Marti, 25 Februarie 2020
Marti, 25 Feb 2020

CSM Satu Mare a cāştigat turneul amical de la Miskolc
Cristian Tudor  - Luni, 31 Ianuarie 2011

Echipa de handbal masculin CSM Satu Mare a cāștigat, duminică, Cupa AVAS īn turneul amical desfăşurat la Miskolc, după ce a trecut īn finală de CSM Oradea la aruncări de departajare, scor 32-31 (28-28 după 60 de minute).

La acest turneu au luat parte echipele Tatai HAC, Vac şi Ozdi KC din Ungaria, Michalovce din Slovacia, CSM Satu Mare şi CSM Oradea, care au fost īmpărţite īn două grupe de cāte trei formaţii.

Elevii antrenorilor Ioan Palko şi Nicolae Istrate au avut evoluţii destul de bune, cu victorii la Ozdi KC şi Tatai HAC īn grupă, după care a urmat finala turneului īn compania celor din Oradea.

Ca şi īn partida oficială din campionat, sătmărenii au fost puşi īn dificultate de orădeni, care i-au şi condus pānă după pauză (15-12), īnsă finalul a aparţinut jucătorilor noştri, care s-au dovedit apoi mai inspiraţi la executarea aruncărilor de departajare, după ce scorul era egal, 28-28 la finalul celor 60 de minute.

Antrenorii Ioan Palko şi Nicolae Istrate au făcut deplasarea pentru acest turneu din Ungaria cu următorii jucători: Teremy, Panazan, Olah, Mateaş, Surducan, Munea, Jurj, Vizhbovski, Libert, Savic, Varady, Mateş, Savlovschi, Pop, Timofte, Bejinariu, Oşvat.

Īn zilele următoare handbaliştii sătmăreni se vor pregăti pentru reluarea campionatului, īn primul meci oficial din acest an urmānd să joace īn deplasare la liderul campionatului, HC Odorhei, joc care va avea loc pe data de 12 februarie.