecția mediului

Holdiș Denisa Ana

XI

Liceul Tehnologic ”Constantin Brâncuși” Satu Mare

Oroszi Bettina Annamaria

XII

Liceul Tehnologic ”Constantin Brâncuși” Satu Mare

Industrie alimentară – analize produse alimentare

Riza Paula Daniela

XI

Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară ”George Emil Palade” Satu Mare

Corodi Cristina Elisabeta

XII

Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară ”George Emil Palade” Satu Mare

Industrie alimentară – industrie alimentară

Tardi Henrietta

 

XI

Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară ”George Emil Palade” Satu Mare

Prunar Adrian Vlăduț Ignațiu

XII

Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară ”George Emil Palade” Satu Mare

Etapa națională a Olimpiadelor la disciplinele din aria curriculară Tehnologii se va desfășura în perioada 24-28 aprilie 2017, având ca județe organizatoare: Botoșani pentru domeniul Mecanică, Vâlcea pentru domeniul Electronică, Brăila pentru domeniul Industrie textilă, Bihor pentru domeniul Fabricarea produselor din lemn, Galați pentru domeniile Economic și Turism, Neamț pentru domeniul Agricultură, Maramureș pentru domeniul Protecția mediului, Mureș pentru domeniul Industrie alimentara și Arad pentru Educație tehnologică.

 

 

Tags: olimpiada  tehnologii  rezultate  etapa judeteana  
580 vizite
Distribuie pe