Locale Altele
Duminica, 22 Septembrie 2019
Dum, 22 Sept 2019
LocaleSportLocalInternInternaţionalAlteleOh Canada
Ne găsești pe Facebook


InterneExterneAlteleDivertismentŞtiinţă/TehnolologieAuto/MotoSănătateLifestyleGalerie FotoParty Foto
Bogdan Dan este câștigătorul „Cupei Orașului Tășnad” la șah
CS Voința Satu Mare  - Luni, 14 Septembrie 2015

S-a încheiat cea de-a III-a ediție a Turneului Internațional de șah „Cupa Orașului Tășand”. La competiția care a avut loc la Ștrandul Termal din Tășand au participat 81 de sportivi din șapte țări: România, Ungaria, Franța, Germania, Serbia, Ucraina și Republica Moldova.

Turneul a fost unul foarte puternic având la start trei Mari Maeștri Internaționali și zece Maeștri Internaționali și opt Maeștri FIDE.

Lupta pentru desemnarea primelor locuri a fost echilibrată, câștigătorii fiind stabiliți în ultima rundă. Astfel după 7 partide disputate pe durata a 5 zile clasamentul final se prezinta astfel:

Locul

Nr. De start

Nume

ELO

Club

Tip

Puncte

BH. Mediu

BH.

Fide

1

8

Bogdan Dan

2375

Acs Sah Club Vados Arad

 

22½

30½

23½

2

7

Nagy Gabor

2390

UNGARIA

 

22

30

22½

3

6

Petrisor Adrian-Marian

2395

Cs Sah Club Galati

 

21

28½

22½

4

5

Costachi Mihnea

2408

Cs Universitatea Din Alba Iuli

U16

5

24

32½

22½

5

3

Abramovic Bosko

2439

SERBIA

S50

5

23½

33½

22½

6

1

Shishkin Vadim

2520

UKRAINA

 

5

23½

33

22½

7

10

Balla Tamas-Kristof

2335

Acs Sah Club Vados Arad

 

5

23

31½

23

8

14

Szalanczy Emil

2280

UNGARIA

S50

5

21

29½

21½

9

2

Okhotnik Vladimir

2453

FRANTA

S65

5

20½

29½

21

10

24

Rusan Paul-Cristian

2163

Asociatia Sah Club Bistrita

 

5

20

28

20

11

23

Ognean Mihnea-Ionut

2164

Css Targu Mures

U12

5

20

27½

19

12

4

Carmaciu Lucian-Catalin

2411

Cs Sah Club Galati

 

5

18

25

17

13

51

Tat Alin-Sebastian

1730

Acs Napocensis Activ Cluj Napo

 

5

16

22

16

14

11

Stanciu Alexandru-Ovidiu

2322

Cs Studentesc Medicina Timisoa

 

23

32

20½

15

12

Bonte Andrei-Mihai

2318

Cs Sah Club Galati

 

22

30½

20½

16

20

Lupu Ovidiu-Jean

2215

Cso Cugir

 

20½

29

18½

17

17

Szabo Attila

2251

Clubul De Sah Al Municipiului

 

20½

28½

19½

18

33

Bonte Arghir

1973

Clubul De Sah Al Municipiului

S50

20

27

18½

19

41

Cornea Alexandru

1880

Clubul De Sah Al Municipiului

S65

18½

25½

17½

20

21

Mozes Ervin

2205

Cs Universitatea Arad

S65

18½

25½

17

21

27

Ambru Dan-Calin

2096

Acs Napocensis Activ Cluj Napo

 

17½

24½

19

22

9

Cvetkovic Srdjan

2351

SERBIA

S65

4

23

32

20

23

44

Anghelus Alin-Gabriel

1808

Lps Satu Mare

U14

4

22½

31

17

24

22

Teglas Balazs

2188

UNGARIA

 

