Sambata, 24 Februarie 2018
Sam, 24 Feb 2018
Înfrângere dureroasă pentru handbaliștii sătmăreni
Veronica Hodas  - Miercuri, 1 Martie 2017

Handbaliștii de la CSM Satu Mare au jucat miercuri, pe teren propriu, meciul etapei 21, în compania fomației CSM Făgăraș, fiind unul dintre cele mai importante meciuri ale sătmărenilor din cadrul Ligii Naționale la handbal masculin.

Înainte de startul partidei, handbaliștii noștri au urcat în tribună și au împărți flori și mărțișoare doamnelor și domnișoarelor prezente la meci.

Un meci de „care pe care”, un meci în care s-au întâlnit ocupantele ultimelor două locuri, CSM Făgăraș (locul 12) și CSM Satu Mare (locul 13). Astăzi formația noastră a avut parte și de o galerie cum nu au mai avut până acum.

Revenind la meci, sătmărenii au început foarte bine partida și au condus până în minutul 16 (4-3), dar un minut mai târziu oaspeții au reușit să egaleze (4-4). Din minutul 18 a fost o luptă de la egal la egal, însă înainte de finalul primei reprize CSM Făgăraș a preluat conducerea și a intrat la vestiare cu un avatanj de două goluri, 8-10.

A doua repriză a început în forță, echipa oaspete a condus la trei goluri în min. 34 (10-13), iar elevii lui Iuliu Varady au reușit să restabilească egalitatea abia în min. 46 (18-18). Au urmat câteva minute de suspans, minute în care ambele echipe au continuat să atace și să înscrie.

Pentru CSM Satu Mare totul s-a încheiat în min. 58 când cei de la Făgăraș au condus la 2 goluri (23-25) și cum în ultimele minute nu se pot întâmpla foarte multe, sătmărenii au pierdut meciul cu scorul de 25-26.

CSM Satu Mare – CSM Făgăraș 25 – 26 (8-10).

CSM Satu Mare: Cioroiu 11 intervenții (2x 7m), Pogyină – Mateș, Rogoz 1 gol, Morar 3, Mureșan 3, Munea 7, Crăciun, Suciu 5 (1×7), Campar 2, Oláh 3, Trifunovic 1, Ungar.

Tags: handbal  csm satu mare  csm fagaras  etapa 21
489 vizite

Judoka sătmăreni s-au întors cu medalii de la Cupa Transilvaniei
Duminica, 18 Februarie 2018
Judoka de la CSM – CS Fușule Security au participat sâmbătă, la Cluj, la Cupa Transilvaniei 2018. Competiția care a adunat la start peste 200 de sportivi a avut loc în sala de sport din parcul Babeș. Sportivii sătmăreni s-au întors...   continuare

Podium cu românce și ucrainence la Cupa Satu Mare – Memorialul ”Ecaterina Stahl” la scrimă
Sambata, 10 Februarie 2018
Alina Poloziuk din Ucraina a câștigat prima probă a competiției de scrimă rezervată cadeților, ce se desfășoară în acest week-end la Satu Mare. După 12 ore de concurs, ea a învins-o în finală pe românca...   continuare

Satu Mare este din nou capitala scrimei
Satu Mare găzduiește în acest week-end cea de-a noua ediție a Cupei Sătmarului - Memorialul ”Ecaterina Stahl” la floretă cadeți feminin, o competiție cu participare internațională, ce constituie etapă a Circuitului European de Cadeți. La turneul organizat de Federația Română de Scrimă împreună cu CSM Satu Mare și CS Satu Mare sunt prezente 79 de sportive din 11 țări.   continuare

Campionat de baschet organizat de Clubul Elevilor ALDE
Joi, 8 Februarie 2018
După succesul campionatului de fotbal de la sfârşitul anului trecut, Clubul Elevilor Alianţei Liberalilor şi Democraţilor organizează în 24 februarie o nouă competiţie de anvergură pentru sportivii amatori din generaţia lor, de data aceasta un campionat de baschet.   continuare

Stagiu de pregătire la Oradea pentru judoka de la CSM
Judoka de la CSM Satu Mare participă în aceste zile la un stagiu de pregătire ce se desfășoară la Oradea la care participă mai multe cluburi din țară. Acest stagiu este benefic pentru sportivii noștri, dacă ținem cont că săptămâna viitoare vor participa la “Cupa Transilvaniei” la Cluj și, mai important, în 23-25 februarie va avea loc finala campionatului național U-18 la Arad.   continuare