Dum, 31 Mai 2020

Nicio șansă în fața liderului
Cristian Tudor  - Joi, 26 Februarie 2009

Fără Monica Urse-Ivan, accidentată la gleznă, CSM Satu Mare a fost victimă sigură miercuri seara la Târgoviște, pe terenul celei mai valoroase echipe din Divizia A.

Fetele antrenate de Dan Fleșeriu au pierdut, scor 84-48, însă în urma rezultatelor din etapa a 19-a au rămas pe poziția a șasea a clasamentului. De remarcat că înainte de acest meci,Târgoviște a zdrobit pe rând atât campioana ICIM Arad scor 107-51 , cât și vicecampioana LMK chiar la Sfântu Gheorghe scor 90-55 .

Sătmărencele au condus o singură dată la Târgoviște, 2-0 în debutul partidei, dar apoi încet au cedat inițiativa în fața mult mai valoroaselor lor adversare. Gazdele s-au distanțat rapid la 20-8 profitând și de lipsa de reacție a fetelor noastre în apărare. Larisa Toma de la Târgoviște face din nou, ca și-n tur, un meci excelent și până la pauză liderul își asigură un avantaj consistent, 53-23.

Antrenorul Dan Fleșeriu schimbă sistemul în apărare după pauză și încet lucrurile se mai echilibrează, astfel că până la final Târgoviște mai adaugă doar șase puncte la avantajul luat deja până la pauză.

„În ultimul sfert am fost egali cu liderul 15-15 , dar diferența s-a făcut, din păcate, până la pauză. S-a văzut și absența Monicăi Ivan, cea mai constantă jucătoare din acest retur, dar și cu ea în teren trebuie să fim cinstiți și să recunoaștem că tot am fi pierdut”, a declarat după meci managerul Petru Eleș.

Pentru CSM Satu Mare au marcat:  Graham 17, Dragoescu 10, Cl. Pop 8, Czukor 7, A. Pop 2, Nemes 2, Pricop 2.

Sâmbătă de la ora 13, imediat după finalul meciului de handbal dintre CSM și Potaisa Turda, fetele antrenate de Dan Fleșeriu vor întâlni Olimpia București.