Locale Altele
Luni, 30 Noiembrie 2020
Luni, 30 Nov 2020
LocaleSportLocalInternInternaţionalAlteleOh Canada
Ne găsești pe Facebook

InterneExterneAlteleDivertismentŞtiinţă/TehnolologieAuto/MotoSănătateLifestyleGalerie FotoParty Foto
Cronica etapei din Liga IV şi Liga V de fotbal
Cristian Tudor  - Luni, 6 Octombrie 2008

Liga a IV-a

 

Nu-i loc de surprize...


Nicio schimbare în ierarhia clasamentelor celor două serii. Liderul seriei A, Energia Negreşti, s-a impus mult mai greu decât se aşteptau în deplasarea de la Livada, câştigând cu doar 2-1.Ocupanta locului secund, Turul Micula, a frânt aripile şoimilor din Mădăras, administrându-le un sec 5-0, iar Recolta Dorolţ a dat dovadă de sentimente părinteşti faţă de juniorii Olimpiei, înscriindu-le doar trei goluri.Victoria Talnei Oraşu Nou cu 3-0 la Agriş nu surprinde, în timp ce Spicul, care şi-a depus candidatura la cucerirea titlului, nu a reuşit decât un egal la Odoreu, puţin pentru o echipă cu pretenţii la titlu.

 

Nici în seria B nu s-au înregistrat rezultate surpriză. Mînjii Careiului s-au impus la pas în faţa celor de la Urziceni cu 4-1, iar după modul cum joacă, par a fi noii pretendenţi la câştigarea seriei. Someşul Oar a trecut de Recolta Sanislău cu 1-0 pe terenul acesteia şi rămâne la un punct diferenţa de Victoria. Căuaşul a câstigat neaşteptat de greu în faţa  tăşnădenilor cu 3-2, rămânând pe poziţia a treia a clasamentului, dar cu acelaşi punctaj ca Oarul, anunţându-se pe mai departe o luptă crâncenă în trei.

Şvabii Căminului au fost mai buni decât cei ai Foieniului, primii reuşind să se impună cu 3-0 şi să urce în clasament pe locul şase.

Liga a IV-a

 

Seria A:

Egri Sasok Agriş - Talna Oraşu Nou 0-3

Someşul Odoreu - Spicul Ardud 1-1

AS Livada - Energia Negreşti-Oaş 1-2

Recolta Dorolţ - Minerul Turţ 3-0

FC Certeze - AS FC Olimpia 2008 Satu Mare 2-1

Dacia Medieşu Aurit -  Someşul Cărăşeu 2-1

Turul Micula - Şoimii Mădăras 5-0

Clasament:

1. Energia Negreşti-Oaş 9          7          1          1          17-7      22p       +7

2. Turul Micula              9          7          0          2          43-7      21p       +9

3. Dacia Medieşu Aurit  9          6          1          2          16-14    19p       +1      

4. Recolta Dorolţ           9          5          3          1          13-4      18p       +6

5. Spicul Ardud             9          4          4          1          24-10    16p       +1

6. Talna Oraşu Nou       9          5          0          4          23-12    15p       +3

7. FC Certeze               9          5          0          4          15-14    15p       +3

8. Someşul Odoreu       9          4          1          4          14-14    13p       -2

9. Şoimii Mădăras         8          4          1          3          18-20    13p       +1

10. Olimpia 2008           9          3          1          5          11-15    10p       -1

11. Egri Sasok Agriş     9          3          1          5          15-23    10p       -5

12. Someşul Cărăşeu    9          1          1          7          13-24    4p        -11

13. AS Livada               8          1          0          7          7-26      3p        -6

14. Minerul Turţ             9          0          0          9          5-44      0p        -15

Etapa a X-a, 11-12 octombrie: Someşul Cărăşeu - Recolta Dorolţ, AS FC Olimpia 2008 Satu Mare - Minerul Turţ, Spicul Ardud - AS Livada, FC Certeze - Turul Micula, Şoimii Mădăras - Dacia Medieşu Aurit, Energia Negreşti-Oaş - Talna Oraşu Nou, Egri Sasok Agriş - Someşul Odoreu.

