Vineri, 23 Iunie 2017
Vin, 23 Iun 2017

Olimpia s-a trezit din somn la final de campionat
Veronica Hodas  - Miercuri, 31 Mai 2017

Olimpia Satu Mare a jucat miercuri, pe teren propriu, ultima etapă din cadrul campionatului Ligii a 2 a la fotbal în compania formației Dacia Unirea Brăila, în fața căreia s-a impus cu scorul de 7-0 (3-0).

Elevii lui Bogdan Andone au făcut azi un meci foarte frumos și au încheiat campionatul cu fruntea sus. În prima parte a jocului, sătmărenii au înscris trei goluri, primul a fost marcat de Erdei (min 18)  printr-un vole din 11 metri. Al doilea gol a venit rapid, Pană a trimis balonul în fața porții de unde Mureșan (min 24) a înscris din 2 metri.

Dacia Unirea a rămas în zece oameni după ce căpitanul, Ghiocel (min 34) a văzut cartonașul roșu pentru proteste. Patru minute mai târziu, brăilenii au avut o ocazia de a înscrie prin Roșoagă care a reluat periculos cu capul, dar Șuta a respins la colțul lung. După această fază a oaspeților, sătmărenii au înscris și cel de-al treilea gol prin Pană (min 39) care s-a înălțat la 7 metri și a reluat o lovitură de cap. La pauză Olimpia a intrat la vestiare cu un avatanj mare, 3-0.

Odată ieșiți de la vestiare, „galben-albaștrii” au continuat să domine întreaga repriză, să înscrie gol după gol și să-i umilească pe cei de la Brăila. Golul cu numărul patru a fost înscris de Krausz (min 51), după ce Pană a executat excelent o lovitură liberă, Krausz a reluat cu capul din 6 metri, iar 8 minute mai târziu, același Krausz a înscris golul 5 printr-o fază asemănătoare.

Pănă la finalul partidei Iulian Roșu a mai înscris două goluri, primul printr-un a șut din 16 metri la semiînălțime, iar al doilea din 5 metri printre picioarele portarului Albert Popa. Astfel că Olimpia încheie campionatul glorios, cu o victorie muncită și a urcat pe locul 7 în clasament cu 54 de puncte.

Olimpia Satu Mare - Dacia Unirea Brăila 7-0 (3-0)

Spectatori: 150

Olimpia: Şuta (cpt.) - Duruş, Fl. Mureşan, Heil, Bura (Văsălie 72") - Sil. Pană, Krausz - Erdei (Chitaş 53"), I. Roşu, Villand (Cocian 62") - Vas. Pop.

Dacia Unirea: Alb. Popa - Gab. Niţă, Moglan, Ghiocel (cpt.), Stănciulescu - Ed. Oprea, Ciucureanu, P. Ioan (Puia 46"), Roşoagă - M. Dima, C. Roşu.

Tags: olimpia  dacia unirea braila  final  campionat  victorie
439 vizite

Tibor Selymes este noul antrenor al Olimpiei Satu Mare
Marti, 20 Iunie 2017
Primarul municipiului Satu Mare, Kereskényi Gábor alături de președintele FC Olimpia Satu Mare, Attila Karda, l-au prezentat marți, 20 iunie, în cadrul unei conferințe de presă...   continuare

George Ilie, vicecampion național la judo
Duminica, 18 Iunie 2017
În data 16-17 iunie a avut loc la Timișoara finala Campionatului Național de Judo U13 la care au participat și sportivii de la CSM – CS Fușle Security Satu Mare. De la CSM - CS Fușle Security Satu Mare s-a remarcat Ilie George care a ieșit vicecampion național la categoria 42 kg.   continuare

Pompierul sătmărean Radu Pop, aur la atletism și cros
Vineri, 16 Iunie 2017
În perioada 13-16 iunie a.c. Ministerul Afacerilor Interne a organizat cea de-a 28-a ediție a Campionatului de Atletism și Cros – etapa finală, în municipiul Cluj-Napoca, județul Cluj. Scopul competiţiei este angrenarea unui număr sporit de lucrători M.A.I. în practicarea sistematică a exerciţiilor fizice şi sportului.   continuare

Baia Mare Beach Handball Challenge - în iulie, la vecini
Clubul CS Marta Baia Mare împreună cu CS Minaur și Primăria Muncipiului Baia Mare lansează din nou o provocare handbaliștilor și iubitorilor de handbal din România și îi invită în 1-9 Iulie 2017 la Baia Mare să ia parte la un eveniment multi-sport în care distracția, spectacolul și fair play-ul vor trezi din nou la viață Centrul Vechi.   continuare