Locale Altele
Joi, 21 Noiembrie 2019
Joi, 21 Nov 2019
LocaleSportLocalInternInternaţionalAlteleOh Canada
Ne găsești pe Facebook


InterneExterneAlteleDivertismentŞtiinţă/TehnolologieAuto/MotoSănătateLifestyleGalerie FotoParty Foto
Cronica etapei īn campionatul judeţean de fotbal
Cristian Tudor  - Luni, 3 Noiembrie 2008

Liga a IV-a - victorii scontate ale favoriţilor

     

Deşi vremea este īncă ideală pentru disputarea jocurilor de fotbal, nu mai avem ce vedea pīnă la primăvară. A căzut cortina peste fotbalul de Liga a IV-a, aceasta deoarece sunt doar cāte 14 echipe īn cele două serii, ele avānd de disputat doar 13 jocuri īn tur, spre nemulţumirea jucătorilor şi bucuria conducătorilor.


Podiumul seriei A, a rămas neschimbat. Energia Negreşti a cāştigat cu 1-0 jocul de la Mădăras, adevărat, foarte greu, trupa lui Tudor Barbul dānd o replică pe măsură. Neaşteptat de mare este diferenţa cu care a īnvins Turul Micula la Talna Oraşu Nou. Un 5-0 neverosimil, cam mult pentru trupa antrenată de Mircea Bolba, scor care vine să confirme spusele antrenorului Milu Petric, adică: jocul Turului merge strună. A treia clasată a podiumului, Recolta Dorolţ, s-a impus cu 3-0 īn faţa celor din Livada, echipa antrenată de  Andrei Estinca va fi cea care va face cărţile īn această serie. Īn cărţi a rămas şi Spicul Ardud, care deşi a cāştigat jocul cu Olimpia 2008, scor 3-2, nu a convins că ar avea puterea să treacă de Micula sau Negreşti.

 

Situaţie neschimbată şi īn seria B. Atāt Victoria Carei, cāt şi ocupanta locului secund, Olimpia Căuaş, s-au impus īn deplasările de la Tăşnad, respectiv Stăruinţa Berveni, cu acelaşi scor: 2-0. Someşul Oar s-a distrat cu lanterna roşie, Unirea Pişcolt, īnscriindu-le nu mai puţin de 10 goluri.

 

Meci īntrerupt la Foieni, unde arbitrul Cosmin Iuhas a fost lovit de oaspeții din Căpleni, comisia urmīnd să analizeze astăzi cele petrecute pe terenul Frohlich. Şi cānd te gāndeşti că şi īn seria A, ultima clasată nu a reuşit să acumuleze nici un punct, mai că īţi vine să te īntrebi de ce nu era bună o serie puternică  formată din 16 echipe, primele opt din fiecare serie, īn care fiecare joc ar fi un posibil derby?

 

 

 Rezultatele ultimei etape din turul Ligii a IV-a

 

Seria A:

Someşul Odoreu - Someşul Cărăşeu 5-2

Talna Oraşu Nou - Turul Micula 0-6

Şoimii Mădăras - Energia Negreşti-Oaş 0-1

Dacia Medieşu Aurit - Egri Sasok Agriş 1-1

Spicul Ardud - Olimpia 2008 Satu Mare 3-2

Recolta Dorolţ - AS Livada 3-0

Minerul Turţ - FC Certeze 3-4

 

Clasament:

1. Energia Negreşti-Oaş 13        11        1          1          34-12    34p       (+13)

2. Turul Micula              13        11        0          2          64-8      33p       (+15)

3. Recolta Dorolţ           13        9          3          1          28-7      30p       (+12)

4. Spicul Ardud             13        8          4          1          41-16    28p       (+7)

5. Dacia Medieşu Aurit  13        6          3          4          19-24    21p       (-3)      

6. Şoimii Mădăras         13        6          1          6          31-27    19p       (-2)