 

 

Seria B:

Olimpia Căuaş - Unirea 08 Tăşnad 3-2

Recolta Sanislău - Someşul Oar 0-1

Viitorul Vetiş - Luceafărul Decebal 3-1

Schwaben Kalmandi Cămin - Fröhlich Foieni 3-0

Fortuna Căpleni - Unirea Pişcolt 6-1

Stăruinţa Berveni - Victoria Petreşti 2-0

FCM Victoria 2008 Carei - Kneho Urziceni 4-1

Clasament:

1. FCM Victoria 2008 Carei        9          7          1          1          29-2      22p       +7

2. Someşul Oar                        9          7          0          2          27-5      21p       +9

3. Olimpia Căuaş                      9          7          0          2          18-12    21p       +6

4. Fortuna Căpleni                     9          5          4          0          21-8      19p       +7

5. Viitorul Vetiş                         9          5          1          3          22-15    16p       +4

6. Schwaben Kalmandi Cămin    9          4          3          2          13-8      15p       +3

7. Victoria Petreşti                    9          3          3          3          18-12    12p       -3

8. Fröhlich Foieni                      9          3          2          4          11-15    11p       -4

9. Kneho Urziceni                     9          3          1          5          15-22    10p       -2

10. Recolta Sanislău                 9          2          3          4          17-18    9p        -6

11. Unirea 08 Tăşnad                9          2          2          5          15-15    8p        -4

12. Luceafărul Decebal              9          2          2          5          13-24    8p        -7

13. Stăruinţa Berveni                 9          1          2          6          7-18      5p        -10

14. Unirea Pişcolt                     9          0          0          9          8-60      0p        -12

• Etapa a IX-a, 11-12 octombrie: Victoria Petreşti - Schwaben Kalmandi Cămin, Unirea Pişcolt - Fröhlich Foieni, Someşul Oar - Viitorul Vetiş, Fortuna Căpleni - FCM Victoria 2008 Carei, Kneho Urziceni - Stăruinţa Berveni, Luceafărul Decebal - Unirea 08 Tăşnad, Olimpia Căuaş - Recolta Sanislău.


Liga a V-a

 

Gama Homoroade a surclasat Mobila

 

Dacă în Liga a IV-a nu am avut parte de rezultate surpriză, în Liga a V-a, în toate cele trei serii am avut parte de scoruri interesante, care fac lupta şi mai aprigă.

 

În prima serie, liderul Gama Homoroade a umilit Mobila Satu Mare cu 9-0, dar bucuria a venit de la meciul de la Supur, unde contracandidata s-a poticnit de "prietenii" de la Crucişor, jocul terminându-se la egalitate 1-1, fapt ce a dus la desprinderea Homoradelor la două puncte. Se pare că jocul direct de la sfîrșitul săptămînii dintre acestea ne va da favorita la promovare.

 

În seria B, Speranţa Apa s-a impus categoric în faţa juniorilor de la LPS cu 10-4. Scor absolut normal, dacă avem în vedere că au întâlnit o echipă formată din copii de 14-15 ani.Trebuie însă remarcată strădania profesorului Cristi Lucuţ, care a ţinut cu tot dinadinsul ca această echipă să nu se destrame, în condiţiile în care conducerea liceului declară că nu are fonduri şi bază sportivă adecvată pentru a înscrie juniorii în competiţiile şcolare. Surpriză la Vetiş, unde gazdele au fost învinse de către mult mai modesta echipă din Tarna Mare. Ca urmare, Vetişul a pierdut trena liderului din Apa, diferenţa fiind acum de şase puncte. A doua clasată a seriei, Speranţa Halmeu, n-a avut de transpirat cu Lazuri, oaspeţii neprezentându-se la joc. O nouă neprezentare, care nu face bine spiritului sportiv, care ar trebui să domine această competiţie de masă.

 

Cele mai surprinzătoare rezultate au fost însă în seria C. Liderul, Inter Craidorolţ, nu a putut trece în deplasare de echipa Ciumeştiului, realizând doar 1-1, în timp ce urmăritoarea S.C. Domăneşti a fost învinsă fără drept de apel de către Real Andrid, scor 3-0,  loc de unde greu se duc puncte. În urma acestor rezultate, diferenţa dintre cele două ocupante ale primelor două poziţii s-a mărit la trei puncte.


