Vineri, 10 Februarie 2012 Anunţuri     Galerie Foto     Harta judeţului     Harta Satu Mare     Coduri poştale     Party Foto    
HomeLocaleInterneExterneSportDivertismentŞtiinţă/TehnolologieEvenimentITAstronomieBiologieClimaGadgetEnergiaAuto/MotoSănătateLifestyleBlogZone
Abonare newsletter
Email :








Filmuletzu` zilei
Băsescu bătut de ţărani
Căutaţi pixelu albastru!
Pink Blog
Unde eşti, copilărie?

Imi aduc aminte de parca ar fi fost ieri cum saream elasticul cu fetele in fata blocului, cum ma jucam cu copiii la groapa de nisip din curtea scolii sau cum alergam nebuneste pe digul Somesului. Nu mai contau nici loviturile sau juliturile de pe urma cazaturilor pe pietrisul de langa tobogane...
Frumuseţile Sătmarului
GALERIE FOTO



CAUTA     Web  satumareonline.ro       
Încălzirea globală este, de fapt, răcire
Evenimentul Zilei - Vineri, 07 August 2009

Temperaturile la nivel global nu au mai crescut din 1998, contrar predicţiilor alarmiste privind încălzirea globală, susţin anumite studii potrivit site-ului Washington Examiner.

Există dovezi ştiinţifice că vom avea parte de o climă mai rece şi mai umedă în urmatorii 25-30 de ani, potrivit geologului Dr. Don Easterbrook, profesor la Western Washington University.

Omul de ştiinţă susţine că după ciclul de răcire a temperaturii care a durat până în 1945, au urmat câteva decenii de încălzire globală, care au luat sfârşit în 1998.
 
Aceste informaţii ridică anumite întrebări privind modelele folosite de Comisia Interguvernamentală a Naţiunilor Unite pentru schimbari climatice care a estimat că temperaturile globale vor creste cu un grad Fahrenheit până în 2011 şi cu 2 grade Fahrenheit până în 2038.

Şi alţi oameni de ştiinţă sunt convinşi că Pământul s-ar putea confrunta cu mai mult decât o racire globala în urmatoarele decenii. Datele ştiintifice arată începutul "unei mici epoci de gheaţă" în aproximativ 10 ani, care ar putea dura tot secolul 21, susţine cercetătorul Victor Manuel Velasco Herrera, de la Institutul de Geofizică din cadrul National Autonomous University din Mexic.

"Modelele folosite de Comisia Interguvernamentală a Naţiunilor Unite pentru schimbări climatice nu sunt corecte deoarece nu iau în calcul factori naturali precum activitatea solară", a mai declarat cercetătorul. Studiul a fost publicat şi de Societatea Astronomică din Australia care a prognozat că activitatea Soarelui se va reduce semnificativ în urmatoarele decenii, mai notează Washington Examiner.


Tags: incalzire  globala  racire  
Trimite pe mess Trimite pe mail
Noteaza


POSTEAZA COMENTARIUL TAU
Autor :

E-mail : (nu se va publica)

Web :

Notificare pe mail la raspunsuri ?

Rezultatul adunarii este :
+ =   [de ce?]
Comentariu :

caractere ramase.    
Responsabilitatea juridica revine in totalitate autorului.
Vizite : 862

Clima

2010 ar putea fi cel mai călduros an din istorie
Luni, 24 Mai 2010
Specialiştii avertizează că anul în curs ar putea deveni cel mai călduros an din istorie, după ce temperatura globală din ultimele 12 luni a fost cea mai ridicată din ultimii 130 de ani.
Ploaia artificială a fost inventată în România
Luni, 14 Septembrie 2009
Ştefania Mărăcineanu este fiziciana şi chimista celebră care a descoperit radioactivitatea artificială şi procedeul de declanşare artificială a ploii.
O bucată de gheaţă de mărimea New York-ului s-a desprins din Antarctica
Joi, 30 Aprilie 2009
700 de kilometri pătraţi de gheaţă s-au prăbuşit în Antarctica, răspândindu-se în mai multe aisberguri.
Răcirea planetei prin cultivarea de plante ce reflectă lumina solară
Luni, 26 Ianuarie 2009
Un studiu al oamenilor de ştiinţă din Marea Britanie duce la concluzia că prin selectarea atentă plantelor agricole cultivate, mare parte din Europa şi America ar putea avea temperaturi mai mici cu până la un grad în timpul verii.
Arcticul se încălzeşte mai repede decât restul planetei
Joi, 18 Decembrie 2008
Temperaturile din toamna aceasta au crescut, în zonă, cu 3-5 grade Celsius faţă de cele obişnuite, arată un studiu recent, citat de toată presa străină.




Echipa     Contact     creat de Altersoft
 
Statistici