Miercuri, 23 Octombrie 2019
Mie, 23 Oct 2019

Handbal masculin: CSM Satu Mare – “U” 2 Cluj 38 - 26
Cristian Tudor  - Miercuri, 15 Octombrie 2008

Handbaliştii sătmăreni au câştigat fără probleme disputa cu “U” 2 Cluj, scor final 38-26, după ce la pauză era 18-12.

Victoria s-a dorit a fi pregătitoare în vederea confruntării de sâmbătă, care va avea loc la Făgăraş, aproape toţi jucătorii fiind eficienţi, din nou cu Birtalan în fruntea listei de marcatori, cu 14 goluri. Elevii lui Ioan Palko şi Nicolae Istrate au trebuit totuşi să se întrebuinţeze pentru a lua un avans liniştitor, care a venit abia în min. 25, scor 15-12, până în acel moment jocul fiind foarte echilibrat. La pauză diferenţa a crescut la şase goluri, sătmărenii fiind superiori şi la începutul părţii a doua, 22-13 în min. 40 şi apoi 27-15 la mijlocul reprizei secunde, după o serie de cinci goluri consecutive.

Cu plusuri şi minusuri pe final de meci, diferenţa s-a menţinut până la ultimul fluier, când tabela a arătat 38-26 pentru gazde. Am văzut şi faze frumoase, chiar şi o aeriană Olah Janos – Birtalan, dar şi un moment nedorit, în care Mateş a avut, în văzul tuturor, un clinci cu Olah Barna, episod  care nu ar trebui tolerat de conducerea echipei. Bun jocul în ansamblu, parcă în creştere şi pe extreme dar şi pe semicerc, la care mai adăugăm aprecieri şi pentru portari.

Au jucat şi au înscris pentru sătmăreni: Teremi, Cioroiu 1 – Olah Janos 4, Savlovschi 1, Nagy 5, Mateş 3, Szepesi 2, Olah Barna 3, Birtalan 14, Kopcsak 1, Ferenţ 3, Ardelean 1. De la oaspeţi, cei mai eficienţi au fost Boancă 9 şi Halmagyi 7 goluri.

Urmează sâmbătă, de la ora 11:00, o nouă confruntare grea pentru CSM Satu Mare, în deplasarea de la Făgăraş, echipă care a pierdut doar un meci, la învinsa de miercuri a sătmărenilor, “U” 2 Cluj.

Tags: handbal  csm  cluj