După ce a aflat că cele două cupluri prinse în flagrant, miercuri, în timp ce încercau să aducă în țară peste 2,5 kilograme de droguri sunt chiriași în locuințe de stat din Carei (uneia dintre ele fiindu-le repartizat un apartament în blocul ANL recent construit), primarul municipiului, Monica Giurgiu-Kovacs, a anunțat că ia măsuri ferme împotriva lor.
”Nu tolerăm asemenea lucruri. Traficanți de droguri, care distrug viitorul oamenilor și mai ales al copiilor, nu au ce căuta în locuințele Primăriei Carei. Vom demara procedurile de reziliere a contractelor de închiriere al acestor familii” - a declarat primarul Monica Giurgiu-Kovacs.
Primarul Careiului a dispus analizarea actelor pe baza cărora una dintre familiile respective a primit locuința ANL.
”Am dispus să fie analizate actele pe care le-a depus familia care stă în blocul ANL pentru a obține repartiția. În cazul în care vom constata că s-au folosit de eventuale acte false vom sesiza organele abilitate” - a declarat primarul Monica Giurgiu-Kovacs.
Primarul Careiului cere măsuri ferme împotriva traficului de droguri.
”Din păcate, drogurile au devenit o adevărată problemă în orașul nostru. Solicit autorităților abilitate să intervină cât mai hotărât pentru a combate acest fenomen. De asemenea, consider că trebuie pus un accent mai mare și pe activitățile de prevenție în rândul elevilor și al tinerilor” - a adăugat primarul Monica Giurgiu-Kovacs.