Joi, 09 Februarie 2012 Anunţuri     Galerie Foto     Harta judeţului     Harta Satu Mare     Coduri poştale     Party Foto    
HomeLocaleEvenimentAdministratieSocialCulturalPoliticEconomicInfracţionalitateEducaţieReligieInterneExterneSportDivertismentŞtiinţă/TehnolologieAuto/MotoSănătateLifestyleBlogZone
Abonare newsletter
Email :








Filmuletzu` zilei
Băsescu bătut de ţărani
Căutaţi pixelu albastru!
Pink Blog
Unde eşti, copilărie?

Imi aduc aminte de parca ar fi fost ieri cum saream elasticul cu fetele in fata blocului, cum ma jucam cu copiii la groapa de nisip din curtea scolii sau cum alergam nebuneste pe digul Somesului. Nu mai contau nici loviturile sau juliturile de pe urma cazaturilor pe pietrisul de langa tobogane...
Frumuseţile Sătmarului
GALERIE FOTO



CAUTA     Web  satumareonline.ro       
Şi totuşi…
Sergiu Lenghel, Florin Răchitan - Vineri, 02 Iulie 2010

Ştim că nu mai e la modă, ştim că „tineretul din ziua de azi” preferă cu totul altceva, dar la umbra unui copac din Pasajul „Corneliu Coposu” se adună în fiecare zi o gaşcă de tineri care cântă la chitară, la fel cum au făcut părinţii lor în anii ’80, mai „discret”, dar cu aceeaşi pasiune.


 

Sunt copii care nu vor ajunge în această vară nici la mare nici la munte, nu vor avea parte nici de tabere plătite de vreun primar PDL-ist din judeţ din bani publici ca recompensă pentru „contribuţia” lor la realegerea lui Băsescu, nu au nici părinţi care să le asigure X5-uri pe care să le parcheze în faţa teraselor de fiţe. Ei au doar o chitară în jurul căreia se adună în fiecare zi şi cântă „No woman, no cry” sau „Have you ever seen the rain”.

 

Pentru aceşti elevi aflaţi în vacanţa de vară, banca de sub copacul de lângă sediul Romtelecom a devenit o "şcoală de muzică", unde fiecare poate să-şi pună în evidenţă talentele ascunse într-ale muzicii.


 

Gaşca pe care am întâlnit-o în Centrul Nou s-a potrivit perfect în decorul din Groapa lui Gyuszi, unde sătmărenii se relaxau cu familia sau prietenii. Ei sunt plăcut surprinşi de prezenţa tinerilor care cântă şlagăre cunoscute şi de cei trecuţi de prima tinereţe.

 

"De obicei suntem mai mulţi, să veniţi şi altă dată să ne vedeţi!" - ne spune Andrei Variu, un tânăr de 15 ani cu o tunsoare "Beatles". Exersează puţin la acordurile chitarei făcute cadou de părinţii lui şi dă tonul. Fără niciun fel de reţineri, gaşca de prieteni continuă să cânte hiturile retro, reuşind să-i facă să zâmbească pe „spectatorii” care s-au aşezat mai aproape pentru a-i asculta.
 

 

Andrei va trece din toamnă în clasa a IX-a la Colegiul Naţional "Mihai Eminescu" şi spune că din dorinţa de a nu sta acasă la televizor sau în faţa calculatorului s-a apucat de muzică. Chiar dacă va alege o altă profesie în viaţă, o astfel de experienţă nu poate decât să-i ofere multe oportunităţi.

 

"Îmi place să cânt mult la chitară. De ce să nu fac atunci şi ceva în sensul ăsta? M-am înscris la clasa profesorului de muzică Sorin Berindei de la Palatul Copiilor şi mă simt excelent" - mărturiseşte tânărul îmbrăcat într-un tricou gri cu numele formaţiei U2.


 

Întâmplarea a făcut ca prin zonă să se afle şi profu" Berindei, cel care a şcolit câteva dintre vedetele muzicii pop româneşti. "Răzvan Crivaci, câştigător al Cerbului de Aur, e doar unul din cei pe care i-am avut sub aripa mea. Mă mândresc cu el" - spune Sorin Berindei, care este invitat de elevi la "concertul" lor.
 

 

"În piaţa centrală din Roma am văzut cum nişte tineri se adunau şi cântau la chitară. Era invitat să li se alăture orice trecător. E bine că şi la Satu Mare mai vedem aşa ceva" -  îi laudă profesorul pe cei pe care îi numeşte "copiii" lui. Tinerii sunt doar câţiva din membrii trupei Inedit de la Palatul Copiilor.

 

În gaşca adunată ad-hoc în centrul oraşului s-a aflat şi o şatenă cu părul creţ şi un zâmbet cuceritor. Deşi ar putea defila pe scenă ca o manechină, Karmina Pop nu vrea să profite în acest fel de frumuseţea ei. În schimb, crede în puterea ei de a-şi îndeplini un vis. "Vreau să devin actriţă. La teatru, dar să joc şi în film, pe ambele vreau să le fac. Îmi place să şi cânt şi nu se ştie niciodată ce îmi rezervă viitorul. Nu voi renunţa nici la muzică" - ne spune tânăra de 15 ani, care va trece în clasa a X-a la Colegiul Naţional "Doamna Stanca".


 

Chitara ajunge rând pe rând în mâinile elevilor, care promit să revină la umbra copacului şi altă dată. "Nu mergem la mare sau în alte părţi. Poate ajungem pe la ştrand în Acâş puţin. Avem treabă multă în vacanţă" - ţine să precizeze Bogdan Bratiş, în vîrstă de doar 13 ani, unul dintre "pionierii" de la Inedit.



