Locale Altele
Sambata, 11 Iulie 2020
Sam, 11 Iul 2020
LocaleEvenimentAdministratieSocialCulturalPoliticEconomicInfracţionalitateEducaţieReligieSportAlteleOh Canada
Ne găsești pe Facebook


InterneExterneAlteleDivertismentŞtiinţă/TehnolologieAuto/MotoSănătateLifestyleGalerie FotoParty Foto
Programul complet al Zilelor Județului Satu Mare
Veronica Hodas  - Joi, 20 Iunie 2013

Președintele Consiliului Județean, Adrian Ștef, și vicepreședintele Mircea Govor au prezentat miercuri, în cadrul unei conferinţe de presă, programul complet al primei ediții a Zilelor Județului Satu Mare. Evenimentul va avea loc în perioada 21-24 iunie în Piața 25 Octombrie, respectiv Piața Libertății.

 

Programul pregătit este cu adevărat bogat şi variat, printre numele grele care vor fi prezente pe scena din Centrul Nou se numără Deep Central, Dobradi Akos, Ellie White, Vama, Connect-R, Andreea Bănică, Akcent, Elena Gheoghe, Balkan Fanatik și Horia Brenciu.

 

Pe scena folclorică, ce va fi amplasată în fața Casei de Modă, vor urca mulți interpreți de muzică populară printre care Aurel Tămaș, Irina Loghin, Petrică Mureșan, Sava Negrean Brudașcu sau Palya Bea din Ungaria.

 

Evenimentul are menirea de a promova fiecare regiune a judeţului. „Ziua Judeţului Satu Mare e un eveniment de înaltă ţinută,  o îmbinare între tradiţii, cultură, gastronomie, produse  tradiţionale, istorie şi voie bună. Toate  localităţile din judeţ vor fi prezente în perioada acestor evenimente cu standuri la care pot să-şi etaleze obiceiuri, tradiţii şi bunătăţi culinare” - a declarat președintele Consiliului Județean, Adrian Ștef.

 

Centrul orașului  se va închide vineri dimineață la ora 7.00, până luni, 24 iunie, la ora 12.00. În sensul giratoriu vor fi amplasate 65 de căsuțe pentru toate primăriile din județ, care își vor expune produsele.

 

„Ziua Județului Satu Mare este o premieră în România și sper ca acest lucru să fie o premieră cu succes. Noi, Consiliul Județean, în calitate de organizatori, organizăm acest eveniment pentru toţi sătmărenii” - a declarat vicepreședintele Consiliului Județean, Mircea Govor.

 

Deschiderea oficială va avea loc vineri, de la ora 20.30, când se va intona imnul României și cel al Europei. Sâmbătă de la ora 11.00 va avea loc defilarea majoretelor, a fanfarei, a Cavalerilor Pălincii și parada portului popular.

 

Copiii vor avea zona destinată lor și o zonă unde vor putea face desene pe asfalt. În fața Hotelului Dacia va avea loc un concurs de tăiat lemne organizat de Direcția Silvică și o firmă de comercializare a drujbelor. De asemenea, în zona centrală vor fi amplasate cinci cișmele.

 

În data de 24 iunie, la Mănăstirea Scărișoara, care îl are ca protector pe Sfântul Ioan Botezătorul și care, începând de luni, va fi și protectorul judeţului, va avea loc o slujbă religioasă festivă şi, în aceeaşi zi, de la ora 16, vor fi sfinţite vitraliile pictate cu icoana sfântului protector, instalate între sediile Prefecturii și Consiliului Județean din Palatul Administrativ.

 

Bugetul evenimentului este în jur de 300.000 lei. Sponsorul oficial este Bergenbier, care a oferit 10.000 de euro.

 

 

Programul Zilelor Județului 2013

 

 

Vineri 21 iunie 2013

 

Scena mare P-ța 25 Octombrie

 

Orele 20:30 Intonarea imnului României și imnului Europei

            20:40 Program muzical Cvartet ”Dinu Lipatti”

           21:15 Discurs oficialități 

21:30 Concert muzică clasică  Filarmonica ”Dinu Lipatti”  în program ”Lacul lebedelor” cu show pirotehnic jerbe

22:15 DJ cu laser show

 

Sâmbătă 22 iunie 2013

 

Centrul Vechi - Piața Libertății

 

Ora 11:00

Defilare majorete din Carei

Defilare Fanfara din Căpleni

Defilare Cavalerii Pălincii

Parada Portului popular

 

Ora 11:20 Discurs oficialități

Ora 11:30 Festivitate decernare premii ”Concurs de pălincă” ediția IX-a

Începând cu orele 12:00 Festival folcloric, prezintă Marius Chiș și Orban Nagy

 