7. Someşul Odoreu       13        6          1          6          21-26    19p       (-2)

8. Talna Oraşu Nou       13        6          0          7          30-29    18p       (0)

9. Olimpia 2008             13        5          2          6          19-20    17p       (+3)

10. Egri Sasok Agriş     13        5          2          6          22-32    17p       (-4)

11. FC Certeze             13        5          0          8          18-27    15p       (-3)

12. AS Livada               13        3          0          10        16-40    9p        (-9)

13. Someşul Cărăşeu    13        1          1          11        17-42    4p        (-17)

14. Minerul Turţ             13        0          0          13        13-63    0p        (-21).

 

Seria B:

Unirea 08 Tăşnad - FCM Victoria 2008 Carei 0-2

Kneho Urziceni - Luceafărul Decebal 4-1

Stăruinţa Berveni - Olimpia Căuaş 0-2

Someşul Oar - Unirea Pişcolt 10-0

Schwaben Cămin - Viitorul Vetiş 1-1

Fröhlich Foieni - Fortuna Căpleni 2-1, īntrerupt min. 67

Recolta Sanislău - Victoria Petreşti 2-2

 

Clasament:

1. FCM Victoria 2008 Carei        13        11        1          1          37-3      34p       (+13)

2. Olimpia Căuaş                      13        10        1          2          27-16    31p       (+10)

3. Someşul Oar                        13        8          3          2          40-8      24p       (+9)

4. Schwaben Kalmandi Cămin    13        6          5          2          26-13    23p       (+5)

5. Viitorul Vetiş                         13        6          3          4          27-20    21p       (+3)

6. Fortuna Căpleni                     12        5          5          2          23-13    20p       (+2)

7. Fröhlich Foieni                      12        8          2          4          16-16    20p       (+2)

8. Victoria Petreşti                    13        4          4          5          22-20    16p       (-5)

9. Kneho Urziceni                     13        5          1          7          22-29    16p       (-2)

10. Luceafărul Decebal              13        4          2          7          26-33    14p       (-7)

11. Recolta Sanislău                 13        3          4          6          26-26    13p       (-8)

12. Unirea 08 Tăşnad                13        2          3          8          18-22    9p        (-9)

13. Stăruinţa Berveni                 13        2          2          9          14-32    8p        (-13)

14. Unirea Pişcolt                     13        0          0          13        10-83    0p        (-18)

 

 

 

Liga a V-a - o neprezentare şi două jocuri īntrerupte

   

Īn seria A, Gama Homoroade īşi continuă marşul triumfal spre titlul de campioană. Ultima victimă a acestora a fost Unirea Păuleşti, cărora le-au administrat un umilitor 8-1. AS Mobila a preferat să nu se prezinte la a doua clasată, Speranţa Bogdand, poate şi din cauza distanţei şi pentru a nu fi umilită la scor.

   

 "Căpşunarii" din Halmeu, rămān pe primul loc īn seria B, după succesul īn faţa Unirii Bercu cu 2-1, iar Victoria Apa s-a impus īn faţa vecinilor din Dumbrava cu acelaşi scor, păstrāndu-se ierarhia. Īn mare revenire de formă, Sportul Botiz a īnvins fără drept de apel, īn deplasare, pe Speranţa Vetiş cu 7-2, ocupānd cu o etapă īnainte de finalul turului un merituos loc trei, dar aceasta pānă la verdictul comisiei de disciplină, care va analiza motivele care au dus la īntreruperea jocului Īnfrăţirea Tarna Mare - Voinţa Lazuri īn minutul 8. Aşa cum preconizam, acest joc a fost unul  a cărui miză şi-a pus pecetea pe desfăşurarea lui.

  

Īn seria C, derby-ul dintre primele două clasate s-a terminat la egalitate, golul gazdelor fiind de fapt un autogol  de generic al liberoului de la oaspeţi. Astfel, Interul din Craidorolţ  păstreză aceeaşi diferenţă de patru puncte faţă de Crasna Moftinul Mic şi se pare că nu are contracandidat la şefia seriei. Faze de generic de filme gen Şapte Păcate au avut loc la jocul dintre Vulturii Santău şi Sport Club Domăneşti, unde arbitrul jocului a fost obligat să īntrerupă jocul. Se pare că prietenele fotbaliștilor celor două echipe s-au luat la bătaie și de la acest incident a pornit īntregul scandal care a dus la oprirea partidei.

