Duminica, 20 Octombrie 2019
Dum, 20 Oct 2019

Rapidul a deraiat la Satu Mare
Cristian Tudor  - Duminica, 23 Noiembrie 2008

In sfarsit, victorie! Dupa 3 infrangeri in primele 3 meciuri disputate acasa de la promovarea in prima divizie, CSM Satu Mare a obtinut primul succes.

Nu a fost un meci spectaculos, nu a fost o victorie obtinuta usor, dar s-au castigat, totusi, doua puncte extrem de importante, care mentin fetele noastre pe locul 6. A fost CSM Satu Mare – Rapid Bucuresti 67-53.

Inceputul partidei a apartinut satmarencelor, care s-au distantat la 15-2 dupa 8 minute, pe fondul unui joc slab in atac, presarat cu multe ratari. De partea cealalta, rapidistele parca nu au ajuns la sala in primul sfert, au intrat foarte greu in joc si nu au reusit nici o actiune mai de Doamne-ajuta. Din pacate, insa, jucatoarele lui Dan Fleseriu s-au lasat atrase in maniera de joc a oaspetelor, nu au gasit ritmul deloc si s-au mentinut pana la pauza in avantaj mai mult datorita reusitelor de 3 puncte ale Laurei Dragoescu.

Repriza a doua a pornit de la 29-22 pentru CSM, dar sfertul trei a fost cel mai slab din acest sezon. S-a vazut ca echipa nu are un pivot adevarat, bucurestencele punctand mai ales de sub panou si, incet-incet, avantajul a disparut, iar dupa 30 de minute tabela arata CSM-Rapid 39-40.

A fost insa inspiratia lui Dan Fleseriu, care a intors meciul in favoarea noastra in ultimele 10 minute. Acesta, dupa ce s-a zbatut tot meciul ca pestele pe uscat, a gasit in cele din urma cheia desfacerii apararii elevelor lui Dan Militaru. Patrunderile de efect ale lui Cherrise Graham au fost combinate cu suturi de afara si reusite de 3 puncte semnate Tunde Czukor, Monica Urse sau Adriana Pricop, apararea a mers iarasi bine si diferenta pe final a fost una linistitoare. Asadar, o victorie nu fara emotii, dar pe cat de muncita, pe atat de meritata.

Au marcat pentru CSM: Cherrise Graham 20p, Tunde Czukor 16p, Laura Dragoescu 12p, Adriana Pricop 10p, Monica Urse 7p si Andreea Nemes 2p. A mai jucat Adina Pop.

Celelalte rezultate ale etapei a 8-a in Divizia A: BC Teleorman Alexandria – BC ICIM Arad 80-72, Sfantu Gheorghe – SCM Craiova 83-74, Sportul Studentesc – Olimpia Bucuresti 63-61, Universitatea Alba Iulia – BCM Targoviste 36-109, Universitatea Cluj – Politehnica Iasi 92-48 si CSM Universitatea Oradea – CET Govora 73-70.

Tags: baschet  csm  rapid