Locale Altele
Joi, 21 Noiembrie 2019
Joi, 21 Nov 2019
LocaleSportLocalInternInternaţionalAlteleOh Canada
Ne găsești pe Facebook


InterneExterneAlteleDivertismentŞtiinţă/TehnolologieAuto/MotoSănătateLifestyleGalerie FotoParty Foto
Cronica etapei din Liga IV şi Liga V de fotbal
Cristian Tudor  - Luni, 27 Octombrie 2008

Liga a IV-a - Situaţie neschimbată în vârful ierarhiei

 

Nimic nou pe frontul fotbalului judeţean din Liga a IV-a. În seria A, aşa cum era de aşteptat, Energia Negreşti s-a impus în jocul de acasă în faţa celor de la Dacia Medieş, păstându-şi astfel poziţia de lider, poziţie pe care mai mult ca sigur o va păstra până la meciul retur cu Micula. Diferanţa de un punct faţă de Turul Micula se păstrează graţie victoriei categorice a miculenilor cu 8-0 în faţa Someşului Odoreu. A treia clasată a seriei, Recolta Dorolţ, s-a impus mai greu decât s-au aşteptat, doar 2-1, în deplasare, în jocul împotriva tinerilor de la Olimpia 2008, echipă care sub comanda devotatului Tibi Csik creşte de la o etapă la alta, deşi nu se poate spune că acesta beneficiează de un lot valoros.

 

În seria B, oaspeţii Victoriei Carei, cei de la Recolta Sanislău, au fost cât pe ce să producă surpriza etapei.

Aceştia au ţinut liderul în şah până în minutele de prelungiri, când s-a înscis golul ce avea să consfinţească victoria  careienilor. Olimpia Căuaş rămâne în plasa Victoriei, cu cele trei puncte obţinute în jocul câştigat cu 2-0,  cu Kneho Urziceni. Someşul Oar nu îşi revine deloc. Un nou semieşec, adevărat, pe terenul Fortunei Căpleni, loc de unde se duc greu puncte, dar totuşi, pentru o fostă câstigătoare a serei, este puţin. Şvabii Căminului s-au apropiat din nou de podium în urma victoriei previzibile de la Pişcolt, iar victoria Foieniului la Vetiş o putem socoti ca o surpriză, mai ales că această disputa a fost dintotdeauna deosebit de aprigă.

 

 

Liga a IV-a, etapa a 12-a

 

Seria A

Energia Negreşti - Dacia Medieşu Aurit           2-1

Olimpia 2008 Satu Mare - Recolta Dorolţ       1-2

Someşul Cărăşeu - Talna Oraşu Nou               0-4

Egri Sasok Agriş - Şoimii Mădăras                  4-3

AS Livada - Minerul Turţ                                4-1

FC Certeze - Spicul Ardud                             0-1

Turul Micula - Someşul Odoreu                       8-0

Clasament

1. Energia Negreşti      12        10        1          1          33-12  31p      (+10)

2. Turul Micula 12        10        0          2          58-8    30p      (+12)

3. Recolta Dorolţ         12        8          3          1          25-7    27p      (+12)

4. Spicul Ardud           12        7          4          1          38-14  25p      (+7)

5. Dacia Medieşu Aurit12        6          2          4          18-23  20p      (-1)     

6. Talna Oraşu Nou     12        6          0          6          30-23  18p      (+3)

7. Olimpia 2008 SM    12        5          2          5          17-17  17p      (+3)

8. Şoimii Mădăras        11        5          1          5          27-25  16p      (+1)

9. Someşul Odoreu      12        5          1          6          16-24  16p      (-2)

10. Egri Sasok Agriş    12        5          1          6          21-31  16p      (-5)

11. FC Certeze            12        4          0          8          14-24  12p      (-6)

12. AS Livada             11        3          0          8          15-33  9p        (-6)

13. Someşul Cărăşeu   12        1          1          10        15-37  4p        (-17)

14. Minerul Turţ           12        0          0          12        10-59  0p        (-21).

• Etapa a XIII-a, 1-2 noiembrie: Someşul Odoreu - Someşul Cărăşeu, Talna Oraşu Nou - Turul Micula, Şoimii Mădăras - Energia Negreşti-Oaş, Dacia Medieşu Aurit - Egri Sasok Agriş, Spicul Ardud - Olimpia 2008 Satu Mare, Recolta Dorolţ - AS Livada, Minerul Turţ - FC Certeze.

