Unde eşti, copilărie?
Imi aduc aminte de parca ar fi fost ieri cum saream elasticul cu fetele in fata blocului, cum ma jucam cu copiii la groapa de nisip din curtea scolii sau cum alergam nebuneste pe digul Somesului. Nu mai contau nici loviturile sau juliturile de pe urma cazaturilor pe pietrisul de langa tobogane...
Frumuseţile Sătmarului
GALERIE FOTO
CAUTAWebsatumareonline.ro
TSD cere mai multă responsabilitate de la Guvern
Florin Răchitan - Joi, 16 Februarie 2012
Îmbrăcaţi în deja celebrele uniforme „cheguevariste”, reprezentanţii Tineretului Social-Democrat, care tocmai se întorceau de la o acţiune de deszăpezire la care au participat ca voluntari la Satu Mare, au susţinut joi săptămânala conferinţă de presă în cadrul căreia au dezbătut câteva din temele de actualitate care-i preocupă în mod deosebit pe tineri.
Preşedintele TSD Satu Mare, Ciprian Ardelean, a reamintit că mai mulţi membri ai organizaţiei au participat la sfârşitul săptămânii trecute la mitingul de protest anti-ACTA desfăşurat la Cluj şi, în spiritul acelei manifestaţii, a repetat solicitarea formulată la adresa conducerii Guvernului, pentru ca aceasta să urmeze modelul altor ţări europene şi să nu ratifice acest document, care, în opinia tinerilor social-democraţi, lezează drepturile internauţilor.
În ceea ce priveşte ultimele evenimente grave din ţară, conducerea TSD Satu Mare consideră că Guvernul nu şi-a făcut datoria în avertizarea cetăţenilor cu privire la iminenţa unor fenomene meteorologice devastatoare şi nu este pregătită nici acum pentru a face faţă următorului pericol, inundaţiile catastrofale ce se anunţă după topirea zăpezilor.
„Din declaraţiile noului premier Răzvan Ungureanu reiese că atitudinea arogantă faţă de cetăţean nu s-a schimbat odată cu schimbarea guvernului” – a declarat Ciprian Ardelean.
Pareri (12)Autor : ghejza 4 păcălici (18-02-2012,11:53)Autor : apostol bai pacalicilor, nu va e jena sa apareti in presa in halul asta imbracati?vai de steaua voastra. cam tarziu totusi cu actiunea asta, acuma cand e pe final iarna.in fine... (17-02-2012,14:25)Autor : adi bah si voi va luati dupa mazare?jalnic. dar de ce nu ati iesit mai repede, cand au fost temp. de -25 de grade?iesiti acum cand e mai ok?vai vai... (17-02-2012,14:23)Autor : DACIAN hahaha:)) PDL-isti isi pierd vremea cu postari anti PSD, nu au altceva mai bun de facut.E bine si asa ca le face propaganda PSD-ului!:)) (17-02-2012,13:44)Autor : neamsaturat ma intreb cu ce va ocupati voi postacii pdl? va platesc sa stati sa comentati tot ce apare in presa despre altii? da cred ca e o ramura a mafiei pdl unde dispar banii de salarii de drumuri de spitale. voi sunteti cei care au pus umarul si au impins tara in prapastie (17-02-2012,13:08)Autor : cristi asta deja e bal mascat..sunt foarte penibili mai ales doamnele cu basca rosie!..acuma pot fi viteji si soldatii patriei, cand au fost la putere au dus tara asta in sapa de lemn de asta ne e noua atat de greu acuma..s-au lafait i-au durut fix in pix de popor! (17-02-2012,11:28)Autor : alfa i-am criticat de multe ori când au fost la guvernare, mulți fiind neo-comuniști, oameni de afaceri cu interese să obțină contracte cu sectorul public, dar au avut oameni bine pregătiți în administrație, iar omul de rând a trăit mult mai bine decât acuma. Oricum au fost mici copii pe lângă ce fac actualii PD-L iști. (17-02-2012,11:21)Autor : domnul goe nici nu va dati seama cat de penibili sunteti cu basca aia si cu atitudinea asta de lingau infingaret. (17-02-2012,00:20)Autor : iancu @ Lia chiar daca au fost la guvernare dar asa rau ca si acum nu a mai fost in tara! sper sa vina din nou tot ei, ca de saracie lucie cred ca ne vor scoate. (16-02-2012,19:41)Autor : DANCIU faina tinuta v-ati ales! sunteti pregatiti de lupta?...mult succes TSD. (16-02-2012,19:39)Autor : Lia PSD a mai fost la guvernare... (16-02-2012,19:39)Autor : jeni tineretul PSD imbracat de Valer M in celebra deja uniforma a criminalului comunist Che Guevara! Asta-i deja epidemie de incultura , prostie si santaj! (16-02-2012,19:03)
Candidatul Uniunii Social Liberale la Primăria oraşului Negreşti-Oaş, Aurelia Fedorca, invită negreştenii să semneze „Contractul Social pentru Negreşti-Oaş”, în care sunt cuprinse principalele obiective pe care le va realiza dacă va fi aleasă în funcţia de primar în urma votului din data de 10 iunie 2012. Aurelia Fedorca a prezentat „Contractul Social pentru Negreşti-Oaş” marţi, în cadrul unei conferinţe de presă, la sediul USL din oraş. Să finalizăm împreună programul!
Marti, 22 Mai 2012 Fiind un candidat civil şi independent la Consiliul Local Satu Mare, cred că programul cu care mă prezint în faţa alegătorilor poate fi finalizat numai cu ajutorul acestora. Fac parte din comunitatea sătmăreană, cunosc nevoile oraşului şi am conturat deja programul. Îi aştept pe cei interesaţi pe parcursul campaniei electorale în zilele de vineri, de la ora 19, pe str. Fragilor nr. 1. Alături de credincioşi la slujba de Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena
Luni, 21 Mai 2012 Candidatul USL pentru Primăria Satu Mare, Dorel Coica, a fost alături de credincioşi la sărbătoarea creştină a Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena, la biserica cu acelaşi hram. În tot acest timp, corturile ”USL are grijă de sănătatea ta” au fost asaltate nu numai pentru verificarea medicală periodică, ci şi pentru a-i lăsa candidatului USL la primăria municipiului mesaje de susţinere şi liste cu probleme de rezolvat. Şeful Poştei spune că nu face campanie electorală pentru PD-L
Luni, 21 Mai 2012 Reacţionând la acuzaţiile senatorului Valer Marian, care l-a inclus pe lista directorilor suspectaţi de corupţie şi abuzuri şi care, prin urmare, ar trebui să-şi dea demisia, directorul Oficiului Judeţean de Poştă, Radu Nicoară, a negat toate acuzaţiile şi a declarat luni, în cadrul unei conferinţe de presă, că nu are motive să renunţe la funcţie. Valer Marian l-a acuzat că i-ar fi obligat pe factorii poştali din mediul rural să facă acţiuni de campanie electorală. Dan Diaconescu a făcut baie de mulţime la Satu Mare
Duminica, 20 Mai 2012 În cadrul unui turneu pe care îl efectuează în Nord-Vestul ţării, fondatorul Partidului Poporului care-i poartă numele, Dan Diaconescu, s-a oprit şi în câteva localităţi din judeţul Satu Mare pentru a se întâlni cu susţinătorii săi, iar în capitala judeţului a făcut şi a adevărată baie de mulţime, fiind primit ca la nuntă, între două şiruri formate din sute de simpatizanţi adunaţi în Piaţa 25 Octombrie.