Duminica, 24 Octombrie 2021
Dum, 24 Oct 2021
O nouă înfrângere pentru handbaliștii sătmăreni
Veronica Hodas  - Miercuri, 5 Octombrie 2016

Handbaliștii de la CSM Satu Mare au jucat miercuri, pe teren propriu, meciul etapei a VII-a din cadrul Ligii Zimbrilor la handbal masculin în compania formației Poli Timișoara. Sătmărenii au fost învinși cu scorul de 22-23 (11-11) pauză.

Elevii lui Iuliu Varady au jucat bine astăzi, au făcut un meci frumos încă din primele minute ale partidei. Aceștia au condus din primele minute, iar timișorenii au reușit să înscrie primul gol abia în minutul 6 și au restabilit egalitatea în minutul 13, 6-6, după care sătmărenii au preluat din nou conducerea până aproape de finalul primei reprize, 10-10 min 26, iar la pauză scorul a fost 11-11.

CSM Satu Mare a dominat aproape toată repriza secundă, reușind să se distanțeze la 6 goluri, 18-12. Din minutul 45, oaspeții au început să atace tot mai mult și astfel au preluat conducerea în minutul 52, 20-21, dar egalitatea a fost restabilită rapid de sătmăreni, 21-21.

Haos total pe final de partidă, Poli Timișoara a primit ul gol „gratuit”, a condus la un gol diferență, 22-23, jucătorii au primit două cartonașe roșii, două albastre, dar s-au ales cu o victorie după ce Savic a apărat aruncarea de la 7 metri a gazdelor.

Una peste alta, CSM Satu Mare a suferit a șaptea înfrângere consecutivă și rămâne cu 0 puncte.

Pentru CSM Satu Mare au evoluat: Cioroiu, Orban – Morar (5), Lazic (5), Munea (6), Bejinariu (3),Crăciun (1), Olah (1), Stan (1), Mateș, Rogoz, Mureșan, Suciu.

Tags: handbal  csm satu mare  poli timisoara  etapa 7  liga nationala