Miercuri, 20 Iunie 2018
Mie, 20 Iun 2018

Olimpia s-a trezit din somn la final de campionat
Veronica Hodas  - Miercuri, 31 Mai 2017

Olimpia Satu Mare a jucat miercuri, pe teren propriu, ultima etapă din cadrul campionatului Ligii a 2 a la fotbal în compania formației Dacia Unirea Brăila, în fața căreia s-a impus cu scorul de 7-0 (3-0).

Elevii lui Bogdan Andone au făcut azi un meci foarte frumos și au încheiat campionatul cu fruntea sus. În prima parte a jocului, sătmărenii au înscris trei goluri, primul a fost marcat de Erdei (min 18)  printr-un vole din 11 metri. Al doilea gol a venit rapid, Pană a trimis balonul în fața porții de unde Mureșan (min 24) a înscris din 2 metri.

Dacia Unirea a rămas în zece oameni după ce căpitanul, Ghiocel (min 34) a văzut cartonașul roșu pentru proteste. Patru minute mai târziu, brăilenii au avut o ocazia de a înscrie prin Roșoagă care a reluat periculos cu capul, dar Șuta a respins la colțul lung. După această fază a oaspeților, sătmărenii au înscris și cel de-al treilea gol prin Pană (min 39) care s-a înălțat la 7 metri și a reluat o lovitură de cap. La pauză Olimpia a intrat la vestiare cu un avatanj mare, 3-0.

Odată ieșiți de la vestiare, „galben-albaștrii” au continuat să domine întreaga repriză, să înscrie gol după gol și să-i umilească pe cei de la Brăila. Golul cu numărul patru a fost înscris de Krausz (min 51), după ce Pană a executat excelent o lovitură liberă, Krausz a reluat cu capul din 6 metri, iar 8 minute mai târziu, același Krausz a înscris golul 5 printr-o fază asemănătoare.

Pănă la finalul partidei Iulian Roșu a mai înscris două goluri, primul printr-un a șut din 16 metri la semiînălțime, iar al doilea din 5 metri printre picioarele portarului Albert Popa. Astfel că Olimpia încheie campionatul glorios, cu o victorie muncită și a urcat pe locul 7 în clasament cu 54 de puncte.

Olimpia Satu Mare - Dacia Unirea Brăila 7-0 (3-0)

Spectatori: 150

Olimpia: Şuta (cpt.) - Duruş, Fl. Mureşan, Heil, Bura (Văsălie 72") - Sil. Pană, Krausz - Erdei (Chitaş 53"), I. Roşu, Villand (Cocian 62") - Vas. Pop.

Dacia Unirea: Alb. Popa - Gab. Niţă, Moglan, Ghiocel (cpt.), Stănciulescu - Ed. Oprea, Ciucureanu, P. Ioan (Puia 46"), Roşoagă - M. Dima, C. Roşu.

Tags: olimpia  dacia unirea braila  final  campionat  victorie
933 vizite

Satu Mare găzduiește, în premieră, finala Campionatului Națională de Judo U-13
Pentru prima data în istoria județului nostru, Satu Mare găzduiește în week-end, finala Campionatului Național de Judo U-13.   continuare

Daiana Vancsa și Rybanna Lazin au obținut șase medalii la Campionatul Mondial de Karate
Marti, 19 Iunie 2018
În perioada 14 – 17 Iunie, sportivele CSM Satu Mare: Daiana Vancsa si Lazin Rybanna - componente ale lotului...   continuare

Judoka Sebastian Coț, medalie de bronz la Campionatul Balcanic de juniori U-21
Luni, 18 Iunie 2018
În perioada 15-17 iunie a avut loc la Sibiu Campionatul Balcanic de juniori U-21.   continuare

Rybanna Lazin, dublă campioană mondială la kumite echipe sanbon și sanbon rotativ
Vineri, 15 Iunie 2018
Karatistele legitimate la CSM Satu Mare și componente ale lotului național, Rybanna Lazin și Daiana Vancsa concurează în perioada 14-17 iunie la cea de-a VII-a ediție a Campionatului Mondial de Karate WUKF.   continuare

Tour de Tur CBA 2018 a atins din nou recorduri!
Joi, 14 Iunie 2018
Numărul participanților la ediția a XIII.-lea al competiției cicliste și de alergare (începând de anul acesta!) Tour de Tur a trecut de 300! La fel ca în anii precedențI, locul de desfășurare al ediției au reprezentat Depresiunea și Dealurile Oașului, precum și Câmpia Turului.   continuare