Luni, 27 Septembrie 2021
Luni, 27 Sept 2021
Sătmărencele au zdrobit Alba Iulia la baschet
Peter Eles  - Miercuri, 4 Februarie 2009

Prima etapă a returului Diviziei A la bschet feminin a scos în calea CSM-ului lanterna roşie a campionatului, Universitatea Alba Iulia.

Fără nici o victorie până acum, oaspetele nu s-au dovedit a fi nici măcar un partener de antrenament pentru sătmărence şi au reuşit contraperformanţa de a marca doar 18 (!) puncte pe parcursul celor 40 de minute de joc.

Fără Cherrise Graham, Tunde Czukor şi Adina Pop, menajate pentru importantul meci de sâmbătă de la Cluj, elevele lui Dan Fleşeriu au avut o prestaţie constantă, chiar dacă junioarele au stat în teren mai mult decât în orice partidă din actuala ediţie de campionat.

Astfel, Izabella Meszaros a bifat 26 de minute jucate, Cristina Motişan 17 minute, iar Laura Verteş 15 minute, toate cele trei având o prestaţie lăudabilă. Ar mai fi de menţionat debutul oficial al noii achiziţii, Claudia Pop, care a fost principala marcatoare a sătmărencelor, dovedindu-se de pe acum un transfer reuşit. Scor final: 79 – 18 pentru CSM Satu Mare.

Tags: baschet  feminin  alba iulia