Unde eşti, copilărie?
Imi aduc aminte de parca ar fi fost ieri cum saream elasticul cu fetele in fata blocului, cum ma jucam cu copiii la groapa de nisip din curtea scolii sau cum alergam nebuneste pe digul Somesului. Nu mai contau nici loviturile sau juliturile de pe urma cazaturilor pe pietrisul de langa tobogane...
Frumuseţile Sătmarului
GALERIE FOTO
CAUTAWebsatumareonline.ro
Omul de Neanderthal ar putea fi readus la viaţă prin clonare
StiintaAzi.ro - Duminica, 11 Ianuarie 2009
Revista New Scientist a publicat o listă de zece specii dispărute în ultima sută de mii de ani care ar putea fi aduse la viaţă în următorii ani datorită faptului că cercetătorii au reuşit sau sunt pe cale să reuşească să secventeze ADN-ul acestor specii din monstre congelate de ţesut, care ADN să fie apoi inoculat prin clonare unui ovul de la o specie existentă, asemănătoare speciei dispărute, care va juca şi rolul de mamă purtătoare.
Cercetătorii estimează că în 2009 va fi publicată prima versiune a ADN-ului omului de Neanderthal. Apoi încă doi ani vor fi necesari pentru ca ADN-ul să fie descris cu o precizie mai mare, precum aceea cu care putem descrie ADN-ul unui cimpanzeu.
Odată cunoscut ADN-ului, cercetătorii pot prezice totul despre acea specie: cum arăta, cum era predispusă să traiască şi aşa mai departe. Astfel, cercetătorii vor realiza o analiză comparativă între omul modern şi rudele noastre îndepărtate, oamenii de Neanderthal.
Dar în principiu specia va putea fi adusă la viaţă, mai ales că ovulul uman ar fi ideal şi o femeie ar fi o mamă surogat ideală. Dar chiar dacă va putea fi realizată practic, poate că reînvierea unei specii dispărute de oameni nu va fi realizată din motive de etică sau religie.
Articol scris de Adrian Buzatu. Detalii peŞtiinţaAzi.ro
Pareri (1)Autor : StiintaAzi.ro Buna ziua! Ne bucura mult sa regasim articolele noastre de stiinta preluate partial si cu link de noi si de frumoasa dumneavoastra revista online de actualitate pentru judetul Satu Mare. Ne bucura parteneriatul si schimbul de logo-uri si speram la o colaborare frumoasa si in continuare. La multi ani si mult succes in continuare! (11-01-2009,01:36)
La sfârşitul săptămânii trecute a avut loc la Urziceni conferinţa de închidere a proiectului „Dezvoltarea unui sistem transfrontalier de monitorizare a păsărilor şi a unei baze de date on-line”. Proiectul finanţat prin Programul de Cooperare Transfrontalieră Ungaria – România 2007-2013, a fost demarat la începutul anului de către Societatea Carpatină Ardeleană - Satu Mare în parteneriat cu Societatea Ornitologică Ungară. Cantgrip, vaccinul românesc împotriva noii gripe
Marti, 22 Septembrie 2009 Primele tranşe de vaccin împotriva virulsului A/H1N1 vor fi realizate până în data de 28 octombrie, anunţă Institutul de cercetare-dezvoltare pentru Microbilogie şi Imunologie "Cantacuzino" (INCDMI), iar începând cu 21 noiembrie, medicamentul urmează să primească autorizaţia de punere pe piaţă.
O fetiţă de un an este însărcinată cu fratele ei
Miercuri, 09 Septembrie 2009 O întâmplare şocantă a uimit medicii chinezi, care au descoperit că o fetiţă de doar un an este însărcinată, scrie cotidianul britanic The Sun.
Speranţe pentru bolnavii de SIDA
Sambata, 05 Septembrie 2009 Cele două decenii de cercetări pentru descoperirea vaccinului care să prevină SIDA par să nu fi rămas în cele din urmă fără ecou, odată cu identificarea a doi anticorpi puternici capabili să atace toate cauzele identificate ca fiind la originea cumplitei maladii.
Copaci artificiali contra poluării
Vineri, 28 August 2009 O pădure de arbori dotaţi cu filtre ar putea fi aruncată în lupta cu dioxidul de carbon.