Locale Altele
Vineri, 1 Decembrie 2023
Vin, 1 Dec 2023
LocaleEvenimentAdministratieSocialCulturalPoliticEconomicInfracţionalitateEducaţieReligieSportAlteleOh Canada
Ne găsești pe Facebook

InterneExterneAlteleDivertismentŞtiinţă/TehnolologieAuto/MotoSănătateLifestyleGalerie FotoParty Foto
Campania de colectare a uleiurilor uzate continuă la Livada și Negrești
APM Satu Mare  - Joi, 2 Aprilie 2015

Agenția Pentru Protecția Mediului Satu Mare în parteneriat cu  primăriile orașelor continuă „Campania de conştientizare a populaţiei privind necesitatea colectării selective a uleiurilor alimentare uzate”, prin extinderea acesteia la nivelul tuturor  orașelor cu  caracter permanent. 

În acest sens vineri 03.04.2015 în acord cu primăriile orașelor și a agentului economic autorizat pentru colectarea  a acestor  uleiuri SC Alpin Recycling SRL vor fi amenajate puncte  permanente  de  colectare  a uleiului alimentar uzat cu recipient adecvat pentru colectare de către firma autorizată parteneră  în această campanie astfel: la ora 9.00  la  Livada , iar la ora 12.00 la Negrești Oaș.

Începând cu această dată cetățenii vor putea să predea cu titlu gratuit uleiurile alimentare uzate.

La această acțiune vor participa din partea APM Satu Mare, Mirişan Ramona şi  Farkas Ramona, specialişti în domeniul gestiunii deşeurilor, Mărculescu Elena reprezentanta firmei colectoare SC Alpin Recycling SRL, conducerea Primăriei și cei cinci elevi voluntari de la Liceul Tehnologic George Barițiu Livada și de la Liceul Teoretic Negrești Oaș implicați în această campanie, care alături de organizatori vor distribui fluturaşi  şi vor purta un dialog direct cu cetățenii pentru a-i ajuta să conștientizeze importanța gestului lor și a le crea un reflex în a colecta uleiul alimentar  uzat așa cum se întâmplă în cazul celorlalte categorii de deşeuri reciclabile.

 

1053 vizite
Distribuie pe