Luni, 30 Noiembrie 2020
Luni, 30 Nov 2020

Gama Homoroade a bătut Micula și e īn finala Cupei Romāniei īn judeţ
Cristian Tudor  - Miercuri, 10 Iunie 2009

Cupa Romāniei rămāne cu siguranță competiția marilor surprize pānă și la nivel de fotbal județean.

Miercuri seara o echipă de Liga a 5-a, Gama Homoroade, a reușit marea performanță de a īnvinge proaspăta campioană a  județului, pe Turul Micula, și s-a calificat astfel īn finala competiției.

Echipa din Homoroade, singura neīnvinsă din acest sezon īn județ, a jucat din minutul 4 cu un om mai puțin, Chiorean fiind eliminat corect de arbitrul Istvan Kovacs, și īn ciuda acestui handicap a reușit să ducă meciul īn prelungiri și apoi la loviturile de departajare.

Turul a deschis scorul īn minutul 40 prin Maxim și apoi s-a jucat cu ocaziile. Atacanții campioanei au ratat incredibil de patru ori făcāndu-l erou pe portarul codrenilor, Vinț.

Pio Dragoș a egalat pe contraatac īn minutul 71 și apoi, īn ciuda oboselii, am asistat la un joc dinamic, cu ocaziii la ambele porți. S-a ajuns la loviturile de departajare, unde Sima a ratat la Gama, iar de la Micula, experimentații Marius Pop și Mare nu l-au putut īnvinge pe Vinț.

Scor final 1-1 după 120 de minute și 6-5 după executarea loviturilor de departajare.

Īn prima semifinală, Someșul Oar s-a distrat cu Vulturii din Agriș, scor 6-1, și trupa lui Nagy Istvan speră să cāștige sāmbătă trofeul și să intre pe tabloul național al competiției.

Pentru Oar au marcat Botoș, Matei (2), Mīle, Nagy și Maiorciac, iar pentru Agriș golul de onoare a fost reușit de Elek.

Finala Someșul Oar - Gama Homoroade se va juca sāmbătă, de la ora 11, pe stadionul Olimpia.

Tags: gama homoroade  turul micula  cupa romaniei