Locale Altele
Miercuri, 18 Septembrie 2019
Mie, 18 Sept 2019
LocaleSportLocalInternInternaţionalAlteleOh Canada
Ne găsești pe Facebook


InterneExterneAlteleDivertismentŞtiinţă/TehnolologieAuto/MotoSănătateLifestyleGalerie FotoParty Foto
Câștigătorii Campionatului Național de Rally Sprint 2015
ACR Satu Mare  - Duminica, 12 Iulie 2015

Sâmbătă, pe B-dul Transilavania din Satu Mare s-a desfășurat etapa a 4-a a Campionatului Național de Rally Sprint 2015, Campionatul se afla la ediția a X-a.

Acest Campionat are cinci etape și este organizat de ACR Sucursala Satu Mare, Clubul Sportiv Auto Karting Rider’s si Primaria Satu Mare.

Zi cu soare din belșug și puțin vânt, ideal pentru raliu. Pe tot parcursul zilei, aproximativ 2.500 de oameni au asistat la spectacolul oferit de piloți.

Cu sprijinul autoritătilor locale din Satu Mare: Primaria Satru Mare, Politia Locale, Biroul Politiei Rutiere a mun.Satu Mare, ISU „Someș” Satu Mare, Jandarmeria Satu Mare evenimentul s-a desfasurat fara evenimente nedorite si in maxima siguranta atat pentru concurenti cat si pentru public.

Ediţia a X-a se împarte în mai multe clase, după cum urmează: JN1(junior pana la 15 ani), JN2(junior pana la 18 ani) ,FEMININ(toate domnisoarele si doamnele indiferent de autoturism)  ON.1 – masini cu tractiune fata si capacitate cilindrica de pana la 1.500 cmc, ON.2 – masini cu tractiune fata si capacitate cilindrica intre 1.501 si 2.000 cmc, ON.3 – masini cu tractiune spate indiferent de capacitate cilindrica dar cu o putere de pana la 200 cai, grupa OOP1(Only Open1) –concurentii care nu s-au incadrat in primele trei grupe tractiune fata sau integrala, grupa OO21(Only Open2) –concurentii care nu s-au incadrat in primele trei grupe tractiune spate si grupa OPEN-, care apartine pilotilor avansati si cu masini modificate, respectiv toti doritorii care opteaza pentru aceasta grupa.

Pilotii avansati si debutanti  au sosit intr-un numar record pentru o etapa in Satu Mare( 70), din mai multe localitati si anume din: Baia Mare, Livada, Oradea, Carei, Gherla, Sanmartin, Zalau, Miercurea Nirajului, Sighetu Marmatiei, Cluj Napoca, Urziceni, Simleu Silvaniei, Franta, si din Satu Mare

Conform regulamentului fiecare pilot poate concura la doua grupe diferite doar unul dintre grupe este cel in care se incadreaza, iar ce de-a doua grupa este grupa OPEN, si un pilot poate participa cu maxim doua autoturisme. O modificare uriasa a suferit regulamentul in privinta impartirii punctelor. Pot primii puncte maxime acele clase unde sunt cel putin 5 concurenti.  Punctajul maxim pus in joc la aceasta etapa arata astfel:: locul1-21puncte, 2-18, 3-16, 4-14, 5-13, 6-12, 7-11, 8-10, 9-9, 10-8, 11-7, 12-6, 13-5, 14-4, 15-3, 16-2, 17-1 punct.

Castigatorii etapei a 4-a pe grupe:

Grupa JN.1 :  locul 1. Hanea Mihnea 13 ani (Cluj Napoca, Ford Ka): locul.2. Tarta David 13 ani (Baia Mare, Suzuki Swift) ;  locul.3. Pintye Balázs 13 ani (Satu Mare, Honda); . 

Grupa JN.2 : locul 1. Iocsak Leontin 16 ani (Livada, Honda); locul 2. Balogh Alex 17 ani (Satu Mare, Peugeot)  ; locul.3. Purgui Flaviu 18 ani(Satu Mare, Peugeot)

FEMININ: locul 1. Iocsak Natalia Ramona  (Livada, Honda); 2. Hanea Natalie (Cluj Napoca, Ford Ka)  ; 3. Bonyhai Nóra ( Baia Mare, Mitshubishi) 

ON.1 – 1.Iocsak Ioan (Livada, Suzuki); 2.Valdman Istvan (Baia Mare, Mitsubishi); 3. Toth Adalbert (Livada, Mazda) 

ON.2. – 1.Petyár István (Oradea, Audi 80 GT); 2.Kishegyi Balázs (Baia Mare, Mini Cooper);  3 . Nagy Attila (Baia Mare, Opel );  

ON.3 – 1. Kis Szilárd (Miercurea Nirajului, BMW); 2.Marcus Iulian(Baia Mare, BMW) 3. Rosu Mihai (Carei, BMW)

OOP.1 – 1.Pasca Ovidiu(Baia Mare, Mitshubishi), 2. Uram Andrei (Oradea, Mazda 323); 3. Bernat L. Alexandru (Simleul Silvaniei, Subaru).;

OOP.2 –1, Stecka Florin  (Satu Mare, BMW),   2. Kovács Levente ( Satu Mare, BMW ;  3. Farcau Catalin (Satu Mare, BMW)  

OPEN – 1. Pasca Ovidiu(Baia Mare, Mitshubishi),  2. Bernat L. Alexandru (Simleul Silvaniei, Subaru) ; 3. Uram Andrei (Oradea, Mazda 323)

Trei premii speciale : pentru cel mai bun timp al zilei: Pasca Ovidiu, cel mai tanar copilot: Toth Darius si un premiu de consolare : Hankovski Krisztina

Fiecare castigator a primit pe langa cupe,diploma, medalii si punctele care I se cuvin conform regulamentului.

 

1131 vizite
Distribuie pe