Liga a V-a

 

Seria A – etapa a 6-a:

Gama Homoroade - AS Mobila Satu Mare 9-0

Speranţa Bogdand - Şoimii Tătăreşti 6-1

Someşul Oar II - Unirea Păuleşti 5-0

Gloria Valea Vinului - Chesi Hodod 4-1

Dacia Supur - Prietenia Crucişor 1-1

Ştiinţa Beltiug - a stat.

 

Clasament:

1. Gama Homoroade     5          5          0          0          26-5      15p       +9

2. Dacia Supur/Barta     5          4          1          0          22-2      13p       +4

3. Speranţa Bogdand     5          4          0          1          22-6      12p       +3

4. Someşul Oar II          6          4          0          2          22-12    12p       +3  

5. Gloria Valea Vinului   5          3          1          1          18-10    10p       +1

6. Chesi Hodod             6          3          0          3          14-14    9p        0

7. Şoimii Tătăreşti         6          2          0          4          13-23    6p        -3

8. Unirea Păuleşti          6          2          0          4          6-25      6p        -3

9. AS Mobila Satu Mare 5          1          1          3          8-16      4p        +1

10. Prietenia Crucişor    6          0          1          5          6-19      1p        -8

11. Ştiinţa Beltiug          5          0          0          5          4-29      0p        -6 .

• Etapa a VII-a, 12 octombrie: Chesi Hodod - Ştiinţa Beltiug, Şoimii Tătăreşti - Gloria Valea Vinului, Prietenia Crucişor - Speranţa Bogdand, Gama Homoroade - Dacia Supur, AS Mobila Satu Mare - Someşul Oar II, Unirea Păuleşti stă.

 

 

Seria B - etapa a 7-a:

Speranţa Vetiş - Înfrăţirea Tarna Mare 0-1

Speranţa Halmeu - Voinţa Lazuri 3-0 N

Victoria Apa - LPS Satu Mare 10-4

Forestiera Bixad - Voinţa Sătmărel 0-2

Recolta Dara - Unirea Bercu 4-3

Venus Dumbrava - Sportul Botiz 0-1

 

Clasament:

1. Victoria Apa                          7          6          1          0          30-11    19p       +4

2. Speranţa Halmeu                   7          6          0          1          40-14    18p       +9

3. Recolta Dara II                      7          4          1          2          26-20    13p       +1

4. Speranţa Vetiş                      7          4          1          2          18-10    13p       +4

5. Voinţa Lazuri                         7          4          1          2          14-8      13p       +4

6. Sportul Botiz                         7          3          2          2          12-10    11p       +2

7. Voinţa Sătmărel                    7          3          1          3          15-20    10p       +1

8. Forestiera Bixad                    7          3          0          4          16-14    9p       -3

9. Înfrăţirea Tarna Mare              6          3          0          3          13-11     9p       +3

10. Venus Dumbrava                 6          1          0          5          16-15    3p        -9

11. Unirea Bercu                       7          0          1          6          8-18     1p        -8

12. LPS Satu Mare                   7          0          0          7          10-67   0p        -9 .

• Etapa a VIII-a, 12 octombrie: Speranţa Halmeu - Victoria Apa, Unirea Bercu - Venus Dumbrava, Forestiera Bixad - Speranţa Vetiş, Sportul Botiz - Recolta II Dara, Voinţa Lazuri - LPS Satu Mare, Înfrăţirea Tarna Mare - Voinţa Sătmărel.

 


Seria C - etapa a 7-a:

Olimpia Domăneşti - Gloria Moftinu Mare 0-3

Vulturii Santău - AS Ghenci 3-4

AS Săcăşeni - Crasna Moftinu Mic 4-2

Schamagosch Ciumeşti - Inter Craidorolţ 1-1

Real Andrid - Sport Club Domăneşti 3-0

Voinţa Doba - Victoria Tiream 3-1

 

Tags: etapa  liga IV  liga V  fotbal  
5583 vizite
Distribuie pe