 

Seria B

Luceafărul Decebal - Stăruinţa Berveni            9-2

Unirea Pişcolt - Schwaben Cămin                    1-6

Victoria Petreşti - Unirea 08 Tăşnad                1-0

Olimpia Căuaş - Kneho Urziceni                     2-0

Viitorul Vetiş - Fröhlich Foieni                         0-1

Fortuna Căpleni - Someşul Oar                       0-0

Victoria 2008 Carei  - Recolta Sanislău           2-1

Clasament

1. Victoria 2008 Carei 12        10        1          1          35-3    31p      (+10)

2. Olimpia Căuaş         12        9          1          2          25-16  28p      (+7)

3. Someşul Oar            12        7          3          2          30-8    24p      (+9)

4. Schwaben Cămin     12        6          4          2          25-12  22p      (+7

5. Fortuna Căpleni       12        5          5          2          23-13  20p      (+2)

6. Viitorul Vetiş            12        6          2          4          26-19  20p      (+2)

7. Fröhlich Foieni         12        6          2          4          16-16  20p      (+2)

8. Victoria Petreşti       12        4          3          5          20-18  15p      (-6)

9. Luceafărul Decebal  12        4          2          6          25-29  14p      (-7)

10. Kneho Urziceni      12        4          1          7          18-28  13p      (-2)

11. Recolta Sanislău     12        3          3          6          24-24  12p      (-6)

12. Unirea 08 Tăşnad  12        2          3          7          18-20  9p        (-6)

13. Stăruinţa Berveni    12        2          2          9          14-30  8p        (-10)

14. Unirea Pişcolt        12        0          0          12        10-73  0p        (-18).

• Etapa a XIII-a, 1-2 noiembrie: Unirea 08 Tăşnad - FCM Victoria 2008 Carei, Kneho Urziceni - Luceafărul Decebal, Stăruinţa Berveni - Olimpia Căuaş, Someşul Oar - Unirea Pişcolt, Schwaben Cămin - Viitorul Vetiş, Fröhlich Foieni - Fortuna Căpleni.

 

 

Liga a V-a - Gama Homoroade face spectacol, 13-0 cu Ştiinţa Beltiug !

 

Problema căştigătoarei în seria A se pare că este rezolvată de pe acum. Gama Homoroade este de neoprit, având acum un avans considerabil de cinci puncte în faţa celor din Bogdand. În jocul cu Beltiugul, trupa lui Ionescu şi compania au reuşit să înscrie nu mai puţin de 13 goluri. Oaspeţii poate au venit direct de la degustări de vinuri. În derby-ul dintre Bogdand şi Dacia Supur, ocupantele locurilor doi şi trei, câştig de cauză au avut gazdele din Bogdand, care s-au impus categoric cu 4-0, păstrându-şi astfel poziţia secundă în clasament

 

Surpriză în seria B. Liderul, Speranţa Halmeu, a fost înfrânt la Botiz cu 3-2. Cum Victoria Apa s-a impus cu 2-0 în faţa Speranţei Vetiş, iar a treia clasată, Voinţa Lazuri, a câştigat clar jocul cu Forestiera Bixad, scor 6-1, lupta pentru titlu în această serie s-a relansat, diferenţa de puncte dintre prima clasată şi cea de-a doua fiind doar de două puncte.

 

Scor nedecis, 1-1, în derby-ul dintre echipele Sport Club Domăneşti - Crasna Moftinul Mic, respectiv ocupantele poziţiilor doi şi trei în clasament. Numai bine pentru liderul Inter Craidorolţ, care după victoria de pe teren propriu cu scorul de 5-1 în faţa celor din Doba, s-au distanţat la cinci puncte în clasament faţă de urmăritoarea Crasna, o diferenţă ce poate fi decisivă în lupta pentru promovare în Liga a IV-a.

 

 

Liga a V-a la fotbal

Seria A, etapa a 9-a

Gloria Valea Vinului - Someşul Oar II 4-4

Gama Homoroade - Ştiinţa Beltiug                  13-0

Speranţa Bogdand - Dacia Supur/Barta           4-0

AS Mobila Satu Mare - Prietenia Crucişor      3-5

Unirea Păuleşti - Şoimii Tătăreşti                     0-0

Chesi Hodod - a stat.

