Împreună cu Direcția de Sănătate Publică (DSP) și în baza listelor transmise de primării cu numărul de cetățeni care și-au exprimat dorința de a fi vaccinați, s-a stabilit programul de acțiune a echipei mobile de vaccinare asigurată de Ministerul Apărării Naționale pentru perioada următoare, astfel:
- 27.04.2021 în comuna Acâș (230 solicitări)
- 28.04.2021 în comuna Căpleni (186 solicitări)
- 29.04.2021 în comuna Porumbești (177 solicitări)
- 04.05.2021 în comuna Beltiug (149 solicitări)
- 05.05.2021 în comuna Botiz (121 solicitări)
În continuare, prefectul Altfatter Tamas așteaptă o implicare susținută a primarilor în sensul conștientizării cetățenilor despre importanța vaccinării și posibilitatea de a fi vaccinați în localitate prin intermediul echipelor mobile.
În același timp, a solicitat DSP o analiză privind posibilitatea de asigurare a personalului medical, a spațiilor și a dozelor de vaccin necesare în vederea organizării la Satu Mare a unui centru de vaccinare cu funcționare non-stop, dar și a unei acțiuni de vaccinare tip drive-through, imediat după minivacanța de Paște, centre în cadrul cărora cetățenii să se poată vaccina fără a fi nevoie de o programare prealabilă.