Vineri, 25 Iunie 2021
Vin, 25 Iun 2021
Cupa României: trofeu de consolare pentru Oar
Cristian Tudor  - Duminica, 13 Iunie 2010

Someșul Oar a câștigat vineri seara finala fazei județene a Cupei României, scor 1-0 cu Victoria Carei. Meciul desfășurat la concurență cu deschiderea Cupei Mondiale din Africa de Sud a adunat doar o mână de spectatori în tribunele stadionului Olimpia.

Căldura sufocantă - s-a jucat la 34 grade la umbră - a afectat calitatea jocului celor două echipe. Meciul a avut puține faze de poartă, ritmul a fost lent, iar șuturile pe poartă pot fi numărate pe degetele unei singure mâini.

Până la urmă, experiența lui Găvruș a decis câștigătoarea, mijlocașul Someșului păcălindu-l pe portarul Victoriei, Cionca, cu un șut plasat de la 20m, în minutul 83.

Careienii au răsuflat oarecum ușurați la final că n-au mai avut de disputat și prelungiri, mai ales că marţi vor juca barajul cu Sportul Mocira. Iar cei de la Oar s-au bucurat pentru trofeul cucerit chiar împotriva rivalilor din campionat, în fața cărora au pierdut doar la masa verde în ultimele două sezoane.