Marti, 23 Aprilie 2024
Marti, 23 Apr 2024

Juventus, Benfica, Sevilla şi Valencia sunt în semifinale
SM Online  - Duminica, 13 Aprilie 2014

Juventus Torino, Benfica Lisabona, Sevilla şi Valencia sunt cele patru echipe calificate în semifinalele din Liga Europa după ce le-au eliminat în sferturi pe Olympique Lyon, AZ Alkmaar, FC Porto şi FC Basel.

Joi seara s-au desfăşurat manşele retur ale sferturilor de finală din Europa League, comentariile fiind oferite de bet365.

După victoriile cu 1-0 obţinute în partidele tur din deplasare, Juventus Torino şi Benfica Lisabona erau mari favorite la calificarea în semifinale.

Echipa italiană nu a avut chiar un meci uşor în retur, în ciuda faptului ca a deschis scorul încă din minutul 4 când Andrea Pirlo a transformat excelent o lovitură liberă de la 20 de metri.

Francezii au restabilit egalitatea în minutul 18 prin Jimmy Briand. Acestea au fost singurele goluri din prima repriză. După pauză, Olympique Lyon a fost echipa care a ţinut puţin mai mult mingea şi a avut mai multe ocazii, dar cea care a marcat a fost Juventus Torino în minutul 68.

Mai degraba a fost un autogol deoarece şutul lui Claudio Marchisio de la 30 de metri a fost deviat de fundaşul Samuel Umtiti şi astfel portarul Anthony Lopes a fost păcălit. Scorul final a rămas 2-1 şi Juventus Torino se califică în semifinale cu două victorii.

Un meci mult mai uşor a avut Benfica Lisabona care a dominat categoric prima repriză a returului cu AZ Alkmaar. A avut o posesie de peste 60% şi foarte multe ocazii de gol, dar a marcat doar o singură dată, în minutul 39 prin Rodrigo. În repriza secundă portughezii nu au mai forţat, dar tot au mai marcat o dată în minutul 71 prin acelaşi Rodrigo şi astfel scorul final a fost 2-0 pentru Benfica Lisabona.

Cea mai spectaculoasă revenire a avut-o Valencia care a pierdut prima manşă cu 3-0 şi se părea că FC Basel va fi echipa care va merge în semifinale. Însă echipa spaniolă nu a renunţat la luptă. Prima repriză a dominat-o categoric, dar a deschis scorul abia în minutul 38 prin Paco Alcacer. Peste doar patru minute, Eduardo Vargas a făcut 2-0 şi echipa gazdă spera la calificare.

Şi repriza a doua a fost dominată clar de spanioli care au avut foarte multe ocazii de gol, dar au mai marcat doar o dată în minutul 70 prin acelaşi Paco Alcacer şi astfel partida a întrat în prelungiri. Nici acolo nu s-a schimbat nimic şi Valencia a fost echipa cu posesia şi ocaziile. FC Basel s-a făcut remarcată doar prin două cartonaşe roşii primite în minutele 101 şi 105. În aceste condiţii era greu de crezut că spaniolii pot rata calificarea. În minutul 113 Paco Alcacer a realizat tripla, iar în minutul 118 Juan Bernat a stabilit scorul final, 5-0 pentru Valencia.

Şi cealaltă echipa spaniolă prezentă în sferturile de finală, Sevilla, a făcut un meci bun pe teren propriu cu FC Porto. În partida tur spaniolii au pierdut cu 1-0, dar returul l-au început perfect şi au deschis scorul în minutul 5 prin Ivan Rakitic care a transformat fără probleme o lovitură de la 11 metri. Apoi scorul a devenit 3-0 pentru Sevilla după ce Vitolo şi Carlos Bacca au marcat în minutele 26 şi 29. Imediat după pauză echipa gazdă a rămas în inferioritate numerică, dar tot ea a marcat în minutul 79 prin Kevin Gameiro şi scorul era 4-0. Golul de onoare al oaspeţilor a fost reuşit de Ricardo Quaresma în minutul 92.