Sambata, 11 Februarie 2012 Anunţuri     Galerie Foto     Harta judeţului     Harta Satu Mare     Coduri poştale     Party Foto    
HomeLocaleInterneExterneSportDivertismentŞtiinţă/TehnolologieAuto/MotoSănătateLifestyleMaterialSpiritualCasa meaGrădina meaLa birouBlogZone
Abonare newsletter
Email :








Filmuletzu` zilei
Băsescu bătut de ţărani
Căutaţi pixelu albastru!
Pink Blog
Unde eşti, copilărie?

Imi aduc aminte de parca ar fi fost ieri cum saream elasticul cu fetele in fata blocului, cum ma jucam cu copiii la groapa de nisip din curtea scolii sau cum alergam nebuneste pe digul Somesului. Nu mai contau nici loviturile sau juliturile de pe urma cazaturilor pe pietrisul de langa tobogane...
Frumuseţile Sătmarului
GALERIE FOTO



CAUTA     Web  satumareonline.ro       
Românii au luat, în prima jumătate a anului, peste 56.000 de pastile pentru potenţă
Gândul - Marti, 22 Septembrie 2009

Românii cheltuie, anual, aproximativ şapte milioane de euro pe medicamentele pentru tratarea disfuncţiei erectile - cunoscută ca şi impotenţă, apreciază reprezentanţii companiilor farmaceutice în domeniu.

Din întreaga piaţă a medicamentelor pentru disfuncţia erectilă, circa 60 la sută o reprezintă vânzările Viagra, susţin reprezentanţii companiei. Potrivit unei estimări Gândul, acest lucru înseamnă vânzări de peste patru milioane de euro.

Având în vedere că, în farmacii, o cutie de Viagra, de 100 mg costă 133 lei şi are patru comprimate, înseamnă că românii au cumpărat aproape 30.000 de astfel de pastile. În ceea ce priveşte vânzările la Levitra - un alt medicament destinat tratării impotenţei - în primele şase luni ale acestui an, românii au cumpărat 26.670 astfel de pastile, în valoare de circa 200.000 de euro.

Specialiştii urologi atrag atenţia că, atunci când bărbaţii iau medicamente pentru tratarea impotenţei, fără sfatul medicului, pot suferi un infarct, subliniază prof. univ. dr. Petrişor Geavlete, şeful secţiei de Urologie, de la Spitalul "Sf. Ioan" din Bucureşti.

În ceea ce priveşte medicamentele pentru disfuncţia erectilă care se găsesc de vânzare pe internet, la preţuri mai mici decât cele din farmacii, medicii sunt foarte sceptici. "Nu putem fi siguri de eficienţa acestor produse, pentru că ele nu au licenţă, nu ştim în ce condiţii au fost produse şi dacă ele conţin, cu adevărat, Viagra", atenţionează asist. univ. dr. Sebastian Voinea, medic specialist urolog, la Institutul Clinic Fundeni din Bucureşti.

Impotenţa poate semnala o altă afecţiune

Medicii atenţionează că, adesea, disfuncţia erectilă poate ascunde o altă boală. "Disfuncţia erectilă poate fi un semn că bărbatul respectiv are şi alte afecţiuni «silenţioase», precum boli de inimă, diabet zaharat sau un colesterol mărit", precizează medicul Sebastian Voinea. În plus, impotenţa apărută după vârsta de 45-50 de ani poate fi un semnal de alarmă pentru alte afecţiuni.
"Aceste persoane au un risc mare ca peste cinci ani să sufere de o boală cardiacă", completează dr. Voinea. De aceea, mai spune specialistul, pentru că disfuncţia erectilă poate fi un semnal de alarmă pentru existenţa altor boli, ea nu ar trebui privită ca o jenă sau ca ruşine. Bărbatul care este în imposibilitatea constantă şi recurentă de a menţine o erecţie suficientă pentru relizarea unui act sexual satisfăcător trebuie să meargă la medic.

"Deşi disfuncţia erectilă (DE) poate fi cauzată de diverse boli, în aproximativ 70% dintre cazuri, afecţiunea apare din cauza îngustării arterelor, ceea ce duce la reducerea cantităţii de sânge ce pătrunde în penis", explică prof. univ. dr. Ionel Sinescu, directorul Centrului de Chirurgie Urologică, Dializă şi Transplant Renal din cadrul Institutului Fundeni din Bucureşti.

