Locale Altele
Joi, 24 Septembrie 2020
Joi, 24 Sept 2020
LocaleSportLocalInternInternaţionalAlteleOh Canada
Ne găsești pe Facebook

InterneExterneAlteleDivertismentŞtiinţă/TehnolologieAuto/MotoSănătateLifestyleGalerie FotoParty Foto
S-a dat startul Campionatului Regional ACR Rally Sprint
ACR Satu Mare  - Duminica, 13 Martie 2016

Sezonul automobilistic nu a început anul acesta pe ploaie, soarele i-a încurajat pe piloții și organizatorii să ducă la bun sfârșit prima etapă a Campionatului Regional ACR de Rally Sprint 2016 care a avut loc sâmbătă.

Locația consacrată pentru etapa de debut a fost Poligonul ACR Satu Mare unde piloții și-au prezentat noile achiziții și noile îmbunătățiri aduse mașinilor de curse și au demonstrat că pauza de iarnă nu le-a diminuat adrenalina de concurs.

După patru luni de pauză s-au turat din nou motoarele, iar organizatorii și concurenții au dus la bun sfârșit prima etapă de Rally Sprint din sezonul competițional 2016, programată pentru acest week-end.

În organizarea ACR Sucursala Satu Mare, Clubului Sportiv Auto Karting Rider’s și Primăria Satu Mare, etapa a aliniat la start 51 concurenți din Baia Mare, Livada, Carei, Zalău, Cluj Napoca, Oradea, Giroc/Timiș, Urziceni, Miercurea Nirajului, Marghita, Satu Mare și Ungaria, întrecerea adresându-se atât piloților debutanți, cât și celor avansați.

Competiția a fost una foarte strânsă, astfel încât până la ultimul moment al manșei secunde toți au stat cu sufletul la gură pe marginea pistei și au privit cu atenție evoluția colegilor.

Concursul s-a desfășurat conform regulamentului. Campionatul de Rally Sprint ediția 2016 va fi compus din cinci etape in diferite locatii printre care amintim: Centrul Mun. Baia Mare, Centrul Nou al Mun. Satu Mare, Centru Mun. Carei.

Castigatorii primei etape pe categorii:

Grupa JN.1 : locul 1. Pintye Balázs 13 ani (Satu Mare, Honda), locul.2. Iocsak Natalia Ramona 12 ani (Livada, Honda); locul.3.Hanea Mihnea 14 ani  (Cluj Napoca, Ford )

Grupa JN.2 : locul 1. Iocsak Leontin (Livada, Suzuki Swift) ; locul 2. Petras Ervin (Satu Mare, Honda)

FEMININ:   locul 1. Iocsak Natalia Ramona  (Livada, Honda) ; 2. Hankovski Krisztina (Livada, Honda) ; 3. Kiss Pamela (Satu Mare, Opel Astra)

DEBUTANTI:

CLASA 1 – 1. Iocsak Ioan (Livada, Honda)  ; 2. Kira Laurentiu (Satu Mare, Honda), 

3.  Toth Adalbert (Livada, Mazda)

CLASA.2. – 1. Caraba Cosmin (Satu Mare, Honda)  ; 2. Victor Ioan (Giroc/Timis, Mazda),  3.  Frei ervin (Satu Mare, VW Golf)

CLASA 3. – 1. Gindele Emerich (Carei,BMW) ; 2. Czier Thomas (Urziceni,BMW)

 3.Gulya Zsolt (Satu Mare,BMW)

AVANSATI

CLASA 1 – 1. Uram Andrei (Oradea, Mazda); 2. Veress Tamas Istvan (Baia Mare, Renault Clio); 3. Vezendan Mihai (Satu Mare, Honda)

CLASA 2 –  1. Stecka Florin (Satu Mare, BMW) ; 2. Kovacs Levente (Satu Mare, BMW)  3. Meszaros sandor (Marghita, BMW).

CLASA 3 – 1. 1.Szabo Robert (Zalau, Subaru Impreza); 2. Ciulean Alex (Baia Mare, Mazda)

OPEN – 1.Szabo Robert (Zalau, Subaru Impreza); 2. Kovacs Levente (Satu Mare, BMW); 3. Stecka Florin (Satu Mare, BMW) 

Organizatorii multumesc partenerilor și sponsorilor: CONSILIUL LOCAL al MUNICIPIULUI SATU MARE, MEDIA PRINT, BETTY ICE, CERI IMPEX, ALIBABA TRANS, MILAN srl,  ESEDRA, BP RACING.ro.

 

 

662 vizite
Distribuie pe