Locale Altele
Vineri, 18 Iunie 2021
Vin, 18 Iun 2021
Cupa Sătmarului la dans sportiv, ediția a III-a
Royal Dance Club Satu Mare  - Luni, 20 Mai 2013

Școala de Arte Satu Mare, Consiliul Județean Satu Mare, Primăria Satu Mare, Casa de Cultură a Sindicatelor și Royal Dance Club au organizat la sfârșitul săptămânii trecute în sala LPS ediția III a concursului național de dans sportiv „Cupa Sătmarului”.


A fost cu siguranță una din cele mai reușite concursuri naționale de dans sportiv organizate în acest an în România fiind prezenți, la această competiție, cei doi vicepresedinți ai Federației Române de Dans Sportiv și patru membrii ai Biroului Federal.

Sala LPS a fost îmbracată din nou de Directorul de concurs Otto Varga în ținută de gală, impresionând  atât sportivii, cât și invitații.

Școala de Arte s-a implicat în organizarea evenimentului pentru a integra în circuitul național de dans și cursanții Școlii de Arte care în cadrul evenimentului au dansat alături de sportivii de performanță


La a III-a ediție au participat peste 350 de perechi de la cele mai puternice centre de dans sportiv din țară Oradea, Cluj, Timisoara, Baia Mare, Sighet, Arad , din partea cărora s-au înscris concurenți pentru concursurile de la categoriile neoficial si precompetițional, iar din partea Școlii de Arte din Satu Mare au concurat 20 de perechi.

La deschiderea oficială și la premierea dansatorilor care a avut loc sâmbata seara au participat oficialitățile județului, printre care Președintele Consiliului Județean Adrian Ștef, Viceprimarul Roca Radu, Directorul Școlii de Arte, Mircea Deac.

Perchile de la Royal Dance Club și Școala de Arte au obtțnut urmatoarele rezultate la diferitele categorii de varsta si clasa:

Ignat Eduard – Nyiki Nadia                 locul I la open-latino si locul II la open- standard la categoria de varsta 12-13 ani

Mediesan Luca- Lazar Ioana               locul I la clasa D, locul VI la open basic latino, varsta 14-15 ani

Opre Mihnea – Chereji Iulia                  locul I la clasa D, locul III la open basic    latino, locul V la open latino, varsta 12-13 ani

Burciu Razvan-Varga Diana                   locul I la open standard, locul III la clasa B, locul IV la open latino, varsta 16-18 ani

Koskocsak Raul – Pop Valentina            locul I la open basic latino si locul III la open basic standard, varsta 16-18 ani

Bochis Calin – Stefan Roxana                 locul I la open latino, varsta 16-35 ani, pereche mixta Quasar Oradea – Royal Dance Satu Mare

Maskulik  David – Roatis Iris                  locul II la open basic latino si open basic standard, varsta 14-15 ani

Szollosi Thomas – Jurcut Luiza              locul II la clasa D, locul V la open basic latino, varsta 14-15 ani

Horvath Marc – Botis Larisa                   locul II la clasa E, varsta 6-9 ani

Ocian Laurentiu – Iagher Ioana               locul III la open basic standard si latino, varsta 14-15 ani

Popa Raul – Savianu Silvia                     locul III open latino, varsta 16-35

ani, pereche mixta Stelele Dansului Oradea – Royal Dance Satu Mare

 

Pandi Alex – Roman Cristina                  locul III la clasa E, varsta 14-15 ani

Stef Armand – Ruba Antonia                  locul IV la clasa E, varsta 10-11 ani

Marita Ciprian -   Dana Anamaria           locul IV la clasa D si open basic latino, locul VI la open basic standard, varsta 12-13 ani

Denis Cosarca – Torja Cerasela              locul  V la clasa E, varsta 10-11 ani

Branga Andrei – Ocian Denisa               locul V la clasa E, varsta 14-15 ani

Cordea M Patrick – Stef Astrid             locul II la neoficial si precompetitional, varsta 4-7 ani

Sabau Tudor  - Catona Maya                   locul II la precompetional si locul IV la neoficial, varsta 8-9 ani 

Gratian Mircea – Bontea Madalina          locul II la precompetitional si neoficial, varsta 14-15 ani

Dehenes Denis – Por Larisa                     locul III la neoficial, locul IV la precompetitional, varsta 8-9 ani

Ilie Adrian – Bot Denisa,                         locul III la neoficial, varsta 12-13 ani

Borota Marc – Finta Iulia                        locul IV la neoficial, varsta 10-11 ani

Zima Octavian – Marginean Ana            locul V la neofical, varsta 16-35 ani

Silaghi Vlad – Silaghi Anca                    locul VI la neoficial, varsta 8-9 ani

Bici Hanna                                               locul III la solo fete, varsta 5-8 ani

Florescu Teodora                                     locul V la solo fete, varsta 5-8 ani

Faur Selena                                              locul II la solo fete, varsta 12-15 ani

Bot Denisa                                               locul V la solo fete, varsta 9-11 ani

Organizatorii doresc să mulțumească oficialităților, sponsorilor și mai ales părinților care au contribuit la organizarea acestui concurs cu mențiunea că meritele aparțin sportivilor și antrenorilor:Ignat Ovidiu, Otto Varga, Cordea Cristian si Marius Iepure.

 

1761 vizite
Distribuie pe