Locale Altele
Marti, 7 Aprilie 2020
Marti, 7 Apr 2020
LocaleEvenimentAdministratieSocialCulturalPoliticEconomicInfracţionalitateEducaţieReligieSportAlteleOh Canada
Ne găsești pe Facebook


InterneExterneAlteleDivertismentŞtiinţă/TehnolologieAuto/MotoSănătateLifestyleGalerie FotoParty Foto
Zece zile de spectacol în cadrul Festivalul Internațional de Teatru TRANZIT FESZT
Teatrul de Nord Satu Mare  - Miercuri, 4 Martie 2020

Teatrul de Nord Satu Mare a fost de-a lungul anilor prezent în comunitatea teatrală din România prin organizarea unui festival, fie că s-a numit Teatru Imagine, Săptămâna Festivalului Atelier la Satu Mare sau Fără Bariere.

În 2017 s-au reluat întâlnirile teatrale la Satu Mare, cu un nume și o imagine nouă: Festivalul Internațional Multicultural de Teatru Tranzit Fest. În acest an numărăm 18 ediții de festival de teatru la Satu Mare și 3 ani de când evenimentul și-a redefinit identitatea.

Organizat de cele două trupe ale Teatrului de Nord, Mihai Raicu și Harag György, cu sprijinul Primăriei, al Consiliului Local și Consiliului Județean Satu Mare, Festivalul Tranzit Fest are loc în perioada 20 - 29 martie și propune un dialog multicultural substanțial, la nivel teatral și de arte ale spectacolului.

Selecția din acest an nu a fost condiționată de o temă, diversitate poate fi cuvântul cheie al festivalului. Vin la Satu Mare trupe mari și mici din țară, dar și din Ungaria, Polonia, Rusia, Turcia; spectacole premiate, forme de teatru din cele mai diverse, spectacole pentru publicul de toate vârstele. Peste 50 de evenimente teatrale, literare, muzicale, lansări de carte și expoziții vor avea loc, timp de 10 zile, la Teatrul de Nord, pe scenele Casei de Cultură a Sindicatelor și a Centrului Cultural „G.M. Zamfirescu”, în Red Hat Yard și Grandstand (cafeneaua teatrului).

Teatrele și companiile invitate: Teatrul Municipal Baia Mare; Teatrul Tamási Áron Sfântu Gheorghe; Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely Timișoara; Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galați; ZUG.zone Cluj-Napoca; Teatrul Váci Dunakanyar și Bartók Kamaraszínház din Ungaria; Teatrul Nowy Proxima din Cracovia, Polonia; Centrul de Artă Teatrală din Nijni Novgorod, Federația Rusă; Yorick Stúdió Târgu-Mureș; Teatrul Bethlen Téri Színház și Teatrul Manna din Budapesta, Ungaria; Centrul de Teatru Educațional Replika, București; Teatrul Național Cluj-Napoca; Tangaj Collective, București; Teatrul Național Târgu-Mureș, Compania Tompa Miklós; Compania András Lóránt, Târgu-Mureș; Four Attitude Explorer, București; Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad; Compania „Ekin Tunçeli” din Istanbul, Turcia; Teatrul Național Csokonai din Debrecen; Teatrul Național Târgu-Mureș, Compania „Liviu Rebreanu”; Teatrul „Andrei Mureșanu”, Sfântu Gheorghe; AnimaArt Cluj-Napoca; Teatrul de Păpuși Puck, Cluj-Napoca; Teatrul Ariel Târgu-Mureș.

Spectacole semnate de: Bocsárdi László, Kokan Mladenović, Alexandru Dabija, Nikita Betehtin, Bérczes László, Norbert Boda, Palocsay Kisó Kata, Yaroslav Fedorishin, Mirek Kaczmarek, Catinca Drăgănescu, Sebestyén Aba, Csábi Anna, Radu Apostol, Ada Milea, Simona Deaconescu, Radu Afrim, András Lóránt, Filip Ristovski, Ștefan Lupu, Keresztes Attila, Ilia Bociarnikovs, Theodor-Cristian Popescu, Cristi Juncu etc.

În foaierul teatrului va fi amenajată o expoziție de carte cu vânzare, din colecțiile editate de Fundația Culturală „Camil Petrescu” și revista „Teatrul azi”.

