Marti, 14 Iulie 2020
Marti, 14 Iul 2020

Oșenii rămân în cursa pentru titlul Ligii a IV-a
Cristian Tudor  - Marti, 28 Aprilie 2009

Derby-ul etapei din Liga a 4-a s-a jucat la Dorolț. Recolta și Energia Negrești aveau ambele nevoie de victorie pentru a rămâne în plasa liderului Seriei A, Turul Micula.

Până la urmă oșenii s-au impus cu scorul de 2-0, golurile venind abia în ultimul sfert de oră.

Mai întâi a marcat Sălăgean în minutul 76, după o combinație cu Homorozan.

Cu trei minute înainte de final Homorozan a încheiat conturile cu o lovitură de cap din 6m, la o fază în care gazdele l-au acuzat pe arbitru că a acordat prea ușor lovitura liberă din care a venit centrarea pentru atacantul Energiei.

„Au fost mai buni azi și îi felicit”, a spus cu fair-play la final antrenorul gazdelor, Andrei Estinca, în vreme ce Vasile Belbe, tehnicianul negreștenilor, s-a arătat mulțumit de rezultat, dar și de jocul echipei sale.

„A fost cel mai bun meci pe care l-am făcut în retur. Sper să o ținem tot așa”, a spus Belbe. Pe lângă Sălăgean, la oaspeți s-a remarcat și fundașul Codreanu, în vreme ce la gazde doar Jofi a ieșit în evidență.

Într-un alt meci din seria A, Dacia Medieș - Turul Micula  0-2.

Tags: energia  negresti  liga 4