Locale Altele
Vineri, 23 August 2019
Vin, 23 Aug 2019
LocaleSportLocalInternInternaţionalAlteleOh Canada
Ne găsești pe Facebook


InterneExterneAlteleDivertismentŞtiinţă/TehnolologieAuto/MotoSănătateLifestyleGalerie FotoParty Foto
Laureaţii competiţiei de dans sportiv “Cupa Cetate” de la Ardud
Primăria Ardud  - Joi, 30 Martie 2017

Sambata, 25 Martie, Orasul Ardud, Casa de Cultura “Dr. Augustin Mircea” si Clubul de dans sportiv Dans Club`92 au organizat a doua edititie a competiei de dans sportiv “Cupa Cetate Ardud”. Organizatorii sunt bucurosi de numeroasele reactii pozitive din partea tuturor participantilor, oficialilor si invitatiilor.

La startul competitei au fost inscrisi peste 350 de sportivi, in total competitia insumand 30 de categorii de varsta si clase diferite de dans sportiv.

Cei care au fost prezenti au fost placut impresionati de decorul de poveste. Mesele din jurul ringului au fost decorate traditional. La premieri si-au facut aparitia mascotele Mickey si Minnie, ringul de dans sportiv a fost comandat de la Reghin, un ring din lemn masiv cu decoruri superbe, sala s-a transformat intr-un loc de vis, elegant, cu oameni frumosi si pozitivi.

Una dintre surprize a reprezentat-o si un stand foto cu covor rosu unde toti participantii si-au facut poze gratis, avand la dispozitie si props-uri amuzante cu ochelari, mustacioare, buze, masti de minioni, super eroi, si asa mai departe.

Atractia si momentul cheie a reprezentat-o Festivitatea oficiala: defilarea perechilor de la categoriile de Open, discursurile oficialilor, cele doua dansuri de grup sustinute de peste 50 de sportivi din Ardud si Satu Mare de la grupele de incepatori si gradinite, antrenati de doamna Gabriela Maria Merghes, si nu in ultimul rand,  8 fete superbe si 8 baieti eleganti, care impreuna constituie Formatia de dans sportiv NIKA TEAM din Ucraina ne-au oferit un moment  de SHOW LATINO DE FORMATII.

Echipa de 8 perechi coordonata de Oleksandra Myshko, arbitru international de dans sportiv, a reusit ca in 2016 sa devina echipa campioana a Ucrainei la categoria de Formatii Latino, si au reprezentat cu mandrie tara la Campionatul Mondial. Daca anul trecut am avut show cu Veronika Myshko si Volodymyr Lyatov, perechea  campioana a Ucrainei la categoria de adulti de 9 ori, anul acesta am invitat 8 perechi care urmeaza acceasi reteta de succes.

Din Uzhgorod si Beregovo au participat la competitie 13 perechi, reprezentand asadar prima competitie din Satu Mare cu participare internationala. Mai mult, acestia au fost foarte incantati de nivelul ridicat al organizarii : toti sportivii finalisiti au fost premiati cu cupe, medalii, diplome si cadouri substantiale.

Organizatorii doresc sa le multumeasca celor 30 de oficiali din tara, deoarece anul acesta conform Regulamentului Federatiei Romane de Dans Sportiv, perechile participante au acumulat un numar dublu de puncte datorita faptului ca am avut suficienti arbitrii invitati de la o distanta de peste 250 de km.

Totodata, evenimentul nu ar fi putut avea loc fara prezenta sponsorilor : INEDIT, AVON, Hotel Dana, ApaServ,  Farmacia Althea, Fantezia Décor, Crystal-Fashion, Motel Yago, TrioTex, SC. Molnar Total KZD.SRL.

Organizatorii  doresc sa ii felicite  pe toti concurentii participanti la cea de-a doua editie a competitiei nationale Cupa Cetate Ardud si se bucura foarte mult de mobilizarea perechilor grupei de performanta care au dominat toate categoriile la care au participat, dar si de debutul frumos si imbucurator pe care l-au avut sportivii grupelor de incepatori, care desi fac dans sportiv de putin timp, s-au pregatit si au avut rezultate pe masura.

