Locale Altele
Joi, 17 Octombrie 2019
Joi, 17 Oct 2019
LocaleSportLocalInternInternaţionalAlteleOh Canada
Ne găsești pe Facebook


InterneExterneAlteleDivertismentŞtiinţă/TehnolologieAuto/MotoSănătateLifestyleGalerie FotoParty Foto
Rezultate şi clasamente din campionatul judeţean de fotbal
Cristian Tudor  - Luni, 7 Septembrie 2009

O legendă a sportului sătmărean renunţă la fotbal, iar dacii din Medieş jumulesc vulturii din Agriş.

Cam acesta ar fi rezumatul etapei de la sfârşitul săptămânii trecute din Ligile IV şi V de fotbal în campionatul judeţean. Rezultate şi clasamente complete, precum şi programul etapei următoare.

 

Tudor Barbul s-a săturat de fotbal

           

După ce vreme de 35 de ani a activat ca jucător, antrenor sau conducător la diferite echipe din județ, Tudor Barbul a anunțat că s-a săturat de fotbal și că renunță definitiv la orice funcție.

 

„Gata. M-am săturat de fotbalul județean și de toate mizeriile lui. Am tot răbdat și mi-am făcut curaj an de an în speranța că se va mai schimba ceva, dar ce s-a întâmplat la începutul sezonului cu echipa mea din Mădăras m-a convins că nu se mai poate continua” - a declarat Tudor Barbul, supărat pe maniera în care Şoimii Mădăras a fost fluierată la meciurile din primele etape.

 

„Nu mă deranjează că am pierdut meciul cu Homoroade, ci modul în care s-a arbitrat jocul” - a mai adăugat Barbul, cel care de ani buni e omul-orchestră la Mădăras. „Am antrenat, am adus copii la teren, am tuns iarba, dacă s-a putut am mai organizat și câte-o masă după jocuri. Şi asta ani la rând... Trebuia odată să mă opresc” - a recunoscut Barbul, care speră ca Şoimii să rămână în continuare în Liga a IV-a și fără ajutorul lui.

           

În etapa din week-end, în prima serie, Dacia Medieș a jumulit Vulturii din Agriş, scor 11-1, și a trecut pe primul loc.

           

În seria B, Unirea Tășnad a rămas pe primul loc în ciuda egalului, 1-1, de la Real Andrid. Victoria Carei, Olimpia Căuaș și Someșul Oar stau la pândă și așteaptă un nou pas greșit al tășnădenilor.

 

Liga a IV-a, rezultate:

 

Seria A  

 

Forestiera Bixad - Recolta Dorolţ  1-3

Minerul Turţ - Viitorul Vetiş  0-3

Dacia Medieşu Aurit - Egri Sasok Agriş  11-1

AS Livada - Talna Oraşu Nou  2-2

Şoimii Mădăras - Gama Homoroade  1-3

Someşul Odoreu - Someşul Cărăşeu  0-1

 

Clasament:

1. Dacia Medieşu Aurit           

2. Energia Negreşti-Oaş             

3. Viitorul Vetiş                           

4. Gama Homoroade                 

5. Someşul Cărăşeu                      

6. Recolta Dorolţ                          

7. Talna Oraşu Nou                   

8. AS Livada                          

9. Olimpia 2008                   

10. Someşul Odoreu                   

11. Şoimii Mădăras                   

12. Egri Sasok Agriş               

13. Forestiera Bixad                   

14. Minerul Turţ                       

 

Seria B

 

Victoria 2008 Carei - Fortuna Căpleni  5-2

Olimpia Căuaş - Victoria Petreşti  5-1

Real Andrid - Unirea 08 Tăşnad  1-1

Recolta Sanislău - Luceafărul Decebal  1-0

Kneho Urziceni - Stăruinţa Berveni  0-0

Someşul Oar - Schwaben Cămin  3-2

Frohlich Foieni - Unirea Pişcolt  4-2

 

Clasament:

