Primarul municipiului Satu Mare, Kereskenyi Gabor, a susținut marți prima conferință de presă de când a fost numit în această funcție în cadrul căreia a vorbit despre mai multe subiecte printre care și despre domeniul sportului.
Acesta a avut o întâlnire de informare la Compania Națională de Investiții (CNI) în urma căreia a fost informat de faptul că Stadionul Olimpia nu va primi finanțare pentru modernizare în următorii ani. „Din păcate nu prea avem vești bune la acest capitol. La CNI nu sunt șanse reale să prindem finanțare pentru modernizarea Stadionului Olimpia, obiectiv care a fost trâmbițat acum câteva luni. Am și văzut și eu machete frumoase, dar din păcate acest lucru, acest obiectiv de investiție nu are șanse să primească finanțare în următorii ani.”
Totodată, edilul-șef a mai subliniat și faptul că există probleme majore la Olimpia. Se pare că managementul clubului a reușit „performanța” să cheltuie în primul trimestru aproape 2 milioane lei. Menționăm faptul că, cotizația anuală din partea Consiliului Local (CL) și a Consiliului Județean (CJ) pentru întreg anul competițional este de 2,5 milioane lei, din care 1,3 milioane vin din partea CL, iar restul de din partea CJ. „Este foarte important să avem în continuare performanță sportivă în municipiul Satu Mare, dar totodată este la fel de important ca în ceea ce privește cheltuirea banului public să existe o transperență totală”, a mai adăugat Kereskenyi.
Nu doar la Olimpia s-a făcut audit, ci și la Clubul Sportiv Municipal (CSM). În urma raportului s-a stabilit că acest club nu a avut nici o datorie, dar se pare că s-au făcut câteva greșeli grave la nivelul managementului. Conform primarului, la sfârșitul anului trecut când clubul nu a dispus deloc de sprijin financiar, conducerea a prelungit contracte și a mărit salariile unor jucători și antrenori „ceea ce nu mi se pare un lucru firesc și corect, iar cei care au luat aceste măsuri vor suporta consecințe”.
În tot răul există și un bine. Compania Națională de Investiții este dispusă să finanțeze municipiul pentru construirea unei Săli Polivalente de 3.000 locuri. „Acesta este cel mai realist, realizabil și sustenabil proiect și vom face tot posibilul să găsim terenul și să obținem finanțare.”