Locale Altele
Vineri, 24 Septembrie 2021
Vin, 24 Sept 2021
Festivalul Interetnic de Teatru la Satu Mare
Trupa Harag Gyorgy  - Joi, 27 Octombrie 2016

Cea de-a VIII-a ediție a Festivalului Interetnic de Teatru, organizat din doi în doi ani, va fi găzduit în acest an de orașul Satu Mare în perioada 4-13 noiembrie în organizarea Fundației Proscenium. 

Edițiile anterioare ale festivalului teatrelor minorităților au fost organizate la București, Brașov, Arad, Oradea, Miercurea Ciuc.

„Este mare onoare că această clădire recent renovată are șansa să găzduiască una dintre cele mai prestigioase evenimente ale vieții teatrale din România. Evenimentul își propune să aducă spectacole de valoare care să încânte atât  profesia, cât și publicul. Vom avea, în sfârșit, ocazia să recuperăm lipsa, din ultimii ani a Festivalului Fără Bariere” - a declarat directorul festivaluilui, Bessenyei Gedő István.

Directorul instituției a subliniat că, spre deosebire de edițiile anterioare ale Festivalului Interetnic de Teatru, în realizarea programului au considerat importantă și includerea trupelor minoritare alternative din România.

Pe durata festivalului, vor fi prezenți la Satu Mare studenții secției teatrologie a Facultății de Teatru din Cluj și Târgu Mureș, care, sub coordonarea profesorilor universitari Varga Anikó și Zsigmond Andrea, vor realiza un blog al festivalului în care vor publica scrieri critice despre evenimentele manifestației.

Mesele rotunde de specialitate cu participarea criticilor și oamenilor de specialitate planificate zilnic în bufetul teatrului vor fi coordonate de profesorul universitar Ungvári Zrínyi Ildikó și criticul Köllő Kata.

La festival vor participa, alături de teatrele maghiare din Ardeal, secția germană a Teatrului de Stat Radu Stanca din Sibiu, Teatrul Giuvlipen din București și Teatrul Evreiesc de Stat din București.

Pentru informații suplimentare puteți accesa site-ul trupei www.harag.eu, respectiv pagina de socializare a festivalului.

Program:  4-13 noiembrie – Satu Mare

VINERI, 4 NOIEMRIE

17:00 – Teatrul de Nord, hol Vernisaj expoziție (Pornó – spațiu amenajat de Fornvald Gréti și Visky András)

18:00 - Teatrul de Nord, sala mare Teatru Tamási Áron, Sfântu Gheorghe: Molière: Avarul (Regia artistică: Bocsárdi László) durata spectacolului: 3 ore - 2 pauze

21.00 – Casa de Cultură a Sindicatelor, sala mare Teatrul Evreiesc de Stat, București: Iacob Gordin: Blestemul iubirii (Regia artistică: Kincses Elemér) durata spectacolului: 60 minute – fără pauză

23.00 – Pisica cântătoare (strada Hám János nr. 4) Küb-beat. Pesponsabil pentru atmosferă: Kónya-Ütő Bence, actor al Teatrului Tamási Áron din Sfântu Gheorghe

SÂMBĂTĂ, 5 NOIEMBRIE

11:00 - Teatrul de Nord, bufet Masă rotundă despre evenimentele zilei anterioare

13:00 - Teatrul de Nord, bufet Lansare de carte: Visky András: Afară de aici (Șapte experiențe teatrale), Editura Koinónia, Cluj-Napoca, 2016

17:00 - Teatrul de Nord, sala studio Ács Alajos Teatrul Ariel, Târgu Mureș: Misima Jukio: Madame de Sade (Regia artistică: Porogi Dorka) durata spectacolului: 2 ore 30 minute - 1 pauză

20:00 - Teatrul de Nord, sala mare Csíki Játékszín, Miercurea Ciuc: Spiró György: Impostorul (Regia artistică: Kövesdy István) durata spectacolului: 2 ore 50 minute - 1 pauză

23:00 - Pisica cântătoare (strada Hám János nr. 4) Petrecere Traila-electro. Pesponsabil pentru atmosferă: Trabalka Cecília, actrița Teatrului Ariel din Târgu Mureș

DUMINICĂ, 6 NOIEMBRIE

11:00 - Teatrul de Nord, bufet Masă rotundă despre evenimentele zilei anterioare

16:00 - Casa de Cultură a Sindicatelor, sala mare – spectacol cu publicul pe scenă Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa Harag György: Hatházi András: Manka (Regia artistică: Hatházi András) durata spectacolului: 1 oră 55 minute - 1 pauză

