Locale Altele
Marti, 30 Noiembrie 2021
Marti, 30 Nov 2021
Mani Gyenes este Omul Anului 2014
Florin Răchitan  - Luni, 16 Februarie 2015

A devenit deja o tradiţie ca la începutul fiecărui an personalităţile sătmărene cu rezultate deosebite în domeniile lor de activitate în cursul anului precedent să fie recompensate după merit în cadrul Galei Laureaţilor.

Evenimentul din acest an s-a desfăşurat luni în sala Filarmonicii „Dinu Lipatti”, iar premiile au fost înmânate de preşedintele Consiliului Judeţean, Adrian Ştef, şi prefectul judeţului Satu Mare, Eugeniu Avram, în cadrul unui spectacol presărat cu momente artistice de balet şi gospel.







În debutul manifestării au fost împărţite diplomele de merit pentru toţi nominalizaţii din domeniile "Cultură, artă", "Învățământ, educație", "Cercetare", "Social", "Servicii sociale" și "Mediul de afaceri".

Pentru domeniul "Cultură, artă" au fost nominalizați: Cserey Csaba - toboşar şi percuţionist, Centrul Cultural „G. M. Zamfirescu” Satu Mare; prof. Camelia Dumitru - bibliotecar documentarist, Biblioteca Județeană Satu Mare; Carmen Frăţilă (Cădariu) - actriţă la Teatrul de Nord Satu Mare; Tincuța Fernea - elevă în clasa a X-a la Colegiul Naţional „Mihai Eminescu”, cursantă a Şcolii de Arte; Andrei Mihalache - regizor artistic, Teatrul de Nord Satu Mare; Kovacs Nikolett - actriţă, Teatrul de Nord Satu Mare – Trupa  „Harag Gyorgy"; Nagy Orban – actor, director de proiecte, programe, Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale; Ștefan Novak - dirijor-orchestrator, Filarmonica de Stat „Dinu Lipatti” Satu Mare; Daniel Răceu - concert-maestru, Filarmonica de Stat „Dinu Lipatti” Satu Mare; Gabriela Tănase - coregraf şi profesor de balet în cadrul Şcolii de Arte și Ciprian Vultur - actor, Teatrul de Nord Satu Mare.

La capitolul "Învățământ, educație" îi regăsim pe Fabian Armin - premiul I, olimpiada naţională de Religie, Liceul Teologic Romano-Catolic „Ham Janos” Satu Mare; Doina Feher - profesor de educaţie tehnologică, Şcoala Gimnazială „Ion Creangă Satu Mare; Koczinger Eva - profesor de matematică, Liceul Teologic Romano-Catolic „Ham Janos” Satu Mare; Kovacs Peter Zoltan - premiul I, olimpiada de Limba şi literatura maghiară, Liceul Teoretic Carei; Polcz Zita - profesor de matematică, Liceul Teologic Romano-Catolic „Ham Janos” Satu Mare; Schefler Barna - premiul I, olimpiada internaţională de matematică, Liceul Teologic Romano-Catolic „Ham Janos” Satu Mare; Schefler Gergo - premiul I, olimpiada internaţională de matematică, Liceul Teologic Romano-Catolic „Ham Janos” Satu Mare; Szabo Csilla - profesor de limba şi literatura maghiară, Liceul Teoretic Carei; Trepszker Erika - profesor de religie romano-catolică, Liceul Teologic Romano-Catolic „Ham Janos” Satu Mare și Octavia Zelic - premiul I, olimpiada naţională de Educaţie tehnologică, Şcoala Gimnazială „Ion Creangă” Satu Mare.

Doamnele dr. Iegar Gianina-Diana - cercetător ştiinţific, Muzeul Județean Satu Mare și conf. univ. dr. Olimpia Neagu  - responsabil proiecte de cercetare ştiinţifică şi relaţii internaţionale la nivelul filialei Satu Mare a Universității de Vest „Vasile Goldiș” au fost recompensate pentru rezultatele de cercetare.  