În parteneriat cu Radio România și Teatrul Național Radiofonic (TNR), Tranzit Fest Satu Mare inaugurează o secțiune intitulată Teatru pe mobil. În timpul festivalului, în cafeneaua teatrului vă stă la dispoziție un spaţiu special amenajat pentru audiţia individuală, cu o selecție de 12 producţii concepute pentru ascultare la căşti, cu precădere teatru scurt, dar şi spectacole sonore care se încadrează în limita a 60 de minute.

Festivalul Internațional Multicultural de Teatru TRANZIT FESzT - Satu Mare, 20 - 29 martie 2020

P R O G R A M

VINERI 20 martie

16.00|Teatrul de Nord, Sala Studio| HAI CĂ NU E CERNOBÎL, text și regie Norbert Boda | Teatrul Municipal Baia Mare (RO)

 18.00|Teatrul de Nord, Sala Mare| OPERA DE TREI PARALE de Bertold Brecht, regia Bocsárdi László | coproducție Festivalul de vară de la Szeged (Ungaria) și Teatrul Tamási Áron Sfântu Gheorghe (HU) | titrare RO

21.00|Casa de Cultură, Sala Mare| LACUL LEBEDELOR REVĂZUT de Kokan Mladenović, regia Kokan Mladenović | Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely Timișoara (HU) | titrare RO

23.00| Red Hat Yard| Afterparty | concert DYNAMITE DUDES (Budapesta, Ungaria)

SÂMBĂTĂ 21 martie

12.00 |Grandstand (cafeneaua teatrului)| Lansarea secțiunii de teatru radiofonic TEATRU PE MOBIL - selecţie online din producţiile Radio România | Deschiderea Cabinei Teatru pe mobil, un spaţiu special amenajat pentru audiţia individuală | Invitat: Irina Zlotea, redactor la Teatrul Național Radiofonic și la revista „Teatrul azi”

15.00|Casa de Cultură, Sala Mare| BUNICA GANGSTER de David Walliams și Gimesi Dóra, regia Nagy Regina | Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa Harag György (HU)

19.00|Teatrul de Nord, Foaier| IMPRESII SĂTMĂRENE - expoziție foto&grafică de Ruzsa Lili, eveniment vernisat de Muhi Sándor

19.00|Teatrul de Nord, Sala Mare| SALBA DRACULUI de Vasile Alecsandri, regia și scenografia Alexandru Dabija | Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galați (RO) | titrare RO

21.00| Red Hat Yard | Afterparty

DUMINICĂ 22 martie

17.00|Teatrul de Nord, Sala Studio| PRINȚESA DE CARTIER de Andrei Ivanov, regia Nikita Betehtin | Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa „Mihai Raicu” (RO)

 19.00|Teatrul de Nord, Sala Mare| MOARTEA UNUI COMIS-VOIAJOR de Arthur Miller, regia Bérczes László | Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa Harag György (HU) | titrare RO

21.00| Red Hat Yard | Afterparty

LUNI 23 martie

10.00/11.30|Centrul Cultural „G.M. Zamfirescu”| DEGEȚICA de H.C. Andersen, adaptarea și regia Dana Bonțidean | AnimaArt Cluj-Napoca (RO)

16.30|Casa Meșteșugarilor| ILONKA de Lăcătuș Ileana, Könczei Csilla, Hatházi András, regia Palocsay Kisó Kata | ZUG.zone, Cluj-Napoca (HU) - titrare EN

18.00|Teatrul de Nord, Sala Mare| UNCHIUL VANEA de A. P. Cehov, regia Yaroslav Fedorishin| coproducție Teatrul Váci Dunakanyar și Bartók Kamaraszínház, Ungaria (HU) | titrare RO

21.00|Casa de Cultură| FETE ȘI BĂIEȚI de Dennis Kelly, regia Mirek Kaczmarek | Teatrul Nowy Proxima - Cracovia, Polonia (PL) - titrare EN

23.00| Red Hat Yard | Afterparty

MARȚI 24 martie

10.00/11.30|Centrul Cultural „G.M. Zamfirescu”| ȘORICELUL ANIMATOR după D. R. Popescu, adaptarea și regia Dana Bonțidean | AnimaArt Cluj-Napoca (RO)

17.00/21.00|Teatrul de Nord, Sala Studio| LINIA SOLARĂ de Ivan Vîrîpaev, regia Nikita Betehtin | Centrul de Artă Teatrală, Nijni Novgorod - Federația Rusă (RU) | titrare RO/HU

