Marti, 25 Februarie 2020
Marti, 25 Feb 2020

Olimpia egal cu Spartak Moscova 2. Voicu omul meciului.
Veronica Hodas  - Sambata, 4 Februarie 2017

Olimpia Satu Mare a disputat sâmbătă la Larnaca cel de-al treilea amical din cadrul cantonamentului din Cipru. Astăzi „galben-albaștrii” au remizat cu Spartak Moscova 2, scor final 3-3 (0-3).

Se pare că elevii lui Bogdan Andone au avut o singură ocazie de a marca în prima repriză prin Tudoran (min. 10) care a ratat singur cu portarul, iar după această fază rușii și-au intrat în „grații” și au deschis scorul în minutul 16. Câteva minute mai târziu au executat o lovitură liberă care a fost respinsă de Faur, dar asta nu i-a oprit să continue să atace poarta apărată de Dascălu și astfel au înscris cel de-al doilea gol în minutul 25. Formația din Moscova a intrat la pauză cu un avantaj de două goluri, 0-2.

Mitanul secund i-a aparținut lui Voicu care imediat după fluierul de început a șutat puternic, dar Vadim Averkiev a reținut fără probleme. Patru minute mai târziu a venit din nou replica rușilor care au înscris cel de-al treilea gol după o acțiune individuală.

Până la finalul partidei, Voicu a reușit să reducă din diferență în minutul 52, după care în minutul 65 Pană a executat o lovitură liberă, iar Voicu a înscris cu capul.

Se pare că Voicu răspunde foarte bine la pregătirea din Cipru și a avut o zi foarte bună azi, a înscris și golul egalizator în minutul 85 și astfel a scapat-o pe Olimpia de o înfrângere. Scorul final al partidei a fost 3-3.

Olimpia Satu Mare a început prima repriză cu Dacălu – Ciul, Bucur, Daminuță, Bura, Rus (60 Ursu), Tudoran, Erdei, Villand, Faur, Ludușan.

În repriza a doua au intrat în teren: Duruș, Mureșan, Heil, Iuhasz, Krausz, Pană, Rus, Kanalos, Voicu și Pop.

Următorul meci amical pentru Olimpia Satu Mare este programat marți, 7 februarie, de la ora 15.30 când vor întâlni formația Othelos care activează în Liga a 2 a din Cipru și ocupă locul 4 în clasament.

Tags: olimpia satu mare  spartak moscova 2  amical  cipru