Duminica, 31 Mai 2020
Dum, 31 Mai 2020

Aproape de surpriză
Cristian Tudor  - Duminica, 11 Aprilie 2010

Ce meci a făcut sâmbătă CSM-ul lui Dan Fleșeriu! Fetele noastre au dominat clar preț de 30 de minute campioana României și au fost la un pas de a detona bomba campionatului. Din păcate, însă, ultimul sfert a adus câteva decizii ciudate ale arbitrilor.

Eli Pavel și Cristina Ciocan au ieșit cu cinci faulturi și Târgoviște s-a distanțat decisiv abia în ultimele trei minute.

S-a terminat 84 - 100, însă e o înfrângere după care sala le-a aplaudat minute bune pe baschetbalistele de la CSM.

Partida a început sub semnul echilibrului. 12-12 în minutul 6, 20-22 în minutul 8 și 24-27 la finalul primului sfert.

Supervedetele de la MCM Târgoviște, Thompson, Doron sau Givens n-au prea mișcat în fața unor fete supermotivate ca Eli Pavel, Diatta, Ciocan sau Claudia Pop.

Determinare, ambiție și un joc colectiv cum demult n-am mai văzut la CSM și în sfertul doi campioana României a tremurat serios în sala LPS. Ale noastre au trecut în avantaj și au condus chiar la 10 puncte diferență, 43-33 în minutul 18! La vestiare s-a intrat cu un avantaj fragil, 53-49 pentru CSM, un rezultat care însă dădea speranțe suporterilor din tribune că favoritele vor putea realiza marea surpriză a campionatului.

Cu orgoliul rănit, Thompson & co au revenit din nou în joc. Cu nemțoaica Linda Frohlich în prim plan și împinsă ușor de la spate de arbitrii, MCM și-a adus aminte că e echipa ce a fost la un pas de calificarea în semifinalele FIFA EUROPE CUP. CSM-ul pierde viteză, Pavel și Ciocan ies cu cinci faulturi și, în aceste condiții, experiența unor jucătoare de top ca Brosovszky, Ogorodnikova sau Doron se dovedește a fi decisivă. Târgoviște câștigă ultimul sfert cu 25-12 și evită o înfrângere ce ar fi putut să o coste chiar poziția de lider în Divizia A la finalul sezonului regulat.

Cât despre fetele noastre, toate merită felicitări. Au jucat de la egal la egal cu jucătoare de WNBA și au ținut în șah una dintre cele mai bune echipe din Europa în acest sezon.

Mai mult, au marcat 53 de puncte într-o repriză unei echipe căreia în urmă cu două săptămâni, în finala Cupei României, i-a înscris 56 de puncte în tot meciul.

Claudia Pop a marcat 28 de puncte, Cristina Ciocan, la cel mai bun meci la Satu Mare, Eli Pavel cu o poftă extraordinară de joc, Sali Diatta excelentă în apărare, Allyson Hardy, un conducător de joc în mare formă și foarte inspirat, Povilonite mereu utilă ... Păcat că Drăgoescu e cu degetul în ghips și n-a putut evolua decât două minute, iar Monica Ivan, cu piciorul imobilizat, a suferit de pe margine. Cu ea în teren poate aveam mai multă inspirație și prospețime până în minutul 40.

Oricum, rămâne spectacolul deosebit oferit publicului, unul nu foarte numeros din păcate, și speranța că dacă vor evolua pe 21 aprilie cu BC ICIM Arad așa cum au făcut-o sâmbătă la prânz atunci calificarea în play-off nu va mai fi o problemă pentru CSM. Etapa următoare CSM Satu Mare va juca sâmbătă la Oradea cu CSM-ul din localitate.

Tags: baschet  mcm  targoviste