Locale Altele
Duminica, 15 Decembrie 2019
Dum, 15 Dec 2019
LocaleEvenimentAdministratieSocialCulturalPoliticEconomicInfracţionalitateEducaţieReligieSportAlteleOh Canada
Ne găsești pe Facebook


InterneExterneAlteleDivertismentŞtiinţă/TehnolologieAuto/MotoSănătateLifestyleGalerie FotoParty Foto
Programul Zilei Oraşului Satu Mare
Sergiu Lenghel  - Sambata, 29 Mai 2010

Fără focuri de artificii, nici chiar gratis, ediţia din acest an a Zilei Oraşului vine însă cu un program bogat pentru sătmăreni.

Deschiderea oficială are loc sâmbătă la ora 11.00 în Piaţa 25 Octombrie, cu fanfară şi majorete, după care vor urca pe scenă artiştii locali.

 

Au fost invitate şi trupe din Nyiregyhaza şi Zutphen, iar reprezentanţii sexului tare vor avea ce vedea, pentru că li s-a pregătit un concurs de Miss cu cele mai frumoase sătmărence.

 

Cei trecuţi de vârsta a doua, dar nu numai, vor avea parte şi ei în Grădina Romei de muzică şi voie bună.

Ansambluri populare şi solişti cunoscuţi vor cânta melodiile preferate, în timp ce sătmărenii vor putea gusta din grătare şi berea rece.

 

În Grădina Romei distracţia va continua şi duminică, iar marţi, de 1 iunie, în aceeaşi locaţie, sunt programate activităţi pentru cei mici. Iată şi programul manifestărilor ce încep încă de vineri:

 

Sâmbătă, 29 mai

Scena P-ţa 25 Octombrie

Organizator: Centrul Cultural „G.M.Zamfirescu”

 

11.00 – 12.00  Deschiderea oficială, fanfară, majorete

12.00 – 13.00  Steluţele Inedit, muzică uşoară, Palatul Copiilor

13.00 – 13.30  Grupul de elevi de la Nyiregyhaza

13.30 – 14.30  Elevii Şcolii Populare de Artă – muzică uşoară

14.30 – 15.15  Monica, Cash, Amerik-a – muzică dance

15.15 – 16.00 Pro Arta Brass – muzică de promenadă

16.00 - 17.30  Park Folk Grup, Tavi Bud, Gabriella Szekely, Punctul Următor, Inedit, Black River Blues Band

17.30 – 19.15  Miss Ziua Oraşului; participă Grupul Umoristic Tact şi Aldo Blaga

            - prezintă Maria Moiş şi Victor Constantinovici

19.15 – 20.00  Formaţia de muzică rock Moonyard din Zutphen

20.00 – 20.45  Connect R

20.45 – 21.00  Prezentare de modă cu Gaby’s Modells

21.00 – 21.45  Smiley

21.45 – 22.00  Dans modern cu formaţiile sătmărene Crazy Dancers, Stil, Destiny

22.00 – 22.50  Keresztes Ildiko

22.50 – 23.10 Trupa de focuri „Raja” din Sibiu

23.10 – 24.00  Proconsul

 

Prezintă: Ovidiu Chilinţan, Bartos Erzsebet, Ovidiu Matioc

 

Centrul Cultural „G.M.Zamfirescu”, ora 17.00

Spectacol al trupei de statui vii, „Ijsselzangers” şi „t’Spul t ” din Zutphen

 

 

Sâmbătă, 29 mai

Scena Grădina Romei

Organizator: Centrul Cultural „G.M.Zamfirescu”

 

 

15.00 – 24.00

Dans codrenesc cu elevii Ansamblului Codrenesc de la Liceul Economic

Mihai Papariga

Nepoţii Iancului

Maria Tripon şi Cristi Enache

Cristi Codrea

Lucia Sabău

Trandafirul Negru

Codrişorul şi Ghiţă Blidar

Egri Csodaszarvas

Dana şi Sergiu Matoşan

Petre Mureşan

Ansamblul Cununiţa

Angela Buciu

Sava Negrean-Brudaşcu

           

            Prezintă Nicolae Mureşan

 

 

Duminică, 30 mai

Scena Grădina Romei

Organizator: Centrul Cultural „G.M.Zamfirescu”

 

 

13.00 – 22.00

Elevii Şcolii de Arte – lansare CD

Dans ţigănesc cu Ansamblul Ţigănesc de la Liceul Economic

Mădălina Zele

Horea Someşan

Petre Zele, Cununa Oaşului şi Ţâpuritoarele din Batarci

Gheorghe Soponar

Maria Petca Poptean şi Grupul Măgura

Ansamblul Folcloric „Kis Rozsmalint” din Bogdand

Ansamblul Ceatăra cu Ana Holdiş Pop, Ioana Guruţă, Bakk Laura şi Sabou Carmen

Ansamblul Meseşul cu Nicolae şi Nicuşor Mureşan

Ana Pacatiuş

 

Prezintă Nicolae Mureşan

 

Duminică, 30 mai

Sinagoga Mare

Concert klezmer cu Rzeszow Klezmer Band

Ora 16.00

Intrarea liberă!

 

Marţi, 1 iunie

 

Scena Grădina Romei

Organizator: Centrul Cultural „G.M.Zamfirescu”


Între orele 10.00 – 17.00

Activităţi pentru copii: jocuri, concursuri între grădiniţe, dansuri, desene pe faţă, prezentare de modă pentru copii cu Gaby’s Modells, programe artistice cu Crazy Dancers, Inedit, Cununiţa Năzdrăvană, Hermina Hotca, Royal Dance Club, minoretele de la Şcoala Octavian Goga, Arttis, minidiscotecă

 

Prezintă Mihaela Avaşi şi Ovidiu Pop

 

Casa de Cultură a Sindicatelor, ora 13.00

Organizator: Teatrul de Nord

Spectacolul pentru copii „Motanul încălţat”

Intrarea liberă!

 

Teatrul de Nord, ora 15.00

Organizator: Teatrul de Nord

Spectacolul pentru copii, în limba maghiară, „Holle anyó”

Intrarea liberă!

 

4278 vizite
Distribuie pe