19.00|Teatrul de Nord, Sala Mare| LEGEA CELUI MAI PUTERNIC de Dominik Busch, regia Catinca Drăgănescu | Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa „Mihai Raicu” (RO)

21.00|Casa de Cultură (cu publicul pe scenă)| DISPARIȚII de Elise Wilk, regia Sebestyén Aba | Yorick Stúdió Târgu-Mureș (HU) - titrare RO | FOCUS TÂRGU-MUREȘ

23.00| Red Hat Yard | Afterparty

MIERCURI 25 martie

9.30/11.00|Casa Meșteșugarilor| MAMA HOLLE de Veres András, Kuthy Ágnes, Gimesi Dóra, Szabó T. Anna, regia Somogyi Tamás | Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa Harag György-Teatrul de Păpuși Brighella (HU)

10.00/11.30|Centrul Cultural „G.M. Zamfirescu”| SCUFIȚA ROȘIE ȘI LUPUL CEL FLĂMÂND de Frații Grimm, regia Ion Iurcu | Teatrul de Păpuși Puck, Cluj-Napoca (RO)

17.00/20.30|Casa de Cultură (cu publicul pe scenă)| ULTIMUL JOC DE ARTIFICII după Jens Christian Grøndahl și Alex Broun, regia Csábi Anna | coproducție Teatrul Bethlen Téri și Teatrul Manna - Budapesta, Ungaria (HU) | titrare RO

18.00|Teatrul de Nord, Sala Studio| LIMITE de Mihaela Michailov și Radu Apostol, versuri Bobi Dumitraș (Fără Zahăr), regia Radu Apostol | Centrul de Teatru Educațional Replika, București (RO)

19.00|Teatrul de Nord, Sala Mare| CHIRITZA ÎN CONCERT, după Vasile Alecsandri și Matei Millo, spectacol concert de Ada Milea | Teatrul Național Cluj-Napoca (RO) - titrare EN

22.00| Red Hat Yard | Afterparty

JOI 26 martie

9.30/11.00|Casa Meșteșugarilor| MAMA HOLLE de Veres András, Kuthy Ágnes, Gimesi Dóra, Szabó T. Anna, regia Somogyi Tamás | Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa Harag György-Teatrul de Păpuși Brighella (HU)

10.00/11.30|Centrul Cultural „G.M. Zamfirescu”| CENUȘĂREASA, adaptare de Alex Căprariu după Frații Grimm, regia Mona Marian | Teatrul de Păpuși Puck, Cluj-Napoca (RO)

12.00 |Grandstand cafeneaua teatrului)| Pezentarea proiectului FABULAMUNDI. PLAYWRITING EUROPE | Invitat: Alina Nelega, director artistic al Teatrului Național, profesor la Universitatea de Artă din Târgu-Mureș | Spectacol lectură: RÂNDUNICA de Guillem Clua, cu Mihai Crăciun și Monica Ristea, regia Oana Leahu | FOCUS TÂRGU-MUREȘ

17.00|Teatrul de Nord, Sala Studio| DAUGHTERS, concept și coregrafie Simona Deaconescu | Tangaj Collective, București (RO-EN)

19.00|Teatrul de Nord, Sala Mare| BEȚIE de Ivan Vîrîpaev, regia Radu Afrim | Teatrul Național Târgu-Mureș, Compania Tompa Miklós (HU) | titrare RO | FOCUS TÂRGU-MUREȘ

21.00|Casa de Cultură (cu publicul pe scenă)| INTROSPECTIO| Compania András Lóránt, Târgu-Mureș | FOCUS TÂRGU-MUREȘ

23.00| Red Hat Yard |Afterparty

VINERI 27 martie

9.00/11.00|Casa Meșteșugarilor| MAMA HOLLE de Veres András, Kuthy Ágnes, Gimesi Dóra, Szabó T. Anna, regia Somogyi Tamás | Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa Harag György-Teatrul de Păpuși Brighella (HU)

10.00/11.30|Centrul Cultural „G.M. Zamfirescu”| CAPRA CU TREI IEZI, adaptare după I. Creangă, regia Maria Mierluţ | Teatrul Ariel Târgu-Mureș (RO) | FOCUS TÂRGU-MUREȘ