Clasament

1. Gama Homoroade   8          8          0          0          46-5    24p      (+12)

2. Speranţa Bogdand   8          6          1          1          28-7    19p      (+7)

3. Dacia Supur/Barta   8          5          1          2          25-9    16p      (+4)

4. Someşul Oar II        9          5          1          3          30-22  16p      (+4) 

5. Gloria Valea Vinului8           4          3          1          29-17  15p      (+3)

6. Chesi Hodod           8          4          0          4          18-17  12p      (-3)

7. Şoimii Tătăreşti        9          3          2          4          18-25  11p      (-1)

8. Unirea Păuleşti         8          2          1          5          6-26    7p        (-8)

9. Prietenia Crucişor    8          1          2          5          12-23  5p        (-7)

10. Mobila Satu Mare  8          1          1          6          13-28  4p        (-5)

11. Ştiinţa Beltiug         8          0          0          8          5-51    0p        (-9)

• Etapa a X-a, 2 noiembrie: Dacia Supur/Barta - Gloria Valea Vinului, Someşul Oar II - Chesi Hodod, Ştiinţa Beltiug - Prietenia Crucişor, Speranţa Bogdand - AS Mobila Satu Mare, Gama Homoroade - Unirea Păuleşti, Şoimii Tătăreşti - stă.

 

Seria B, etapa a 10-a

Unirea Bercu - LPS Satu Mare                       0-0

Sportul Botiz - Speranţa Halmeu                     3-2

Voinţa Lazuri - Forestiera Bixad                      6-1

Victoria Apa - Speranţa Vetiş              2-0

Voinţa Sătmărel - Venus Dumbrava                 3-0

Recolta II Dara - Înfrăţirea Tarna Mare           6-1

Clasament

1. Speranţa Halmeu     10        8          0          2          50-21  24p      (+12)

2. Victoria Apa            10        7          1          2          38-21  22p      (+4)

3. Voinţa Lazuri           10        6          2          2          27-13  20p      (+5)

4. Sportul Botiz            10        6          2          2          21-13  20p      (+5)

5. Recolta Dara II        10        5          2          3          36-26  17p      (-1)

6. Voinţa Sătmărel       10        5          1          4          23-22  16p      (+1)

7. Înfrăţirea Tarna Mare9         5          0          4          20-21 15p      (+3)

8. Speranţa Vetiş         10        4          1          5          21-17  13p      (+1)

9. Forestiera Bixad      10        4          0          6          20-27  12p      (-3)

10. Venus Dumbrava   9          2          0          7          21-21  6p        (-9)

11. Unirea Bercu         10        1          2          7          11-22  5p        (-10)

12. LPS Satu Mare      10        0          1          9          11-75  1p        (-11).

• Etapa a XI-a, 2 noiembrie: Venus Dumbrava - Victoria Apa, LPS Satu Mare - Voinţa Sătmărel, Speranţa Vetiş - Sportul Botiz, Înfrăţirea Tarna Mare - Voinţa Lazuri, Forestiera Bixad - Recolta II Dara, Speranţa Halmeu - Unirea Bercu.

 

Seria C, etapa a 10-a

Sport Club Domăneşti - Crasna Moftinu Mic 1-1

Victoria Tiream - Vulturii Santău                      0-1

AS Ghenci - Schamagosch Ciumeşti                1-3

AS Săcăşeni - Olimpia Domăneşti                   14-0

Inter Craidorolţ - Voinţa Doba                        5-0

Real Andrid - Gloria Moftinu Mare                  0-0 

Clasament

1. Inter Craidorolţ        10        8          1          1          41-13  25p      (+10)

2. Crasna Moftinu Mic10         6          3          1          31-14  21p      (+6)

3. SC Domăneşti         10        6          2          2          17-15  20p      (+2)

4. Real Andrid             10        5          3          2          27-12  18p      (0)

5. Schamagosch Ciumeşti10    5          2          3          43-29  17p      (+5)

6. Voinţa Doba            10        5          2          3          24-23  17p      (+2)

7. AS Săcăşeni            10        4          3          3          37-19  15p      (0)

8. Gloria Moftinu Mare 10       4          1          5          19-25  13p      (-2)

9. Vulturii Santău         10        4          0          6          18-30  12p      (0)

10. AS Ghenci             10        2          1          7          19-26  7p        (-8)

11. Victoria Tiream      10        2          0          8          15-29  6p        (-12)

12. Olimpia Domăneşti10        0          0          10        7-64    0p        (-12)

• Etapa a XI-a, 2 noiembrie: Voinţa Doba - AS Săcăşeni, Crasna Moftinu Mic - Inter Craidorolţ, Olimpia Domăneşti - Victoria Tiream, Gloria Moftinu Mare - AS Ghenci, Schamagosch Ciumeşti - Real Andrid, Vulturii Santău - Sport Club Domăneşti.

Tags: fotbal  campionat judetean  
8749 vizite
Distribuie pe