Orele  

12:00-12:10 Fanfara din Capleni, dirijor Mircea Cacu

12:10-12:20 Ansamblul folcloric ,,Ceatara,, Carei

12:20-12:30 Grupul de tapuritoare Racsa

12:30-12:40 Ansamblul folcloric ,,Rekettye,, Carei

12:40-12:50 Ansamblul Oasul – Negresti Oas

12:50-13:00 Ansamblul folcloric ,,Rote Rose,, Carei

13:00-13:10 Ansamblul folcloric ,,Sanzienele,, Negresti

Scoala de arte si meserii ,,Gellert Sandor,, Micula

13:10-13:20 sectia romana – nunta maramureseana

13:20-13:30sectia maghiara-dans popular maghiar

13:30 -13:40 Ansamblul folcloric ,,Kukurok,, Ser

13:40-13:50 Ansamblul folcloric ,,Florile Tarnei,, Tarna Mare

13:50-14:00 Dansuri populare maghiare, Craidorolt

14:00-14:10 Dans etno Craidorolt

14:10-14:20 Muzica populara, Terebesti

14:20-14:30 Recital de poezii, Lazuri

14:30-14:40 Muzica populara, Turulung

14:40-14:50 Ghita Blidar

14:50-15:00 George Negrea

 

Pauză

 

17:00-17:10 Ansamblul folcloric ,,Codrenasii,, Corund

17:10-17:20 Ansamblul folcloric ,,Vatra Ardeleana,, Vama

17:20-17:30 Ansamblul folcloric ,,Tarnita,, Barsau 17.20-17.30

17:30-17:40 Corul femeilor din Capleni

17:40-17:55 Corul din Mediesu Aurit

17:55-18:05 Dans irlandez, Tasnad

18.05-18.15 Dans codrenesc, Tasnad

18:15-18:25 Dans german, Tasnad

18:25-18:35 Dansuri populare Petresti

18:35-18:50 Ansamblul folcloric ,,Csodaszarvas,, Agris

18:50-19:10 Grupul de tapuritoare din Bixad

19:10-19:20 Sorin Buc

19:20-19:30 Tapuritoarele din Batarci

19:30-19:40 Vlad Dorors si Petrica Zele

19:40-20:00 Elevii Scolii de Arte Satu Mare

19:45-20:00 20:00-20:40 Recital folcloric Petrica Muresan si orchestra Horile Satmarului, dirijor Florea Ion

20:40-21:20 Recital folcloric Aurel Tamas

21:20-22:00 Recital folcloric Irina Loghin

 

Concurs culinar pe trei teme: bogracs, mămăligă, produse patiserie desert

Orele 17:00 Decernare premii concurs culinar

Orele 15:00 – 17:00 Concurs de tăiat lemne în fata Hotelului Dacia

Ora 10:00 – 11:00 Conurs desene pe asfalt ”Locul unde trăiesc” pe strada 1 Decembrie 1918

 

Sâmbăta 22 iunie 2013

 

Centrul Nou – Corneliu Coposu

 

Orele:

10:00   Deschiderea oficială a evenimentelor, prezentarea oficialităţilor, antrenorilor şi un  moment artistic

10:20 Demonstraţii de scrimă Clubul Sportiv Satu Mare, antrenor Dan Şuta

11:00-12:00 Demonstraţii de box C.S. Unio, C.S. Voinţa, C.S. Sab Gomez Carei, antrenori Sándor Iosif, Gheţe Liviu şi Sabău Gheorghe

12:00-13:00 Demonstraţii de karate C.S. Zanshin, antrenor Igor Bălăcescu

13,00-19,00:   „Marea selecţie” - finala acţiunii de selecţie la trântă  iniţiator Gheorghe Ardelean

           
În paralel cu aceste acţiuni, începând cu ora 10,00 vor fi organizate şi concursuri de şah pentru copii şi adulţi, respectiv un simultan acordat de maestrul Ciprian Muntean.

 

Centrul Nou – scena P-ta 25 Octombrie

 

Prezentatori: Toth Klarissz  și Ovidiu Matioc

 

Orele:

12:00 – 12:30 – muzică uşoară – Centrul Cultural Carei

12:30 – 12:45 – dans modern – Centrul Cultural Carei

12:45 – 13:45 – muzică uşoară  - Şcoala de Arte

13:45 – 14:45 – MISS Judeţul Satu Mare – organizatori Şcoala de Arte şi Agenţia Gaby’s Models, prezentator Victor Constantinovici

14:45 – 15:45 -  muzică uşoară  - Şcoala de Arte

15:45 – 16:15 – Black River Blues Band

16:15 – 16:45 - DSTS – pop- rock alternativ

 

16:45 – 17:00 – muzică pop – „2+1” Şcoala de Arte

17:00 – 18:00 – probă de sunet artişti invitaţi

18:15 – 19:00 – Deep Central

19:15 – 20:15 – Dobradi Akos

20:30 – 21:15 – Ellie White

21:30 – 22:45 – Vama

23:00 – 24:00 – Connect - R

 