Asadar, palmaresul sportivilor din Ardud si Satu Mare, apartinand Dans Club `92, condus de antrenorii Ioan si Gabriela Merghes, s-a imbogatit cu noi medalii:

3  clasari pe cea mai inalta treapta a podiumului ( locul I)

Pop Tudor - Crisan Ana Maria Mihaela – locul I la Debutanti 4-7 ani 1 dans si   loc I la Debutanti 4-7 ani 2 dansuri

Czumbil Ernest - Czumbil Sonia-Loc 1 la Precompetitional 3 dansuri 10-11 ani

2 clasari pe locul al II-lea

Ienutas Mihai – Ardelean Andrada – locul II la clasa D Standard 16-18 ani

Crisan Ana Maria – locul II la Fete Solo 4-7 ani

2 clasari pe locul al III-lea:

Ienutas Mihai – Ardelean Andrada – locul III la clasa D Latino  16-18 ani  si Open Basic Standard 16-18

 9 CLASARI IN FINALE :

Tamas Norbert - Barar Alexandra Carla –loc 6, Open Basic Standard 12-13 ani

Andreica Andrei - Rusu Karina Ariana  - loc 7-clasa E12-13 ani

Rusu Luca - Popescu Oana loc 4 – Debutanti 2 dansuri 8-9 ani , locul 6 – Debutanti 1 Dans 8-9  ani

Vezentan George - Gheorghioi Anacarina  locul  4 – Debutanti 2 dansuri 4-7 ani, locul 6 Debutanti 1 dans 4-7 ani

Golban Andrei - Golban Nicoleta  locul  5 -  Debutanti 2 dansuri 4-7 ani

Doroftei Cristian - Olah Reka  locul 6 - Debutanti 2 dansuri 4-7 ani

Stan Codruta – locul 7 – Fete Solo 12-15 ani

Urmatorii copiii au avut debutul pe ringul de dans sportiv, dupa cum urmeaza:  la categoria Debutanti 1 dans 4-7 ani : Melan Luca – Hail Sofia (locul 7), Golban Andrei – Golban Nicoleta (locul 8), Doroftei Cristian – Olah Reka (locul 9)

Debutanti 1 dans 8-9 ani: 3 perechi la egalitate :Bezdeg Matias – Molnar Aliz Abigel (locul 8), Gardos Rafael – Pop Rafaella (locul 8), Vezentan George – Anitas Lorena (locul 8)

Debutanti 1 dans 10-11 ani : Schupler Roland – Nemes Vivien (locul 9), Szulczer Darius – Szulczer Andrea (locul 13), Turdeanu Daniel – Turdeanu Iulia (locul 16)

Debutanti 2 dansuri 8-9 ani: Gardos Rafaele – Pop Rafaella (locul 8), Donca Matei – Sipos Teodora (locul 9), Bezdeg Matias – Molnar Aliz Abigel (locul 10)

Fete Solo 4-7 ani : Gheorghioi Anacarina (locul 8), Hail Sofia (locul 11), Podina Yasmina Maria (locul 14), Buzila Flavia (locul 15) Todoran Ilaria (locul 16),  Hudac Andrea (locul 17) , Golban Nicoleta (locul 17), Olah Reka (locul 17) , Pop Georgiana ( locul 20)

Fete Solo 8-9 ani:   Popescu Oana ( locul 9), Sipos Teodora (locul 15), Popa Medeea (locul 16), Socaciu Andra (locul 17) , Anitas Lorena (locul 17)  Molnar Aliz Abigel (locul 17), Pop Rafaella (locul 22), Turdeanu Iulia ( locul 25), Todoran Antonia (locul 25), Menhard Stefania (locul 28)

Fete Solo 10-11 ani: Nemes Vivien (locul 10), Veres Giulia ( locul 16), Marinca Maria ( locul 16), Banc Claudia (locul 19), Oanta Georgiana (locul 19), Szulczer Andrea Marcela  (locul 19) .

Le multumim tuturor celor care s-au implicat, celor care au participat din orasul si judetul nostru, dar si din tara si strainatate si ne bucuram de faptul ca dansul sportiv este in continuare atat de indragit  de oameni frumosi!  

Tags: dans  sportiv  cupa  cetate  ardud  
1351 vizite
Distribuie pe