1. Unirea 08 Tăşnad                              

2. Victoria 2008 Carei               

3. Olimpia Căuaş                                      

4. Someşul Oar                         

5. Stăruinţa Berveni                     

6. Schwaben Cămin                    

7. Luceafărul Decebal             

8. Frohlich Foieni                       

9. Real Andrid                              

10. Kneho Urziceni                   

11. Recolta Sanislău                     

12. Victoria Petreşti                  

13. Fortuna Căpleni                  

14. Unirea Pişcolt                       

 

 

Liga a V-a, etapa a II-a

 

Seria A - rezultate complete:

 

Gloria Valea Vinului - Barta 2009 Sătmărel  2-3

Ştiinţa Beltiug - Voinţa Babţa  2-0

Prietenia Crucişor - Unirea Păuleşti  1-1

Speranţa Bogdand - Dacia Supur  0-2

Băile Termale Acâş - Cetate Ardud  0-5

Chesi Hodod - Şoimii Tătăreşti  1-2

 

Clasament:

1. Dacia Supur                       

2. Voinţa 2009 Sătmărel               

3. Ştiinţa Beltiug                            

4. Unirea Păuleşti                        

5. Şoimii Tătăreşti                       

6. Cetate Ardud                           

7. Gloria Valea Vinului               

8. Prietenia Crucişor                    

9. Voinţa Babţa                          

10. Băile Termale Acâş               

11. Chesi Hodod                        

12. Speranţa Bogdand                             

 

• Etapa a III-a, 12-13 septembrie: Şomii Tătăreşti - Cetate Ardud, Chesi Hodod - Gloria Valea Vinului, Speranţa Bogdand - Voinţa Babţa, Barta 2009 Sătmărel - Ştiinţa Beltiug, Dacia Supur - Prietenia Crucişor, Unirea Păuleşti - Băile Termale Acâş.

 

Seria B:

 

Mobila Satu Mare - Sportul Botiz  0-6

Speranţa Halmeu - Atletic Satu Mare  5-1

Venus Dumbrava - Victoria Apa  1-3

Voinţa Sătmărel - Voinţa Lazuri  0-5

Unirea Bercu - Înfrăţirea Tarna Mare - nedisputat

Recolta Dara a stat.

 

Clasament:

1. Sportul Botiz                      

2.  Voinţa Lazuri                     

3. Speranţa Halmeu                     

4. Victoria Apa                              

5. Unirea Bercu                         

6. Atletic Satu Mare                  

7. Venus Dumbrava                      

8. AS Mobila Satu Mare              

9. Înfrăţirea Tarna Mare                

10. Recolta Dara                         

11. Voinţa Sătmărel              

 

• Etapa a III-a, 12-13 septembrie: Venus Dumbrava - Unirea Bercu, Atletic Satu Mare - Sportul Botiz, Victoria Apa - Voinţa Sătmărel, Speranţa Halmeu - Mobila Satu Mare, Voinţa Lazuri stă, Înfrăţirea Tarna Mare - Recolta Dara. 

 

Seria C:

 

Olimpia Domăneşti - AS Săcăşeni  2-4

Crasna Moftinu Mic - Gloria Moftinu Mare  7-1

Someşul Oar II - Sport Club Domăneşti  2-1

Vulturii Santău - Victoria Tiream  3-2

Voinţa Doba - Lebăda Scărişoară-Nouă  3-1

AS Ghenci - Schamagosch Ciumeşti  5-1

 

Clasament:

1. Voinţa Doba                          

2. Someşul Oar II                      

3. Vulturii Santău                           

4.Crasna Moftinu Mic                    

 5. AS Ghenci                               

6. Victoria Tiream                        

7. AS Săcăşeni                              

8. Gloria Moftinu Mare                 

9. Sport Club Domăneşti               

10. Lebăda Scărişoara-Nouă          

11. Olimpia Domăneşti                   

12. Schamagosch Ciumeşti             

 

• Etapa a III-a, 12-13 septembrie: Gloria Moftinu Mare - AS Ghenci, Vulturii Santău - Olimpia Domăneşti, Schamagosch Ciumeşti - AS Săcăşeni, Sport Club Domăneşti - Voinţa Doba, Someşul Oar II - Crasna Moftinu Mic, Lebăda Scărişoara-Nouă - Victoria Tiream.

Tags: campionat  judetean  fotbal  
2259 vizite
Distribuie pe