12.30 |Grandstand (cafeneaua teatrului)| Masă rotundă cu tema TEATRUL DE PĂPUȘI | Invitați: Oana Leahu și Gavril Cadariu - Teatrul pentru Copii și Tineret ARIEL, Târgu-Mureș | FOCUS TÂRGU-MUREȘ

17.00/20.00|Teatrul de Nord, Sala Studio| MARTHA ȘI GEORGE de Ileana Răducanu, regia Filip Ristovski | Four Attitude Explorer, București (RO)

18.00|Teatrul de Nord, Sala Mare| SCUFIȚA VERDE de Claudiu Sfirschi Lăudat, regia și coregrafia Ștefan Lupu | Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad (RO) | titrare HU

20.00|Casa de Cultură| UN DUȘMAN AL POPORULUI de Henrik Ibsen, regia Keresztes Attila | Teatrul Național Târgu-Mureș, Compania Tompa Miklós (HU) | titrare RO | FOCUS TÂRGU-MUREȘ

22.30| Red Hat Yard | Afterparty

SÂMBĂTĂ 28 martie

10.00/11.30|Centrul Cultural „G.M. Zamfirescu”| ALBĂ CA ZĂPADA ȘI CEI ȘAPTE PITICI după Frații Grimm, regia Georgeta Lozincă | Teatrul Ariel Târgu-Mureș (RO) | FOCUS TÂRGU-MUREȘ

12.00|Grandstand (cafeneaua teatrului)| Lansare de carte: „(Su)poziţii teatrale sau ancore împotriva nostalgiei confortului” de Raluca Blaga | Prezintă regizorul Theodor-Cristian Popescu | FOCUS TÂRGU-MUREȘ

17.00|Teatrul de Nord, Sala Studio| UN LUCRU | Compania Ekin Tunçeli - Istanbul, Turcia (TR) | titrare EN

19.00|Teatrul de Nord, Sala Mare| DON QUIJOTE de Cervantes, adaptare de Kozma András și Ilia Bociarnikovs, regia Ilia Bociarnikovs | Teatrul Național Csokonai - Debrecen, Ungaria (HU) | titrare RO

21.00|Casa de Cultură (cu publicul pe scenă)| ALBINA DIN CAPUL MEU de Roland Schimmelpfennig, regia Theodor-Cristian Popescu | Teatrul Național Târgu-Mureș, Compania „Liviu Rebreanu” (RO) | titrare HU

FOCUS TÂRGU-MUREȘ

22.30| Red Hat Yard | Afterparty

DUMINICĂ 29 martie

11.00|Casa Meșteșugarilor| BUNICUȚA ȘI POSOMĂRÂTUL de Szabó Attila, regia Szabó Attila | Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa Harag György-Teatrul de Păpuși Brighella (HU)

16.00| Teatrul de Nord, Sala Studio| BURUNDANGA de Jordi Galcerán, regia Csábi Anna, coproducție Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa Harag György și Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely, Timișoara (HU) - titrare RO

18.00|Teatrul de Nord, Sala Mare| NAVIGATORUL de Conor McPherson, regia Cristi Juncu | Teatrul Național Târgu-Mureș, Compania „Liviu Rebreanu” (RO) | titrare HU | FOCUS TÂRGU-MUREȘ

21.30|Casa de Cultură (cu publicul pe scenă)| DRAGONUL DE AUR de Roland Schimmelphenin, regia Catinca Drăgănescu | Teatrul „Andrei Mureșanu”, Sfântu Gheorghe (RO)

23.00| Red Hat Yard | Afterparty

20 - 29 martie| Foaierul teatrului| Expoziție de carte cu vânzare, din colecțiile editate de Fundația Culturală „Camil Petrescu” și revista „Teatrul azi”

PREŢURILE BILETELOR:

Sala Mare

zona A /zona B /zona C/zona D

bilet pentru adulţi:                                         

40 lei/35 lei/30 lei/18 lei

bilet pentru pensionari, studenţi, elevi V-XII:           

30 lei/25 lei/18 lei/10 lei

Sala Studio - 20 lei

Casa de Cultură - 30 lei/20 lei

Casa de Cultură (public pe scenă) - 20 lei

Spectacole pentru copii - 12 lei

 

 

Tags: festival  transzitfest  satu mare  program  
709 vizite
Distribuie pe