 

 

 

Rezultate īnregistrate īn Liga a V-a

 

Seria A - etapa a 9-a:

Dacia Supur/Barta - Gloria Valea Vinului 5-2

Someşul Oar II - Chesi Hodod 6-2

Ştiinţa Beltiug - Prietenia Crucişor 1-4

Speranţa Bogdand - AS Mobila Satu Mare 3-0 (N)

Gama Homoroade - Unirea Păuleşti 8-1

Şoimii Tătăreşti - a stat.

 

Clasament:

1. Gama Homoroade     9          9          0          0          54-6      27p       (+12)

2. Speranţa Bogdand     9          7          1          1          31-7      22p       (+7)

3. Dacia Supur/Barta     9          6          1          2          30-11    19p       (+4)

4. Someşul Oar II          10        6          1          3          36-24    19p       (+4) 

5. Gloria Valea Vinului   9          4          3          2          21-22    15p       (+3)

6. Chesi Hodod             9          4          0          5          20-23    12p       (-3)

7. Şoimii Tătăreşti         9          3          2          4          19-26    11p       (-1)

8. Prietenia Crucişor      9          2          2          5          16-24    8p        (-4)

9. Unirea Păuleşti          9          2          1          6          8-35      7p        (-8)

10. AS Mobila Satu Mare9         1          1          7          13-31    4p        (-5)

11. Ştiinţa Beltiug          9          0          0          9          6-55      0p        (-12)

• Etapa a XI-a, duminică 9 noiembrie: AS Mobila Satu Mare - Şoimii Tătăreşti, Gloria Valea Vinului - Speranţa Bogdand, Unirea Păuleşti - Ştiinţa Beltiug, Prietenia Crucişor - Gama Homoroade, Chesi Hodod - Dacia Supur, Someşul Oar II - stă.

 

***

 

Seria B - etapa a 11-a:

Venus Dumbrava - Victoria Apa 1-2

LPS Satu Mare - Voinţa Sătmărel 2-8

Speranţa Vetiş - Sportul Botiz 2-7

Īnfrăţirea Tarna Mare - Voinţa Lazuri 0-0, īntrerupt min. 8

Forestiera Bixad - Recolta II Dara 2-1

Speranţa Halmeu - Unirea Bercu 2-1

 

Clasament:

1. Speranţa Halmeu       11        9          0          2          52-22    27p       (+12)

2. Victoria Apa              11        8          1          2          40-22    25p       (+7)

3. Sportul Botiz             11        7          2          2          28-15    23p       (+8)

4. Voinţa Lazuri             10        6          2          2          27-13    20p       (+5)

5. Voinţa Sătmărel         11        6          1          4          31-24    19p       (+4)

6. Īnfrăţirea Tarna Mare  10        6          0          4          23-21 18p         (+3)

7. Recolta Dara II          11        5          2          4          37-28    17p       (-1)

8. Forestiera Bixad        11        5          0          6          22-28    15p       (-3)

9. Speranţa Vetiş          11        4          1          6          23-24    13p       (-2)

10. Venus Dumbrava     11        2          0          9          22-26    6p        (-12)

11. Unirea Bercu           11        1          2          8          12-24    5p        (-10)

12. LPS Satu Mare        11        0          1          10        13-83    1p        (-14)

 

***

 

Seria C - etapa a 11-a:

Voinţa Doba - AS Săcăşeni 8-4

Crasna Moftinu Mic - Inter Craidorolţ 1-1

Olimpia Domăneşti - Victoria Tiream 0-3

Gloria Moftinu Mare - AS Ghenci 1-0

Schamagosch Ciumeşti - Real Andrid 1-3

Vulturii Santău - Sport Club Domăneşti 0-0, īntrerupt min. 75

 

Clasament:

1. Inter Craidorolţ           11        8          2          1          42-14    26p       (+11)

2. Crasna Moftinu Mic    11        6          4          1          32-15    22p       (+4)

3. Real Andrid               11        6          3          2          30-13    21p  &nb

Tags: fotbal  campionat judetean  
8684 vizite
Distribuie pe