Locale Altele
Sambata, 25 Mai 2019
Sam, 25 Mai 2019
LocaleEvenimentAdministratieSocialCulturalPoliticEconomicInfracţionalitateEducaţieReligieSportAlteleOh Canada
Ne găsești pe Facebook


InterneExterneAlteleDivertismentŞtiinţă/TehnolologieAuto/MotoSănătateLifestyleGalerie FotoParty Foto
Programul Zilelor Oraşului Satu Mare 2016
Florin Răchitan  - Joi, 5 Mai 2016

Primarul Dorel Coica a anunţat joi, în cadrul unei conferinţe de presă, programul oficial al Zilelor Oraşului Satu Mare 2016, care se vor desfăşura în ultimul week-end al lunii mai.

El a subliniat ideea că se împlinesc 20 de ani de când a fost organizată la Satu Mare prima ediţie a acestei sărbători, astfel că ediţia din acest an, fiind jubiliară, va fi marcată aşa cum se cuvine, cu artişti invitaţi de renume nu doar naţional, ci şi internaţional, dar cu un buget care nu depăşeşte valoarea celor din anii trecuţi şi cu multe finanţări asigurate de sponsori.

Manifestările se vor desfăşura, ca de obicei, în Centrul Vechi şi Centrul Nou, cu scenele amplasate pentru muzică populară, respectiv muzică uşoară, iar comercianţii îşi vor instala tarabele în Piaţa 25 Octombrie, Pasajul Corneliu Coposu şi Piaţa Libertăţii, fără să se mai închidă circulaţia pe Bulevardul I.C. Brătianu.

Potrivit declaraţiilor responsabilei de activităţi culturale din cadrul Primăriei Satu Mare, Natalia Covaci, noutăţile în acest an vor fi un super show de lasere la finalul primei zile a manifestărilor, precum şi o Seară Etno la scena de muzică populară, la cererea interpreţilor sătmăreni.

Capul de afiş al manifestărilor va fi, fără îndoială, romanticul anilor ’80, Chris Norman (Midnight Lady, Who the f… is Alice), dar programul nu va duce lipsă nici de nume mari ale muzicii româneşti şi maghiare, precum Iris cu Cristi Minculescu, Loredana, Direcţia 5, Puya, Lidia Buble, Carla’s Dream, trupa de rock maghiară Kerozin sau reprezentantul de anul trecut al Ungariei la Eurovision, Kallay Saunders.

Programul complet al Zilelor Oraşului Satu Mare 2016

Vineri, 27 mai

17.00               Deschidere oficială

                        Concert al Filarmonicii ”Dinu Lipatti” Satu Mare
18.00               Spectacol pentru copii cu trupa ,,Zurli”

Street dance cu Black & White Angels

19.00               Direcția 5

20.00               Corina

21.00               Ruby

22.00               Lidia Buble

23.00               Puya & Friends

24.00               Spectacol Lasere

Sâmbătă, 28 mai

18.00               Formații locale

19.00               Randy & Band

20.00               Kallay Saunders Band / Ungaria

21.20               Loredana

22.30               Chris Norman

24.00               Foc de artificii

 
Duminică, 29 mai

18.00               Formații locale

19.00               Miss Satu Mare

20.00               Fely Donose & Band

20.50               Dans modern cu Trupa Still

21.00               Kerozin / Ungaria

22.00               Hip-hop dance cu Clubul de Dans Crazy Dancers

22.10               Iris                                         

23.00               Carla’s Dream

 

Scena II, Piața Libertăţii

Vineri, 27 mai

 

17.00               Concert folck: Sorin Bălaj, Florin Micas, George Negrea, Geta Govor, Ionel Bledea

Seară etno cu sătmărenii: Angela Munteanu,    Ghiţă Blidaru, Sebastian Bodea, Nicu Pop, Cătălin Bococai, Darie Berende, Pionierii, Ciprian Tempe, Meda, Mister, Argus, Bianca Rus, Sentimental, Bravo

Recital

20.00               Ghiţă Munteanu

21.00               Sergiu Vaida şi Nănaşii de la Cluj

22.00               Văru Săndel

Sâmbătă, 28 mai

18.00               Dans german cu Ansamblul minorităţii germane Gemainsam                              Ansamblul minorităţii ucrainiene, Trandafirii Negri, Dans maghiar, Malvina Madăr Iederan, Viorel Pop, Hermina Marc Iluţ, Maria Tripon şi Ansamblul Oaşul, Ansamblul Ceatăra Carei, Ana Holdiş Pop, Laura Back, Romina Sârbe şi Cristian Totpati, Ansamblul Cununiţa Satu Mare: Leontina Dorca, Maria Carmen Sas, Lucia Potra, Maria şi Mihai Nemeş, Nicolae Mureşan şi Nicolae Mureşan Jr., Vasile Coca, Mariana Deac.

Duminică, 29 mai

18.00               Maria Petca şi Ansamblul Măgura, Georgiana Marina, Andrada Bârsăuan, Fraţii Petreuş, Ansamblul Polorisum din Zalău, Marius Ciprian Pop

20.00               Recital: Sava Negrean Brudaşcu,  Petrică Mureşan, Cristian Pomohaci

 

Alte activități:

Sâmbătă - 28 Mai

Ora  11.00                  Start Crosul Tineretului – B-dul Transilvania                                          Ora 12.00                 Premierea câstigătorilor Crosului.                                                            Ora 14.00               Demonstraţii sportive – Locaţia: P-ţa Libertăţii, parcarea din faţa              catedralei Catolice la diferite ramuri sportive.(lupte, karate , scrima ,judo, kangoo jumps, fitness) În paralel se va organiza un stand pentru air soft. (programul exact al demonstraţiilor sportive incă nu a fost definitivat)

 

Duminică, 29 Mai 

Ora 10.00                   Competiţie de minifotbal pentru copii.- Locaţia: B-dul 1 dec 1918                                 Ora 15.00                         The Strongest Men , competiţie de forţă - Catedrala Romano Catolică, 

27 – 29 mai                 Târgul Meșterilor/Pasajul Corneliu Coposu                                                27 – 29 mai                      Expo filatelie cu tematică feroviară/Pasajul Corneliu Coposu

 

Tags: ziua  orasului  satu mare  program  chris norman  
37773 vizite
Distribuie pe