Domeniul "Social" a fost reprezentat de Alina Perşa - specialistă în acțiunile de promovare și apărare a drepturilor și inițiativelor copiilor și tinerilor și îmbunătățirea vieții prin implicarea activă în societate.

"Sportul" este un alt capitol foarte bine reprezentat, și anume:  Samel Lorand Karoly - judo C.S.Unio – Clubul Sportiv Municipal Satu Mare; Halas Marian - judo - Clubul Sportiv Municipal Satu Mare; Berei Lenard Istvan - lupte – Clubul Sportiv Satu Mare; Bodârlău Gheorghe Cristian - judo – Clubul Sportiv Municipal Satu Mare; Bodo Benjamin  - scrimă – Clubul Sportiv Satu Mare; Bartincki Attila - karate SKDUN – Karate Do B.F.K.S. Carei; Răzvan Alexandru Ţinca - karate – Clubul Sportiv Municipal Satu Mare; Igor Beniamin Bălăcescu - karate – Clubul Sportiv Municipal Satu Mare; Florin Mihali - karate – Clubul Sportiv Municipal Satu Mare; Bacs Mate - karate SKDUN – Karate Do B.F.K.S. Carei; Alexandru Bretan - sportiv la Cercul de Karting, cel mai tânăr membru al echipei de karting sătmărean; Gyenes Emanuel - medalie de aur Red Bull Sea to Sky; Sergiu Oprea - medaliat la concursurile de judo; Raul Oprea - medaliat la concursurile de judo; Adrian Ciprian Szilagyi - scrimă/spadă – Clubul Sportiv Municipal; Ioan Alexandru Morar - handbal – Clubul Sportiv Municipal; Vasile Maxim - popice – Clubul Sportiv Municipal Satu Mare; Laza Ramona Eniko - baschet – Clubul Sportiv Municipal Satu Mare și Beata Vajda - volei – Clubul Sportiv Municipal Satu Mare.

Rodica Borlan - Crucea Roşie Satu Mare, Fulop Szabolcs - şef serviciu Multisalva, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Satu Mare - SMURD și Caritas Satu Mare au reprezentat serviciile sociale, iar DRM Draxlmaier România Sisteme Electrice SRL  - Camera de Comerţ şi Industrie Satu Mare mediul de afaceri.

Dintre cei nominalizaţi, zece (de fapt 11) sătmăreni au fost recompensaţi în acest an cu premii de excelenţă, după cum urmează: profesoara Eva Koczinger, fraţii Scheffler Barna şi Gergo – olimpici internaţionali la matematică, Nagy Orban – director adjunct la Centrul Judeţeean pentru Promovarea Culturii Tradiţionale, cercetătorul ştiinţific Gianina Diana Iegăr, Rodica Borlan – directoarea filialei sătmărene a Societăţii Crucea Roşie, Fulop Szabolcs – şeful Asociaţiei Multisalva, sportivii Lenard Istvan Berei şi Răzvan Alexandru Ţinca, ISU „Someş” Satu Mare, în numele căruia premiul a fost primit de comandantul col. Dan Gheorghe, precum şi societatea DRM Draxlmaier Satu Mare, pentru care au preluat premiul directorul general comercial Mark Kotthoff şi responsabila de PR Fazekas Csilla.

Punctul culminant al serii a fost desemnarea lui Emanuel Gyenes ca Om al Anului 2014 pentru performanţele obţinute la competiţiile de motociclism. Cu siguranţă, distincţia a fost acordată şi pentru rezultatul excelent de la Raliul Dakar la care a participat recent, chiar dacă acesta s-a desfăşurat în primele zile ale anului 2015.

De-altfel, în discursul său, le-a mulţumit sătmărenilor pentru susţinerea lor prin mediile online în timpul desfăşurării Raliului Dakar, afirmând că acele mesaje i-au asigurat o motivaţie suplimentară pentru câştigarea şi în acest an a Clasei Maraton. 




2795 vizite
Distribuie pe