Locale Altele
Duminica, 15 Decembrie 2019
Dum, 15 Dec 2019
LocaleEvenimentAdministratieSocialCulturalPoliticEconomicInfracţionalitateEducaţieReligieSportAlteleOh Canada
Ne găsești pe Facebook


InterneExterneAlteleDivertismentŞtiinţă/TehnolologieAuto/MotoSănătateLifestyleGalerie FotoParty Foto
Rezultatele alegerilor la primăriile din judeţul Satu Mare
Florin Răchitan  - Luni, 6 Iunie 2016

La miezul nopţii de duminică spre luni, la sediile tuturor partidelor se făceau numărători paralele şi, potrivit primelor informaţii primite de pe teren, se întocmeau listele cu localităţile în care se cunoşteau deja primarii, astfel:

Orașe:

Carei – Eugen Kovacs (UDMR)

Negreşti-Oaş – Aurelia Fedorca (PSD)

Ardud – Ovidiu Duma (PNL)

Livada – Piricsi Artur (UDMR)

Tăşnad – Grieb Csaba (PNL)

Comune:

Acâș – Balogh Tibor (PNL)

Agriș – Marton Zsuzsa (PCM)

Andrid – Papp Tibor (UDMR)

Apa – Radu Trandafir (PNL)

Batarci – Adrian Toma (PNL)

Beltiug – Bartok Gurzău Ioan (PNL)

Berveni – Kiss Zoltan (UDMR)

Bixad – Ioan Tătar (PNL)

Bârsău – Traian Ciurdaș (PSD)

Bodgand – Aurel Bojan (ALDE)

Botiz – Ioan Mureșan (ALDE)

Călinești Oaș – Dinu Birtoc (PNL)

Cămârzana – Florin Ionici (ALDE)

Cămin – Suto Imre (FDG)

Căpleni - Mosdoczi Vilhelm (PCM)

Căuaș – Marius Roca (ALDE)

Cehal – Jurchiș Gheorghe (PSD)

Certeze – Petrică Ciocan (PNL)

Ciumești – Schwarczkopf Janos (PCM)

Craidorolț – Balog Daniel (PSD)

Crucișor – Coza Romi (PSD)

Culciu – Domokos Alexandru (UDMR)

Doba – Mihai Ghetina (ALDE)

Dorolț – Mihai Găman (UDMR)

Foieni – Brem Laszlo (UDMR)

Gherța Mică – Ciută Ioan (PSD)

Halmeu – Incze Ludovic (UDMR)

Hodod - Balogh Ferenc (UDMR)

Homoroade – Simion Ardelean (PSD)

Lazuri – Lenghel Stefan (UDMR)

Medieșu Aurit – Radu Mihai Iancu (PSD)

Micula – Doboș Stefan (UDMR)

Moftin – David Gheorghe (PSD)

Odoreu – Pop Dumitru (PSD)

Orașu Nou – Majlat Gabor (UDMR)

Păulești – Zenoviu Bontea (PNL)

Petrești – Korodi Csaba (UDMR)

Pir - Florin Burlacu (PSD)

Pișcolt – Cosmin Varga (PNL)

Pomi – Grad Ioan (PNL)

Porumbești – Toth Zoltan (UDMR)

Racșa – Betea Toma (PSD)

Sanislău – Kardosi Ioan Zoltan (UDMR)

Santău – Rotaru Marinel (PNL)

Săcășeni – Ferecz Levente Zoltan (UDMR)

Săuca – Marian Gheorghe (PSD)

Supur – Vasile Șteț (PSD)  

Socond – Crasnai Ioan (PSD)

Tarna Mare – Sobius Monica (PNL)

Terebești – Mariana Avorniciții (PSD)

Tiream – Tar Miklos (PCM)

Târșolț – Grigore Pop (PNL)

Turț – Irime Ioan (PNL)

Turulung – Gyakon Gheorghe (FDG)

Urziceni – Mellau Iosif (FDG)

Valea Vinului – Cristea Radu (PSD)

Vama – Vasile Corodan (PNL)

Vetiș – Ilyes Iuliu (UDMR)

Viile Satu Mare – Szucs Szabolcs (UDMR)

Cu toate că încă nu se știa rezultatul la nivelul municipiului Satu Mare, candidatul ALDE, Adrian Ștef, a declarat că le mulțumește sătmărenilor care l-au votat și au fost alături de partid. Acesta este încrezător în faptul că în județ partidul pe care îl reprezintă va avea rezultate foarte interesante: „ALDE este un partid micuț, care totuși în Satu Mare va avea un scor categoric peste scorul pe care îl înregistrează la nivel de țară. De acest lucru sunt convins, dar acum nu pot să vă spun procentul, îl vom afla după numărătoarea paralelă”.

În ceea ce privește prezența slabă la vot, Ștef a mai menționat că acesta este un semn transmis de cetăţeni: „Sătmărenii erau destul de dezamăgiți de ceea ce s-a întâmplat în Satu Mare și poate se reflectă în prezența extrem de scăzută la vot. Toate aceste lucruri trebuie să le interpretăm și să reacționăm ca atare”.

Tags: rezultate  alegeri  primarii  
4416 vizite
Distribuie pe