Luni, 26 Februarie 2018
Luni, 26 Feb 2018

Noa, iar a pierdut Olimpia!
Veronica Hodas  - Vineri, 19 Mai 2017

Înfrângere după înfrângere cam asta se întâmplă la Olimpia de câteva etape bune. Nici nu e de mirare că jucătorii nu mai au poftă de joc dacă nu și-au primit salariile de câteva luni bune.

Așa că vineri Olimpia Satu Mare a disputat meciul etapei 35 din cadrul Ligii a 2 a la fotbal în deplasare la Târgoviște, unde, bineînețeles, au fost învinși și de această dată cu scorul de 1-0.

Dacă până acum sătmărenii ne-au obișnuit cu un început de joc frumos, în partida de astăzi, în primele minute nu au fost foarte multe faze importante. Elevii lui Bogdan Andone au avut o ocazie destul de mare, Pană a executat o lovitură liberă de la 35 de metri (min 14), dar portarul gazdelor a reținut la 7 metri.

Datorită unor greșeli de apărare ale sătmărenilor, târgoviștenii au deschis scorul prin Neguț (min 25) a reluat cu capul din 2 metri. După acest gol, jocul a început să devină ceva mai echilibrat, dar scorul la pauză a rămas neschimbat, 1-0.

În repriza secundă, elevii lui Andone ar fi trebuit să primească un penalty după ce Pop (min 53) a fost faultat de Dumitrașcu în careu. Roșu a avut și el un șut bun de la 8 metri, însă Meilă a respins și de această dată. Până la final nu s-a mai întâmplat nimic deosebit, câteva șuturi pe poartă, scorul a rămas 1-0 în favoarea gazdelor.

Chindia Târgoviște – Olimpia Satu Mare 1-0 (1-0)

Marcator – Cristian Neguț 1-0 (min. 25) / Chindia Târgoviște.

Chindia: Meilă – Pătru (57 Nisipeanu), Vătavu, Ispas, Martac, Stoica (57 Pencea), Honciu, L. Mihai, Dumitraşcu, Neguţ, Cherchez.

Olimpia: Dascălu – Duruş, Mureşan, Krausz, Faur, Erdei, Rus (90+1) Văsălie), Villand (cpt.), Pană, Roşu (90+1 Szollosi), V. Pop.

Tags: chindia targoviste  olimpia  infrangere
1607 vizite

CSM Satu Mare pierde finala Cupei României la baschet feminin în fața rivalei Sepsi Sfântu Gheorghe
Duminica, 25 Februarie 2018
După un început de meci dătător de speranță, când au condus chiar cu 9 – 1 pe terenul formației gazdă ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, fetele de la CSM Satu Mare au pierdut finala Cupei României la baschet feminin la o diferență de 14 puncte 62 – 48 (pe sferturi: 6-9, 25-10, 19-10, 12-19). Sătmărencele au dominat, practic, doar primele trei minute ale meciului jucat cu principalele rivale din actualul sezon.   continuare

Judoka sătmăreni s-au întors cu medalii de la Cupa Transilvaniei
Duminica, 18 Februarie 2018
Judoka de la CSM – CS Fușule Security au participat sâmbătă, la Cluj, la Cupa Transilvaniei 2018. Competiția care a adunat la start peste 200 de sportivi a avut loc în sala de sport din parcul Babeș. Sportivii sătmăreni s-au întors...   continuare

Podium cu românce și ucrainence la Cupa Satu Mare – Memorialul ”Ecaterina Stahl” la scrimă
Sambata, 10 Februarie 2018
Alina Poloziuk din Ucraina a câștigat prima probă a competiției de scrimă rezervată cadeților, ce se desfășoară în acest week-end la Satu Mare. După 12 ore de concurs, ea a învins-o în finală pe românca...   continuare

Satu Mare este din nou capitala scrimei
Satu Mare găzduiește în acest week-end cea de-a noua ediție a Cupei Sătmarului - Memorialul ”Ecaterina Stahl” la floretă cadeți feminin, o competiție cu participare internațională, ce constituie etapă a Circuitului European de Cadeți. La turneul organizat de Federația Română de Scrimă împreună cu CSM Satu Mare și CS Satu Mare sunt prezente 79 de sportive din 11 țări.   continuare

Campionat de baschet organizat de Clubul Elevilor ALDE
Joi, 8 Februarie 2018
După succesul campionatului de fotbal de la sfârşitul anului trecut, Clubul Elevilor Alianţei Liberalilor şi Democraţilor organizează în 24 februarie o nouă competiţie de anvergură pentru sportivii amatori din generaţia lor, de data aceasta un campionat de baschet.   continuare