Statisticile arată că, în lume, aproape unu din zece bărbaţi suferă de disfuncţie erectilă. "La aproximativ 80% dintre bărbaţii cu DE, există o cauză organică a bolii, cum ar fi diabetul zaharat, hipertensiunea arterială sau afecţiuni ale inimii, în timp ce, la aproximativ 20% dintre bărbaţi, cauzele sunt psihologice - stres, anxietate, problemele în relaţia de cuplu", afirmă prof. dr. Ionel Sinescu, preşedintele Asociaţiei Române de Urologie (ARU). În plus, spun medicii, există anumiţi factori de risc care, înlăturaţi destul de uşor, pot preveni această afecţiune - fumatul, obezitatea, sedentarismul, excesul de alcool.

Studiile întreprinse în domeniu au arătat că DE apare cu câţiva ani înaintea afecţiunilor cardiace (din cauza îngustării arterelor inimii) şi, de aceea, impotenţa este considerată un semnal de alarmă timpuriu pentru instalarea bolii de inimă. Ca urmare, prezentarea la medic a pacienţilor cu disfuncţie erectilă este importantă atât pentru tratamentul acesteia, cât şi pentru prevenirea unor boli cardiace grave, precum infarctul de miocard, atrag atenţia medicii urologi. Deşi impotenţa este tratabilă, numai aproximativ zece la sută dintre bărbaţi se adresează medicului şi li se recomandă un tratament adecvat şi eficace.

În România, medicii urologi estimează că aproximativ 25 la sută dintre bărbaţii de peste 40 de ani suferă de disfuncţie erectilă.


Tags: pastile  potenta  viagra  
Trimite pe mess Trimite pe mail
Noteaza


POSTEAZA COMENTARIUL TAU
Autor :

E-mail : (nu se va publica)

Web :

Notificare pe mail la raspunsuri ?

Rezultatul adunarii este :
+ =   [de ce?]
Comentariu :

caractere ramase.    
Responsabilitatea juridica revine in totalitate autorului.
Vizite : 602

Material

Baby Trend – raiul copilaşilor
Luni, 12 Decembrie 2011
Dacă există un loc în Satu Mare unde toţi copilaşii şi-ar trage părinţii de mânecă să intre şi să rămână cât mai mult, acela este magazinul Baby Trend de pe Bulevardul Lucian Blaga nr. 218. Nicăieri nu se va simţi mai bine copilul decât în mijlocul jucăriilor, al pieselor de mobilier, accesoriilor şi altor produse specifice vârstei celei mai fericite a omului, de la naştere până în clasele primare.
La Michele – în sfârşit un Ristorante adevărat în Sătmar
Joi, 29 Septembrie 2011
Dacă v-aţi săturat de feluritele variante „originale” de pizza sătmărene şi vreţi să gustaţi un ossobuco adevărat, lasagna, pasta, gnocchi, risotto, minestrone, straciatella sau tiramisu ca la mamma mia acasă, atunci sunteţi invitaţi să treceţi pragul restaurantului La Michele, recent deschis pe strada Ady Endre nr.6, lângă fostul Bella Italia.
Cursuri de călărie pentru copii la Ştrandul Termal Carei
Joi, 07 Iulie 2011
În premieră în municipiul Carei, la Ştrandul Termal din localitate se organizează în acest sezon estival un program poate mai puţin obişnuit pentru cei care aleg să-şi petreacă aici week-end-urile sau vacanţa: cursuri de călărie pentru copii. Administratorii ştrandului doresc să ofere astfel un serviciu educativ celor mai mici membri ai familiilor.
Like pe Facebook şi câştigi bilete gratuite la Ştrandul Termal Carei
Miercuri, 29 Iunie 2011
Cel mai modern şi mai apreciat ştrand din Satu Mare, Ştrandul Termal Carei, organizează un concurs foarte atractiv pe pagina proprie de Facebook, prin care oricine poate câştiga în fiecare zi câte şapte bilete gratuite de intrare, adică poate să-şi petreacă o săptămână întreagă în piscinele, pe terenurile de sport sau pe terasele ştrandului.
Vele de umbrire, unice în România
Marti, 07 Iunie 2011
Nimic nu e mai plăcut în plină caniculă decât găsirea unui adăpost răcoros, ferit de razele pârjolitoare ale soarelui. Cel mai bine ştiu asta locuitorii ţărilor sudice, care de-a lungul timpului au găsit soluţii ingenioase şi eficiente pentru a se proteja de efectele iritante ale soarelui de amiază. Acum, soluţia lor este disponibilă şi la Satu Mare, adusă de o firmă cu muncitori cu experienţă în Portugalia.




Echipa     Contact     creat de Altersoft
 
Statistici