4

21½

30

19

25

15

Secheres Adrian-Simion

2276

Css Nr. 1 Timisoara

U18

4

21

28½

19½

26

32

Fulop Francisc

1992

Cs Sah Club Potaissa Turda

S50

4

20½

28½

18

27

31

Sarivan Mircea

2014

MOLDOVA

S65

4

19½

24½

16

28

16

Halak Miklos

2253

UNGARIA

 

4

19

26

18

29

28

Sogor Andras-Csaba

2059

Cs Vointa Satu Mare

 

4

19

26

16½

30

40

Bucur Stefan

1903

Clubul De Sah Deva

S65

4

18½

26

15

31

30

Veklinec Andrei

2023

Cs Unio Satu Mare

S50

4

18½

25½

16½

32

19

Fischer Johann

2216

GERMANIA

S50

4

18

26

16

33

18

Brandics Jozsef

2241

UNGARIA

S50

4

17½

24½

14

34

34

Sarivan Margareta

1934

 

 

4

17

23½

16½

35

81

Reiz Jozsef

0

C.S. Vointa Satu Mare

 

4

16

22

13

36

39

Veron Andrei-Stefan

1905

Cs Vointa Satu Mare

S50

4

15½

22½

13½

37

49

Meleg Victor

1748

Cs Maris 2003 Targu Mures

S65

4

15½

21

12

38

13

Florescu Codrut-Constantin

2289

Cs Apollo Satu Mare

 

20½

28½

17

39

29

Balla Tibor

2035

UNGARIA

S65

19

25½

16

40

63

Juravle Mihnea-Marian

1623

Css Nr. 1 Timisoara

U12

18½

25½

12

41

53

Bruma Ioan

1707

Clubul De Sah Al Municipiului

S50

17½

25

13

42

36

Horvath Ludovic

1929

Cs Crisul Oradea

S65

17½

24½

16

43

47

Uta Ilie

1772

Acs Dumbravita

S50

17

24

12½

44

35

Marchis Arghil

1932

UNGARIA

S50

17

23½

15

45

42

Polner Iosif

1831

Cs Unio Satu Mare

S50

16½

24

11½

46

54

Palii Alex

1704

Cs Universitatea Agora Sport C

U14

15

22

13½

47

64

Rosca Grigore

1598

Cs Victoria Techirghiol

S65

14½

19½

10½

48

25

Costin Petrica

2128

Acs "petra-Sah" Satu Mare

S50

3

18

25½

15½

49

43

Simion Nicolae

1828

Cs Tinerii Maestri Bucuresti

S65

3

18

25½

13½

50

55

Alboni Denis-Dean

1694

Clubul De Sah Giroc

U14

3

18

25

13

51

38

Muller Wilhelm

1909

Cs Unio Satu Mare

S65

3

18

24½

15½

52

50

Csurka Roland

1744

Lps Satu Mare

U14

3

17½

24½

12

53

56

Borisichievici Vasile-Emilian

1686

Cs Sah Suceava

S65

3

17

23

11½

54

45

Pop Viorel

1782

Cs Sah Club Potaissa Turda

S50

3

16½

24

12

55

66

Mintau Andrei-Catalin

1579

Cs Sig-Mar Sighetu Marmatiei

U12

3

16½

21½

56

57

Costiuc Ioan

1684

Cs Sig-Mar Sighetu Marmatiei

S65

3

16

23½

10½

57

46

Radu Eudochia

1779

Cs Universitatea Arad

S50

3

15½

21½

12½

58

52

Ardelean Rusalim-Pavel

1718

Cs Universitatea Arad

S65

3

15½

20½

11½

59

48

Pop Ioan

1750

Acs Napocensis Activ Cluj Napo

S50

3

15

22½

10

60

59

Murg Gheorghe

1667

Cso Cugir

S65

3

13½

19½

10

61

61

Cretu Dragos-Cristian

1631

Clubul De Sah Deva

S50

18

25½

13

62

60

Dan Francisc

1643

Cs Vointa Satu Mare

S65

17

23

63

68

Trifoi Mihaela-Ioana

1547

Cs Sig-Mar Sighetu Marmatiei

U10

15½

22½

64

67

Czako Petru

1564

Cs Sig-Mar Sighetu Marmatiei

S50

15

21½

8

65

71

Bogdan Andrada-Ioana

1472

Acs Dumbravita

U16

14½

20

8

66

26

Samu Sorin-Mihai

2118

Clubul De Sah-Tenis Speranta O

 