Trimite pe mess Trimite pe mail
Noteaza


POSTEAZA COMENTARIUL TAU
Autor :

E-mail : (nu se va publica)

Web :

Notificare pe mail la raspunsuri ?

Rezultatul adunarii este :
+ =   [de ce?]
Comentariu :

caractere ramase.    
Responsabilitatea juridica revine in totalitate autorului.
1
Pareri (12)
Autor : Iulia
Mereu impreuna>:D< :D cantand, plini de entuziasm:)Sunt mandra ca fac parte din aceast grup minunat:)
(04-07-2010,19:12)
Autor : Maria
Groapa lui Gyusi...hmmm ..nu cumva se numeste PIATETA SCUFUNDATA???
(03-07-2010,22:40)
Autor : raul
the best cea mai buna formatie ever,and ever:))))....:>:>:> bafta in continuare....mah ca frumoase fete avety in formatie..:>...bogdi..pe care o combini?:>...
(03-07-2010,20:16)
Autor : Bratis
ma bucur sa va aud astia din ocna mures va saluta satmarul :))
(03-07-2010,20:07)
Autor : morras
Bravo, imi place ca exista activitate. Va urez succes, aveti viitorul in fata. Nanosh ( chitaristu de la Ocna Mures). Tot n-am mers intr-o rockoteca...
(03-07-2010,19:46)
Autor : jax
Felicitarile mele, jax(tobaru d ela OC.Mures) tinet-io tot asa! pace! :)
(03-07-2010,19:43)
Autor : Angelo coleg Deal lor...
Sunt bucuros sa-mi vad colegi de la Palatul Copilor ca incearca sa retrezeasca Satmarul cu niste minunate balade cantate de ei.Sunt onorat sai am alaturi de mine la bine si la greu.In orice caz data vitoare voi fi alaturi de ei si voi canta si eu akolo.Asta va spune colegul vostru Angelo(Papadie)...Va vom iubi mereu.
(03-07-2010,19:37)
Autor : Bratis
defapt =)) cei mai buni prieteni :))
(03-07-2010,18:16)
Autor : Gabi
foarte frumos din partea lor ma bucur ca au zis ca nu au fost toti acolo :)
(03-07-2010,18:15)
Autor : Bratis
Cei mai bun prieteni :))
(03-07-2010,18:11)
Autor : un satmarean
bravo lor,dar....parca ei ar merita mai mult... sunt un exemplu de urmat!!!!!
(03-07-2010,00:56)
Autor : ady
frumos aarticol.
(02-07-2010,17:38)
1
Vizite : 989

Cultural

Întâlnirea şvabilor deportaţi
Duminica, 29 Ianuarie 2012
La Urziceni a avut loc sâmbătă cea de-a XVII-a ediţie a manifestărilor dedicate comemorării tragediei prin care au trecut şvabii sătmăreni deportaţi în lagărele sovietice de muncă forţată la sfârşitul celui de-al II-lea Război Mondial. Comemorarea a fost organizată de Forumul Democrat German, iar între invitaţii de onoare s-au numărat preşedintele Consiliului Judeţean, Csehi Arpad, şi prefectul Radu Giurcă.
„Titanic Vals” – premieră la Teatrul de Nord
Joi, 26 Ianuarie 2012
Trupa secţiei române a Teatrului de Nord pune în scenă o nouă premieră de zile mari în regia lui Andrei Mihalache: „Titanic Vals”, o comedie clasică de Tudor Muşatescu, una dintre capodoperele dramaturgiei româneşti. Regizorul şi actorii din distribuţie au organizat joi o conferinţă de presă pentru a prezenta detalii în legătură cu premiera ce va avea loc duminică la ora 19.
Cititori mai mulţi şi investiţii masive la Biblioteca Judeţeană
Luni, 23 Ianuarie 2012
„În ciuda unui an greu, ce s-a derulat sub auspiciile austerității, 2011 a fost pentru Biblioteca Județeană Satu Mare un an al realizărilor” – a declarat directorul Mircea Ardelean la conferinţa de presă susţinută luni în Sala de lectură „Gheorghe Bulgăre” pentru prezentarea bilanţului activităţilor instituţiei pe anul 2011. La eveniment a fost prezentă toată conducerea Consiliului Judeţean.
Număr record de vizitatori şi investiţii masive la Muzeul Judeţean
Marti, 17 Ianuarie 2012
Anul 2011 a fost un an deosebit de productiv pentru Muzeul Judeţean Satu Mare, iar pentru 2012 sunt pregătite câteva surprize foarte plăcute pentru public. Directorul general şi directorul adjunct al instituţiei, Liviu Marta, respectiv Szocs Peter, împreună cu vicepreşedintele Consiliului Judeţean, Adrian Ştef, au prezentat bilanţul pe 2011 în cadrul unei conferinţe de presă.
Revelionul Muzicanţilor, în 27 ianuarie
Marti, 17 Ianuarie 2012
Continuând o tradiţie veche deja de 26 de ani, muzicanţii care le-au cântat sătmărenilor în noaptea dintre ani îşi organizează un Revelion propriu, la care însă aşteaptă pe oricine care e dornic de o petrecere pe cinste, garantată de cei care se pricep cel mai bine să distreze oamenii. Revelionul Muzicanţilor va avea loc în acest an la 27 ianuarie, la Restaurantul Daemi din Piaţa Libertăţii.




Echipa     Contact     creat de Altersoft
 
Statistici