Luni, 21 August 2017
Luni, 21 Aug 2017

Înfrângere dureroasă pentru handbaliștii sătmăreni
Veronica Hodas  - Miercuri, 1 Martie 2017

Handbaliștii de la CSM Satu Mare au jucat miercuri, pe teren propriu, meciul etapei 21, în compania fomației CSM Făgăraș, fiind unul dintre cele mai importante meciuri ale sătmărenilor din cadrul Ligii Naționale la handbal masculin.

Înainte de startul partidei, handbaliștii noștri au urcat în tribună și au împărți flori și mărțișoare doamnelor și domnișoarelor prezente la meci.

Un meci de „care pe care”, un meci în care s-au întâlnit ocupantele ultimelor două locuri, CSM Făgăraș (locul 12) și CSM Satu Mare (locul 13). Astăzi formația noastră a avut parte și de o galerie cum nu au mai avut până acum.

Revenind la meci, sătmărenii au început foarte bine partida și au condus până în minutul 16 (4-3), dar un minut mai târziu oaspeții au reușit să egaleze (4-4). Din minutul 18 a fost o luptă de la egal la egal, însă înainte de finalul primei reprize CSM Făgăraș a preluat conducerea și a intrat la vestiare cu un avatanj de două goluri, 8-10.

A doua repriză a început în forță, echipa oaspete a condus la trei goluri în min. 34 (10-13), iar elevii lui Iuliu Varady au reușit să restabilească egalitatea abia în min. 46 (18-18). Au urmat câteva minute de suspans, minute în care ambele echipe au continuat să atace și să înscrie.

Pentru CSM Satu Mare totul s-a încheiat în min. 58 când cei de la Făgăraș au condus la 2 goluri (23-25) și cum în ultimele minute nu se pot întâmpla foarte multe, sătmărenii au pierdut meciul cu scorul de 25-26.

CSM Satu Mare – CSM Făgăraș 25 – 26 (8-10).

CSM Satu Mare: Cioroiu 11 intervenții (2x 7m), Pogyină – Mateș, Rogoz 1 gol, Morar 3, Mureșan 3, Munea 7, Crăciun, Suciu 5 (1×7), Campar 2, Oláh 3, Trifunovic 1, Ungar.

Tags: handbal  csm satu mare  csm fagaras  etapa 21
447 vizite

Porchia Green, ultima achiziție a echipei de baschet CSM Satu Mare
Duminica, 20 August 2017
Echipa de baschet de la CSM Satu Mare a parafat la finalul săptămânii și ultimul transfer penru sezonul 2017-2018. CSM Satu Mare s-a înțeles cu americanca Porchia Green.   continuare

Olimpia Satu Mare a fost învinsă de CS Mioveni cu 3-0
Vineri, 18 August 2017
Olimpia Satu Mare a disputat vineri, în deplasare la Mioveni, meciul etapei a 3-a din cadrul Ligii a 2 a la fotbal. Formația sătmăreană a suferit prima înfrângere din acest sezon, fiind învinsă de CS Mioveni cu scorul de 3-0.   continuare

Pereche sătmăreană în semifinalele concursului de dans sportiv din Stuttgart
Joi, 17 August 2017
In perioada 8-12 august a avut loc, la Stuttgart, cel mai mare si mai puternic concurs international de dans sportiv: German Open Championships 2017, concurs la care participa peste 5.000 de perechi din toata lumea. Clubul de dans sportiv Royal Dance Club a fost reprezentat la aceasta competitie de perechea campioana a Romaniei, Marita Ciprian – Bumba Oana, care au avut o evolutie...   continuare

Tinerii sportivi și artiști sătmăreni au primit finanțare prin programul MOL România
Miercuri, 16 August 2017
MOL România și Fundația Pentru Comunitate au selectat 387 de tineri talentați în domeniul artelor și al sportului pentru finanțare, în cadrul celei de-a 12-a ediții a Programului MOL de promovare a talentelor.   continuare

Olimpia a remizat acasă cu Academica Clinceni
Sambata, 12 August 2017
Olimpia Satu Mare a remizat sâmbătă, pe teren propriu, în meciul etapei a 2 a a Ligii a 2 a la fotbal, cu Academia Clinceni, 1-1. „Galben-albaștrii” au început bine jocul și au făcut o primă repriză frumoasă în care și-au creat ocazii încă din primele minute.   continuare