2

18

26½

12

67

37

Muresan Petru

1922

Clubul De Sah Al Municipiului

S50

2

18

24½

12

68

58

Covrig Larisa-Raluca

1681

Cs Sig-Mar Sighetu Marmatiei

U12

2

15½

20½

9

69

76

Tet Stefania

0

Cs Partyum Marghita

U16

2

13½

18½

7

70

65

Roncea Ioan-Aurel

1589

Cs Apulum Alba Iulia

S65

2

13½

18½

71

72

Hejja Irisz-Hanna

1457

Cs Sig-Mar Sighetu Marmatiei

U10

2

13

18

6

72

69

Rusan Paul-Andrei

1514

Asociatia Sah Club Bistrita

U10

2

13

17

7

73

77

Tet Andreea

0

Cs Partyum Marghita

U16

16

21

8

74

80

Pop Emanuil-Ioachim

0

C.S. Vointa Satu Mare

 

1

14½

21

6

75

78

Cardos Ioan

0

C.S. Vointa Satu Mare

 

1

12

17

4

76

79

Lupu Filofteia-Angela

0

Cso Cugir

U12

1

10½

14

77

73

Popa Andrada

1440

Cs Universitar Ploiesti

U16

½

14

20

78

62

Ionita Gheorghe

1623

Cs Mediator Giarmata Vii

S50

½

14

19½

79

74

Tet Daniel-Ovidiu

1390

Cs Partyum Marghita

 

½

12½

17½

80

75

Pontos Silviu-Andrei

1297

Cs Sig-Mar Sighetu Marmatiei

U12

0

12½

17½

0

81

70

Dumitru Sorin

1479

Cs Juniorul Cluj

S50

0

12½

17

0

Primii 8 clasati in clasamentul general au primit premii in bani dupa cum urmeaza: 2.220 lei/1.824 lei/1.625 lei/853 lei/773 lei/734 lei/694 lei/654 lei.

Organizatorii au oferit si premii speciale:

Vladimir Okhotnik locul 1 la veterani si un premiu de 300 lei

Bonte Arghir-Mihai –locul 1 la categoria elo 1800-2100 si un premiu de 300 lei

Tat Alin Sebastian-locul 1 la categoria elo sub 1800 si un premiu de 300 lei

Reisz Joszef locul 1 la categoria elo sub 1600 si un premiu de 200 lei

Ognean Mihnea locul 1 la juniori sub 18 ani si un premiu de 300 lei

Secheres Adrian locul 2 la juniori sub 18 ani si un premiu de 200 lei

Anghelus Alin Gabriel locul 1 la juniori 14 ani si un premiu de 250 lei

Juravle Mihnea Ionut locul 2 la juniori 14 ani si un premiu de 150 lei

Palii Alex locul 3 la juniori 14 ani si si un premiu de 100 lei

Arbitrajul a fost asigurat de catre Arbitru International Muntean Ciprian.

Rezultatele competitiei se pot urmari la adresa : http://chess-results.com/tnr181099.aspx?lan=27&wi=821&turdet=YES

La Festivitatea de premiere au fost prezenți Claudiu Sulea, directorul de cabinet al președintelui Consiliului Județean Satu Mare si Andrei Veron viceprimarul orașului Tășnad.

Organizatorii doresc sa multumească pentru sprijinul acordat Consiliului Judetean Satu Mare, Primariei Tasnad precum si sponsorilor Sondex Production Romania SRL TĂŞNAD, S.C. Promat Comimpex S.R.L. TĂŞNAD, S.C. Agrind S.A. TĂŞNAD, S.C. Mastvet S.R.L. SĂCĂŞENI.

 

 

 

1421 vizite
Distribuie pe