Marti, 22 Mai 2012 Anunţuri     Galerie Foto     Harta judeţului     Harta Satu Mare     Coduri poştale     Party Foto    
HomeLocaleInterneExterneSportDivertismentŞtiinţă/TehnolologieEvenimentITAstronomieBiologieClimaGadgetEnergiaAuto/MotoSănătateLifestyleBlogZone
Abonare newsletter
Email :









Filmuletzu` zilei
Băsescu bătut de ţărani
Căutaţi pixelu albastru!
Pink Blog
Unde eşti, copilărie?

Imi aduc aminte de parca ar fi fost ieri cum saream elasticul cu fetele in fata blocului, cum ma jucam cu copiii la groapa de nisip din curtea scolii sau cum alergam nebuneste pe digul Somesului. Nu mai contau nici loviturile sau juliturile de pe urma cazaturilor pe pietrisul de langa tobogane...
Frumuseţile Sătmarului
GALERIE FOTO





CAUTA     Web  satumareonline.ro       
Iisus s-a născut în iunie
Evenimentul Zilei - Marti, 09 Decembrie 2008

Astronomii au calculat că sărbătoarea Crăciunului ar trebui să aibă loc în iunie, după ce au studiat apariţia corpului celest despre care Biblia spune că i-a condus pe cei trei magi la Iisus, anunţă The Telegraph.

Ei au descoperit că o stea strălucitoare care a apărut deasupra Betleemului în urmă cu 2.000 de ani indică drept dată de naştere a lui Iisus ziua de 17 iunie mai degrabă decât 25 decembrie.

Cercetătorii sunt de părere că steaua era de fapt o conjuncţie magnifică între planetele Venus şi Jupiter, care erau atât de aproape una de alta încât au strălucit neobişnuit de puternic.

Astronomul australian Dave Reneke a folosit un program complex pentru a afla poziţia exactă a tututror corpurilor celeste şi pentru a realiza harta cerului aşa cum ar fi apărut ea deasupra Ţării Sfinte în urmă cu mai bine de 2.000 de ani. Rezultatul a fost identificarea unui eveniment astronomic spectaculos în jurul datei de naştere a lui Iisus.

Reneke spune că înţelepţii au interpretat semnul ca fiind cel pe care îl aşteptau. În general, cercetările au plasat naşterea lui Iisus undeva între 3 î.e.n. şi 1. e.n.

Reneke a demonstrat că respectiva conjuncţie planetară a apărut în constelaţia Leului în data de 17 iunie, în anul 2 î.e.n.

Venus şi Jupiter s-au apropiat foarte mult în anul 2 î.e.n. "Nu spunem că este vorba de steaua de Crăciun sută la sută, dar este cea mai bună explicaţie pe care o avem până acum", a mai spus Reneke.

"Poate fi vorba despre ceea ce magii au interpretat drept un semn. Ei ar fi putut uşor să o confunde cu o stea", a arătat astronomul.

"Astronomia este o ştiinţă atât de precisă încât putem afla cu exactitate unde erau planetele, şi se pare că aceasta este explicaţia pentru steaua bine-cunoscută".

El a adăugat: "Decembrie e o dată arbitrară pe care am acceptat-o, dar asta nu înseamnă că aşa s-a şi întâmplat. Aceasta nu e o încercare de denigrare a religiei. De fapt, o susţine pentru că arată că a existat un obiect strălucitor care a apărut în est în jurul datei respective".

"Adesea, amestecul dintre ştiinţă şi religie îi poate supăra pe oameni. În acest caz, cred că descoperirea ar putea întări credinţa oamenilor", a opinat astronomul.

Teorii anterioare au speculat că steaua a fost o supernovă (o stea care explodează) sau chiar o cometă.


Tags: nastere  iisus  data  
Trimite pe mess Trimite pe mail
Noteaza


POSTEAZA COMENTARIUL TAU
Autor :

E-mail : (nu se va publica)

Web :

Notificare pe mail la raspunsuri ?

Rezultatul adunarii este :
+ =   [de ce?]
Comentariu :

caractere ramase.    
Responsabilitatea juridica revine in totalitate autorului.
1
Pareri (2)
Autor : anonim
frumos articol
(19-03-2009,13:52)
Autor : Clement XIII
OZN - DOSARELE VATICANULUI: a) Steaua din Bethlehem: http://cristiannegureanu.blogspot.com/2008/10/steaua-din-bethleem.html b) Navele lui Mesia: http://cristiannegureanu.blogspot.com/2008/10/navele-lui-mesia.html c) Secrets of the Vatican - UFOs in the Ancient Art: http://cristiannegureanu.blogspot.com/2008/11/secrets-of-vatican-ufos-in-ancient-art_10.html
(10-12-2008,06:14)
1
Vizite : 2282


Eveniment

VIDEO Zbor de zece ore, de la San Francisco la Paris, restrâns în două minute
Vineri, 08 Aprilie 2011
Zece ore şi jumătate de zbor - durata cursei dintre San Francisco şi Paris - restrânse într-un clip video de două minute. Nate Bolt a postat pe internet un filmuleţ realizat pe baza materialului video filmat pe durata întregului zbor de la San Francisco la Paris. Totodată, acesta a realizat şi peste 2.500 de poze.
Pasăre-robot care zboară fără efort - VIDEO
Marti, 29 Martie 2011
Compania tehnologică Festo a realizat prima pasăre robot şi a bifat un ideal al roboticii: să reproducă bătaia cursivă şi "fără efort" a aripilor unei păsări. Pasărea robot sau SmartBird imită atât de bine zborul şi forma unei păsări reale, încât poate fi confundată cu un exemplar adevărat, scrie Daily Mail.
Un supervulcan ameninţă Europa
Miercuri, 05 Ianuarie 2011
Un supervulcan ameninţă să distrugă toate formele de viaţă din Europa. În urmă cu peste 2000 de ani, Vezuviul a acoperit cu lavă şi cenuşă oraşul Pompei. Deşi a provocat daune imense, Vezuviul este doar un mic "spin" pe spatele supervulcanului Campi Flegrei. Localizat în apropierea oraşului Napoli, acesta este un vulcan activ aflat în cea mai mare parte sub apă, informează Daily Mail în ediţia online.
Verificarea maşinii pentru iarnă – gratis la Autotact
Joi, 04 Noiembrie 2010
Nu-i aşa că nu ne mai facem iluzii în privinţa autorităţilor care, bineînţeles, vor fi luate pe nepregătite şi în iarna asta şi vor lăsa de dorit în privinţa curăţării drumurilor de zăpadă? Dacă ele au mereu aceleaşi surprize în fiecare iarnă, măcar noi, şoferii, să fim pregătiţi cum se cuvine.
Tipografia ZES – „Punem totul pe hârtie”
Joi, 26 August 2010
Mirii care vor să-şi invite rudele şi prietenii la nuntă, micii întreprinzători care vor să-şi facă facturi personalizate, absolvenţii de liceu care împart sonete, fotomodelele care-şi pun pozele în albume de prezentare – cu toţii au nevoie, la un moment dat de serviciile unei tipografii profesioniste.




Echipa     Contact     creat de Altersoft
 
Statistici