Vineri, 3 Decembrie 2021
Vin, 3 Dec 2021
CSM a pierdut onorabil la Odorhei
Cristian Tudor  - Duminica, 4 Octombrie 2009

CSM Satu Mare a suferit a doua înfrângere în Liga Naţională de handbal, fiind învinsă de HC Odorhei cu 29-33, într-un meci jucat sâmbătă la Sfântu Gheorghe.

Sătmărenii au jucat cu mult curaj în faţa unei echipe mult mai bine cotate, cu un buget de cupe europene.

Fost jucător la Odorhei, Ştefan Birtalan jr. a jucat cu multă ambiţie, fiind cel mai bun de pe teren. Birtalan a înscris 9 goluri, spre deosebire de celălalt inter, Silviu Surducan, care a ratat mult şi a înscris doar un singur gol.

Antrenorul Palko s-a declarat mulţumit de evoluţia elevilor săi, dar e ușor deranjat de ratările copilărești de sâmbătă şi speră la un rezultat foarte bun în următoarea partidă cu Poli Timişoara. „Dacă eram puțin mai atenți puteam produce surpriza la Odorhei” - recunoaște directorul tehnic Ioan Palko.

Sătmărenii au început bine partida, conducând cu 2-1, după care harghitenii au preluat controlul jocului, distanţându-se la 12-8, pentru ca la pauză diferenţa să fie doar de două goluri, 16-14.

Repriza a doua a continuat în acelaşi ritm, HC Odorhei conducând cu 21-18 în minutul 42. Paradele lui Bârză şi ratările lui Surducan au dus scorul la 24-18 în doar trei minute. Finalul aparţine tot harghitenilor, care conduc cu 29-23 şi 30-24, pentru ca în final să se impună cu 33-29.

Din păcate, la acest joc s-a accidentat destul de serios portarul Mihai Pereverzia, o entorsă de genunchi, cu suspiciune de ruptură de ligamente, iar medicii sunt rezervați în privința datei când acesta va putea reveni pe teren.

HC Odorhei - CSM Satu Mare 33-29

În clasament conduc UCM Reșița și HCM Constanța cu câte 8 puncte. CSM-ul a picat pe locul 9, cu patru puncte.

Tags: odorhei  handbal  infrangere