Sambata, 11 Februarie 2012 Anunţuri     Galerie Foto     Harta judeţului     Harta Satu Mare     Coduri poştale     Party Foto    
HomeLocaleInterneExterneSportDivertismentŞtiinţă/TehnolologieAuto/MotoSănătateLifestyleMaterialSpiritualCasa meaGrădina meaLa birouBlogZone
Abonare newsletter
Email :








Filmuletzu` zilei
Băsescu bătut de ţărani
Căutaţi pixelu albastru!
Pink Blog
Unde eşti, copilărie?

Imi aduc aminte de parca ar fi fost ieri cum saream elasticul cu fetele in fata blocului, cum ma jucam cu copiii la groapa de nisip din curtea scolii sau cum alergam nebuneste pe digul Somesului. Nu mai contau nici loviturile sau juliturile de pe urma cazaturilor pe pietrisul de langa tobogane...
Frumuseţile Sătmarului
GALERIE FOTO



CAUTA     Web  satumareonline.ro       
Lenjeria intimă ecologică, o creaţie a modei „bio“
Evenimentul Zilei - Joi, 22 Ianuarie 2009

Sutienele şi chiloţii „verzi“ se fabrică, în special, din bumbac organic, mătase şi bambus, iar producătorii susţin că sunt foarte sexy.

Lupta pentru protejarea mediului înconjurător se poartă astăzi pe toate fronturile. După industria alimentară sau cea cosmetică, ambiţiile ecologice au cuprins şi in dustria produselor de lenjerie intimă, relatează France Presse.

Astfel, marca britanică de lenjerie Eco-Boudoir a lansat o linie de produse „verzi“, atrăgând atenţia asupra caracterului extrem de poluant al industriei textile. Sutienele şi chiloţii produse de Eco-Boudoir nu se deosebesc la exterior cu nimic de celelalte produse disponibile pe piaţă, dar sunt realizate numai din mătase sau bumbac bio, din bambus şi fibră din lemn.

„Ne-am propus să creăm o colecţie de produse de lenjerie intimă complet naturale şi ecologice, care să nu dăuneze sănătăţii, să fie frumoase, sexy şi care să atace toate prejudecăţile privind dezvoltarea durabilă“, a declarat fondatoarea mărcii, Jenny White. Procesul de producţie se desfăşoară în Marea Bri tanie, pentru a evita poluarea cauzată de transport, iar imprimeurile sunt realizate printr-un procedeu care consumă mai puţină apă decât metodele tradiţionale.

Eforturile sunt justificate, potrivit Eco-Boudoir. Pentru o singură pereche obişnuită de chiloţi disponibilă pe rafturile magazinelor, amprenta ecologică este de 18 kilograme de dioxid de carbon emise în atmosferă şi de 20.000 de litri de apă consumaţi pentru obţinerea unui kilogram de bumbac, a cărui cultivare implică, de asemenea, folosirea a numeroase pesticide, avertizează reprezentanţii companiei.

Prospeţime şi naturaleţe

„În prezent, dacă este «verde», este la modă“, consideră Karine Lebreton, specialistă a biroului de design şi de studiere a tendinţelor Promostyl. „După toţi aceşti ani de înflorituri, de exces, de extravaganţă, vrem să revenim la lucrurile proaspete şi mult mai naturale“, explică şi Florence Peyrichou, un alt specialist al biroului.

Schimbările nu se aplică numai produselor pentru femei. Producătorul de lenjerie intimă pentru bărbaţi Eminence s-a conformat şi el tendinţelor ecologice. În luna decembrie, compania a lansat o nouă linie de produse ecologice realizate numai din bumbac bio.

„Am înţeles sensibilitatea consumatorilor“ faţă de acest aspect, a explicat Estelle Ribe, directoare în cadrul firmei. Iar pentru a profita de noile oportunităţi de piaţă, compania are de gând să extindă linia de produse bio, care include în prezent numai chiloţi tip slip, adăugând boxeri şi tricouri.


Tags: lenjerie  intima  bio  
Trimite pe mess Trimite pe mail
Noteaza


POSTEAZA COMENTARIUL TAU
Autor :

E-mail : (nu se va publica)

Web :

Notificare pe mail la raspunsuri ?

Rezultatul adunarii este :
+ =   [de ce?]
Comentariu :

caractere ramase.    
Responsabilitatea juridica revine in totalitate autorului.
Vizite : 1701

Material

Baby Trend – raiul copilaşilor
Luni, 12 Decembrie 2011
Dacă există un loc în Satu Mare unde toţi copilaşii şi-ar trage părinţii de mânecă să intre şi să rămână cât mai mult, acela este magazinul Baby Trend de pe Bulevardul Lucian Blaga nr. 218. Nicăieri nu se va simţi mai bine copilul decât în mijlocul jucăriilor, al pieselor de mobilier, accesoriilor şi altor produse specifice vârstei celei mai fericite a omului, de la naştere până în clasele primare.
La Michele – în sfârşit un Ristorante adevărat în Sătmar
Joi, 29 Septembrie 2011
Dacă v-aţi săturat de feluritele variante „originale” de pizza sătmărene şi vreţi să gustaţi un ossobuco adevărat, lasagna, pasta, gnocchi, risotto, minestrone, straciatella sau tiramisu ca la mamma mia acasă, atunci sunteţi invitaţi să treceţi pragul restaurantului La Michele, recent deschis pe strada Ady Endre nr.6, lângă fostul Bella Italia.
Cursuri de călărie pentru copii la Ştrandul Termal Carei
Joi, 07 Iulie 2011
În premieră în municipiul Carei, la Ştrandul Termal din localitate se organizează în acest sezon estival un program poate mai puţin obişnuit pentru cei care aleg să-şi petreacă aici week-end-urile sau vacanţa: cursuri de călărie pentru copii. Administratorii ştrandului doresc să ofere astfel un serviciu educativ celor mai mici membri ai familiilor.
Like pe Facebook şi câştigi bilete gratuite la Ştrandul Termal Carei
Miercuri, 29 Iunie 2011
Cel mai modern şi mai apreciat ştrand din Satu Mare, Ştrandul Termal Carei, organizează un concurs foarte atractiv pe pagina proprie de Facebook, prin care oricine poate câştiga în fiecare zi câte şapte bilete gratuite de intrare, adică poate să-şi petreacă o săptămână întreagă în piscinele, pe terenurile de sport sau pe terasele ştrandului.
Vele de umbrire, unice în România
Marti, 07 Iunie 2011
Nimic nu e mai plăcut în plină caniculă decât găsirea unui adăpost răcoros, ferit de razele pârjolitoare ale soarelui. Cel mai bine ştiu asta locuitorii ţărilor sudice, care de-a lungul timpului au găsit soluţii ingenioase şi eficiente pentru a se proteja de efectele iritante ale soarelui de amiază. Acum, soluţia lor este disponibilă şi la Satu Mare, adusă de o firmă cu muncitori cu experienţă în Portugalia.




Echipa     Contact     creat de Altersoft
 
Statistici