Sambata, 25 Noiembrie 2017
Sam, 25 Nov 2017

Olimpia s-a trezit din somn la final de campionat
Veronica Hodas  - Miercuri, 31 Mai 2017

Olimpia Satu Mare a jucat miercuri, pe teren propriu, ultima etapă din cadrul campionatului Ligii a 2 a la fotbal în compania formației Dacia Unirea Brăila, în fața căreia s-a impus cu scorul de 7-0 (3-0).

Elevii lui Bogdan Andone au făcut azi un meci foarte frumos și au încheiat campionatul cu fruntea sus. În prima parte a jocului, sătmărenii au înscris trei goluri, primul a fost marcat de Erdei (min 18)  printr-un vole din 11 metri. Al doilea gol a venit rapid, Pană a trimis balonul în fața porții de unde Mureșan (min 24) a înscris din 2 metri.

Dacia Unirea a rămas în zece oameni după ce căpitanul, Ghiocel (min 34) a văzut cartonașul roșu pentru proteste. Patru minute mai târziu, brăilenii au avut o ocazia de a înscrie prin Roșoagă care a reluat periculos cu capul, dar Șuta a respins la colțul lung. După această fază a oaspeților, sătmărenii au înscris și cel de-al treilea gol prin Pană (min 39) care s-a înălțat la 7 metri și a reluat o lovitură de cap. La pauză Olimpia a intrat la vestiare cu un avatanj mare, 3-0.

Odată ieșiți de la vestiare, „galben-albaștrii” au continuat să domine întreaga repriză, să înscrie gol după gol și să-i umilească pe cei de la Brăila. Golul cu numărul patru a fost înscris de Krausz (min 51), după ce Pană a executat excelent o lovitură liberă, Krausz a reluat cu capul din 6 metri, iar 8 minute mai târziu, același Krausz a înscris golul 5 printr-o fază asemănătoare.

Pănă la finalul partidei Iulian Roșu a mai înscris două goluri, primul printr-un a șut din 16 metri la semiînălțime, iar al doilea din 5 metri printre picioarele portarului Albert Popa. Astfel că Olimpia încheie campionatul glorios, cu o victorie muncită și a urcat pe locul 7 în clasament cu 54 de puncte.

Olimpia Satu Mare - Dacia Unirea Brăila 7-0 (3-0)

Spectatori: 150

Olimpia: Şuta (cpt.) - Duruş, Fl. Mureşan, Heil, Bura (Văsălie 72") - Sil. Pană, Krausz - Erdei (Chitaş 53"), I. Roşu, Villand (Cocian 62") - Vas. Pop.

Dacia Unirea: Alb. Popa - Gab. Niţă, Moglan, Ghiocel (cpt.), Stănciulescu - Ed. Oprea, Ciucureanu, P. Ioan (Puia 46"), Roşoagă - M. Dima, C. Roşu.

Tags: olimpia  dacia unirea braila  final  campionat  victorie
690 vizite

Câștigătorii primei ediții a Cupei Lions la șah
Luni, 20 Noiembrie 2017
Duminică la Liceul Teoretic German Johann Ettinger din Satu Mare s-a încheiat prima ediție a Cupei Lions la șah pentru copii. Au participat 124 de copii cu vârsta cuprinsă între 5 și 14 ani din Satu Mare, Turț, Tășnad, Carei, Lucăceni...   continuare

Olimpia a luat bătaie la Pitești
Sambata, 18 Noiembrie 2017
Olimpia Satu Mare a fost învinsă sâmbătă, cu 2-1, în deplasare la Pitești, în meciul etapei a 18-a din cadrul Ligii a II-a la fotbal. Argeșenii au început în forță partida de astăzi, iar după ce au avut două ocazii prin Șerban (min 4) care a trimis pe lângă poartă și Grecu (min 9) care a șutat de la 18 metri...   continuare

Competiție de streetball, la Colegiul Național „Ioan Slavici”
Vineri, 17 Noiembrie 2017
Sâmbătă, 18 noiembrie 2017, Colegiul Național „Ioan Slavici” din Satu Mare, va fi gazda competiției de streetball fete (clasele a VII-a – XII-a). Competiția face parte din proiectul educațional regional „Educație școlară prin baschet”.   continuare

Meci dificil pentru baschetbaliste. Joacă acasă cu Olimpia Brașov.
Joi, 16 Noiembrie 2017
După o pauză de mai bine de două săptămâni cauzată de meciurile din primele două etape a preliminariilor Campionatului European 2019, baschetul revine în actualitate la sala LPS. CSM Satu Mare va întâlni duminică de la ora 15,15 incomoda trupă a lui Dan Calancea, Olimpia Brașov.   continuare

Cupa Lions la șah pentru copii, prima ediție
Luni, 13 Noiembrie 2017
Vineri 17 noiembrie 2017 la cantina Liceului Teoretic „Johann Etinger” Satu Mare va începe prima ediție a concursului de șah Cupa Lions pentru copii. Concursul este organizat de Clubul Sportiv Voința Satu Mare, cu spirjinul Clubului Lions Satu Mare, al Consiliului Județean Satu Mare.   continuare