Unde eşti, copilărie?
Imi aduc aminte de parca ar fi fost ieri cum saream elasticul cu fetele in fata blocului, cum ma jucam cu copiii la groapa de nisip din curtea scolii sau cum alergam nebuneste pe digul Somesului. Nu mai contau nici loviturile sau juliturile de pe urma cazaturilor pe pietrisul de langa tobogane...
Frumuseţile Sătmarului
GALERIE FOTO
CAUTAWebsatumareonline.ro
Hamlet, duminică la Teatrul de Nord
Lorena Georgi - Vineri, 27 Februarie 2009
Piesa de teatru Hamlet, de William Shakespeare, va fi pusă în scenă pentru prima dată la Teatrul de Nord Satu Mare, premiera spectacolului urmând să aibă loc duminică, 1 martie, de la ora 19.00.
Rolul prinicipal a fost distribuit un actor tânăr din Baia Mare, Sorin Miron, care a mai jucat şi în alte piese pe scena sătmăreană, în timp ce rolul lui Claudius este jucat de Gabriel Duţu, directorul artistic al teatrului din Bacău, iar scenografia a fost realizată de Klara Labancz şi Mihai Pastramagiu, veniţi de la teatrul din Botoşani.
„Fiecare teatru ar trebui să pună în scenă măcar o dată Hamlet. S-ar putea ca acest spectacol să fie locul de unde plec spre altceva. Nu e uşor să produci un spectacol cu acest text, dar eu l-am făcut la vârsta de 41 de ani şi sper să îl fac şi la 60”, a declarat regizorul Gelu Badea. „Este un spectacol foarte modern şi contemporan. Am muncit atât eu cât şi actorii, scenografii şi toată echipa tehnică timp de două luni şi jumătate”, a adăugat regizorul.
Din distribuţie fac parte actorii: Sorin Miron, Gabriel Duţu, Dana Moisuc, Carol Erdös, Diana Turtureanu, Ştefan Bordea, Camelia Rus, Tibor Szekely, Sergiu Tăbăcaru, Radu Botar, Ciprian Vultur, Viorica Suciu, Ion Tifor, Radu Sas, Marcel Mirea, Adriana Vaida, Carmen Frăţilă, Rora Demeter, Dorina Nemeş, Alina Negrău, Daniela Oros, Andreea Mocan, Gina Gorea, Adriana Schvartzkopf.
Pareri (6)Autor : xxx bine ca esti tu destept alex (03-03-2009,00:45)Autor : alex LA FEL CA SI VIOREL C,2 DE 1 BAN SI ASA II PREA MULT (01-03-2009,21:03)Autor : alex bine ca ai fost tu la circ fasole batuta,cred ca de acolo ai scapat,adica nu cred SIGUR DE ACOLO AI SCAPAT (01-03-2009,21:03)Autor : Fasole batuta Care noi bah? Yo cred ca tu nici nai fost vreodata la Teatru! (28-02-2009,17:40)Autor : Maria Felicitari ca se va juca Hamlet! Macar avem si noi ocazia sa vedem ceva serios! (28-02-2009,10:16)Autor : VIOREL C. Domnisoara Lorena si teatrul! Imi permiteti sa rad cu tristete? (28-02-2009,10:01)
La Urziceni a avut loc sâmbătă cea de-a XVII-a ediţie a manifestărilor dedicate comemorării tragediei prin care au trecut şvabii sătmăreni deportaţi în lagărele sovietice de muncă forţată la sfârşitul celui de-al II-lea Război Mondial. Comemorarea a fost organizată de Forumul Democrat German, iar între invitaţii de onoare s-au numărat preşedintele Consiliului Judeţean, Csehi Arpad, şi prefectul Radu Giurcă. „Titanic Vals” – premieră la Teatrul de Nord
Joi, 26 Ianuarie 2012 Trupa secţiei române a Teatrului de Nord pune în scenă o nouă premieră de zile mari în regia lui Andrei Mihalache: „Titanic Vals”, o comedie clasică de Tudor Muşatescu, una dintre capodoperele dramaturgiei româneşti. Regizorul şi actorii din distribuţie au organizat joi o conferinţă de presă pentru a prezenta detalii în legătură cu premiera ce va avea loc duminică la ora 19. Cititori mai mulţi şi investiţii masive la Biblioteca Judeţeană
Luni, 23 Ianuarie 2012 „În ciuda unui an greu, ce s-a derulat sub auspiciile austerității, 2011 a fost pentru Biblioteca Județeană Satu Mare un an al realizărilor” – a declarat directorul Mircea Ardelean la conferinţa de presă susţinută luni în Sala de lectură „Gheorghe Bulgăre” pentru prezentarea bilanţului activităţilor instituţiei pe anul 2011. La eveniment a fost prezentă toată conducerea Consiliului Judeţean. Număr record de vizitatori şi investiţii masive la Muzeul Judeţean
Marti, 17 Ianuarie 2012 Anul 2011 a fost un an deosebit de productiv pentru Muzeul Judeţean Satu Mare, iar pentru 2012 sunt pregătite câteva surprize foarte plăcute pentru public. Directorul general şi directorul adjunct al instituţiei, Liviu Marta, respectiv Szocs Peter, împreună cu vicepreşedintele Consiliului Judeţean, Adrian Ştef, au prezentat bilanţul pe 2011 în cadrul unei conferinţe de presă. Revelionul Muzicanţilor, în 27 ianuarie
Marti, 17 Ianuarie 2012 Continuând o tradiţie veche deja de 26 de ani, muzicanţii care le-au cântat sătmărenilor în noaptea dintre ani îşi organizează un Revelion propriu, la care însă aşteaptă pe oricine care e dornic de o petrecere pe cinste, garantată de cei care se pricep cel mai bine să distreze oamenii. Revelionul Muzicanţilor va avea loc în acest an la 27 ianuarie, la Restaurantul Daemi din Piaţa Libertăţii.