Duminica, 31 Mai 2020
Dum, 31 Mai 2020

Baschetbalistele au īnvins acasă Olimpia Brașov
Veronica Hodas  - Sambata, 3 Decembrie 2016

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au jucat sâmbătă acasă cu Olimpia Brașov primul meci din returul Ligii Naționale la baschet feminin pe care l-au câștigat cu 73-71 (28-26).

Elevele lui Jose Araujo au intrat bine în joc, în primele minute au condus cu o diferență de 8 puncte, adjudecându-și primul sfert cu scorul de 20-9 și sfertul patru cu 21-15. Brașovencele în schimb au revenit în sfertul al doilea pe care l-au câștigat cu 17-8 și  sfertul al treilea cu 21-15.

La pauză scorul a fost 28-26 în favoarea sătmărencelor, iar odată cu repriza a doua jocul a început să fie tot mai disputat. După cele patru sferturi regulamentare, tabela a indicat egalitate 63-63 și s-au acordat 5 minute de prelungiri.

Cele cinci minute au ținut spectatorii cu sufletul la gură, deoarece în ultimele 12 secunde scorul a fost egal 71-71, dar sătmărencele au reușit să arunce un coș de 2 puncte și să câștige această partidă tensionată cu scorul de 73-71.

CSM Satu Mare: Andrea Olah – 20, Whittington – 16, M. Batey – 14, C. Reed – 12, M. Tavic – 7, Pop – 4.

Tags: baschet  liga nationala  csm satu mare  olimpia brasov