Luni, 19 August 2019
Luni, 19 Aug 2019

Medalii pentru spadasinii sătmăreni la Memorialul „Ille Cornelia”
Veronica Hodas  - Marti, 4 Iunie 2013

Spadasinii copii de la CS Satu Mare, antrenați de Nagy Lehel și Francisc Csiszar, au participat zilele acestea la Oradea la Memorialul „Ille Cornelia”. Aici, micii spadasini au obținut rezultate excelente și s-au întors acasă cu o mulțime de medalii.

Sportivii de la CS Satu Mare vor concura la începutul lunii iulie la Campionatul Național de Spadă Copii, de unde speră să se întoarcă cu rezultate la fel de bune.

Rezultate:

Fete 8-9 ani: locul 2 Cristina Ziman,

Băieți 10-11 ani Szekely Marko, Ruben Lazăr locul 6, David Illes locul 8, Poti Abel locul 9 și Dragoș Ilie locul 11.

Fete, Kato Zsofia locul I, Szabo Boglarka locul 3, Kiss Astrid locul 5, Maria Crăciun locul 9, iar locurile 16, 17 au fost ocupate de sătmărencele Teodora Gardoș și Donca Aniko.

Băieți 12-13 ani, Adam Macska locul I, David Ziman locul 2, Alexandru Oroian locul III, David Lazăr locul 6, Szilagyi Balazs locul 9 și Nici Patrick s-a clasat abia pe locul 26.

La fete Kato Zsofia și Pfeifer Melany au ocupat locul 3, iar Poti Eszter locul 11.

Macska Adam a reușit să urce pe prima treaptă a podiumului și la categoria 14-15 ani, pe când locurile 6, 7, 8, 9 și 10 au fost obținute de sătmărenii Szilagyi Peter, Kato Zoltan, Szep Marton, Szilagyi Balazs și David Ziman.

La aceiași categorie, Nagy Csilla s-a clasat pe locul 1, iar Teodora Coste s-a clasat pe locul 3.