Duminică 23 iunie 2013

 

Centrul Vechi - Piața Libertății

 

Prezentatori: Marius Chiș și Maria Varga

 

Orele:

13:30-13:50 Fanfara din Foieni, dirijor Mircea Cacu

13:50-14:05 Formatia de dansuri ,,Rozsmalint,, Bogdand

14:05-14:20 Ansamblul folcloric ,,Crenguta,, Socond

14:20-14:35 Ansamblul folcloric ,,Bokreta,, Orasu Nou

14:35-14:50 Dansuri populare, Pomi

14:50-15.10 Dansuri populare germane si majorete din Ciumesti

15:10-15:25 Dansuri populare, Sanislau

15:25-15:40 Dansuri populare, Tiream

15:40-15:55 Calusarii din Acas

15:55-16:10 Dansuri populare, Porumbesti

16:10-16:25 Grupul de tapuritoare din Turt

16.25-16.45 Dansuri populare, Halmeu

16:45-16:55 Ansamblul folcloric ,,Mugurasii Moftinului,, Moftinu Mic

16:55-17:10 Dansuri populare maghiare, Paulesti

17:10-17:20 Mihai Muscan si grupul Favorit

17:20-17:30 Muzica populara, Botiz

17:30-17:40 Formatia de dansuri tiganesti

17:40- 17:55 Ansamblul folcloric  ”Magura” Tarsolt

17:55-18:15 Muzica populara, Mediesu Aurit

18:15-18:30 Ansamblul Osencuta  din Calinesti Oas

18:30-20:00 Palya Bea si Szokolay Dongo Balazs

20:00-20:20 Elevii Scolii de Arte Satu Mare

20:20 -20:30 Sorin Buc

20:30-20:45 Ionela Toma

20:45-21:00 Recital folcloric Nicolae Sabau

21:00 – 21:30 Recital Ansamblul folcloric ,,Transilvania,, Baia Mare cu solistii Dumitru Dobrican, Titus Perse, Ioana Pricop, Nistorel Dragos, Ileana Bumbar si Petrica Muresan

 

21.30-22.00   Recital folcloric Sava Negrean Brudascu

 

Duminică 23 iunie 2013

 

Centrul Nou – Corneliu Coposu

 

Orele:

13:30-14:30 Demonstraţii de judo C.S. Unio Satu Mare, antrenor Terely Mihai

14:30-15:30 Demonstraţii de lupte greco-romane Clubul Sportiv Satu Mare, antrenor Tudor Barbul      

 

15:30-16:30 Demonstraţii de karate seniori C.S. Zanshin, antrenor Igor Bălăcescu

16:30-16:45     Kangoo Jumps Kangoo Club Satu Mare, antrenori Beata şi Cristian Belega  

16:45-17:30 Energy Kardio Club Satu Mare prezintă: antrenori Anzik Arnold, Radu Bura şi Belluska Anita : Kardio Kick Boxing Boot Camp TRX. Paralel cu acestea: Indoor Cycling

17:30-18:30 Thai Box C.S. Kyogym, antrenor Szűcs Barnabás .

 

Centrul Nou – scena P-ta 25 Octombrie

 

Orele:

13:00 – 15:00  - muzică uşoară – elevii Şcolii de Arte

15:00 – 15:30 – dans modern  - Trupa Style – Palatul Copiilor

15:30 – 16: 00 – dans sportiv – Royal Dance Club

16:00 – 16:30 – muzică uşoară - Palatul Copiilor

16:30  - 18:30 - Probe de sunet pentru artiştii invitaţi în concert

18:30 – 19:15 – Andreea Bănică

19:25 – 20:10 – Akcent

20: 15 – 21:00 – Elena Gheorghe

21:05 – 21:25 – XXL Band

21:30 – 22:30 – Balkan Fanatik

22:40 – 24:00 – Horea Brenciu

 

Orele 24:00  Foc de artificii

 

Luni 24 iunie 2013

 

Scena – P-ța 25 Octombrie

 

Ora 10:00 Slujbă religioasă la Mănăstirea Scărișoara

Orele 16:00 Slujbă religioasă și sfințirea vitraliilor de la Palatul Administrativ din Satu Mare

Orele:

16:00 – 16:30 – Ansamblul folkloric ”Cununa Oasului” si Petre Zele

16:30 – 17:00 – muzica populara – elevii si absolventii Scolii de Arte

17:00 – 18:00 – muzica folk – grupul Parc si George Negrea

18:00 – 19:00 – muzica usoara – Scoala de Arte

19:00 – 19:30 – muzica pop – Suranyi Botond – finalist X Factor

19:30 – 20:00 – muzica pop – Tudor Todut – finalist  X Factor

4996 vizite
Distribuie pe