18:30 - Casa de Cultură a Sindicatelor, sala amfiteatru Teatrul Giuvlipen, București: Gadjo Dildo (Regia artistică: Mihai Lukacs) durata spectacolului: 1 oră

20:00 - Teatrul de Nord, sala mare Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa Harag György: Visky András: Pornó (Regia artistică: Visky András) durata spectacolului: 1 oră 5minute – fără pauză

LUNI, 7 NOIEMBRIE

11:00 - Teatrul de Nord, bufet Masă rotundă despre evenimentele zilei anterioare

19:00 - Casa de Cultură a Sindicatelor, sala mare – spectacol cu publicul pe scenă Compania Aradi Kamaraszínház: Theo Herghelegiu: Tündéri/Zelda was not from here (Regia artistică: Tapasztó Ernő) durata spectacolului: 1 oră 10 minute - fără pauză

22.00 - Pisica cântătoare (strada Hám János nr. 4) Show terapeutic de tobe. Evoluează: Cserey Csaba (Csabcsi)

MARȚI, 8 NOIEMBRIE

11:00 - Teatrul de Nord, bufet Masă rotundă despre evenimentele zilei anterioare

18:00 - Teatrul de Nord, sala studio Ács Alajos Asociația Teatrală Shoshin, Cluj-Napoca: după Salvatore Quasimodo și Tadeusz Różewicz: Căsuță pentru morți (Regia artistică: Grzegorz Ziółkowski) durata spectacolului: 45 minute – fără pauză

19:00 - Teatrul de Nord, sala mare Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely Timișoara: Radu Afrim: Detalii naive, total lipsite de profunzime din viața și moartea unor spectatori (Regia artistică: Radu Afrim) durata spectacolului: 2 ore 45 minute - fără pauză

22:00 - Teatrul de Nord, sala studio Ács Alajos Asociația Teatrală Shoshin, Cluj-Napoca: după Salvatore Quasimodo și Tadeusz Różewicz: Căsuță pentru morți (Regia artistică: Grzegorz Ziółkowski) durata spectacolului: 45 minute – fără pauză

23:00 - Pisica cântătoare (strada Hám János nr. 4) Concertul formației Impro-Víziók, Sfântu Gheorghe.

MIERCURI, 9 NOIEMBRIE

11:00 - Teatrul de Nord, bufet Masă rotundă despre evenimentele zilei anterioare

18:00 - Casa de Cultură a Sindicatelor, sala mare – spectacol cu publicul pe scenă Ansamblul András Lóránt: Matei Vișniec: Fade Out (Regia artistică: Györfi Csaba) durata spectacolului: 1 oră - fără pauză

19:30 - Teatrul de Nord, sala mare Teatrul Național Radu Stanca, Sibiu, secția germană: Lutz Hübner: Cu mulțumirile firmei (Regia artistică: Theodor-Cristian Popescu) durata spectacolului: 1 oră 45 minute - fără pauză

21:30 - Casa de Cultură a Sindicatelor, sala mare – spectacol cu publicul pe scenă Teatrul de Nord Satu Mare, secția română: Hanna Azoulay Hasfari: Yom Kippur (Regia artistică: Eugen Gyemant) durata spectacolului: 1 oră 30 minute

JOI, 10 NOIEMBRIE

11:00 - Teatrul de Nord, bufet Masă rotundă despre evenimentele zilei anterioare

17:00 - Casa de Cultură a Sindicatelor, sala amfiteatru Yorick Stúdió, Târgu Mureș: Székely János: Dózsa (Regia artistică: Török Viola) durata spectacolului: 1 oră – fără pauză

18:30 - Casa de Cultură a Sindicatelor, sala mare – spectacol cu publicul pe scenă  Teatrul Váróterem Projekt: Occupy Yourself (Regia artistică: Cosmin Matei) durata spectacolului: 1 oră 50 minute - fără pauză

21:00 - Teatrul de Nord, sala mare Teatrul Maghiar de Stat Cluj: Dominique Serrand: Pour toujours (În vecii vecilor) (Regia artistică: Dominique Serrand) durata spectacolului: 1 oră 20 minute - fără pauză

23:00 - Pisica cântătoare (strada Hám János nr. 4) Loose Neckties Society, concertul formației de actori din cluj-Napoca.

VINERI, 11 NOIEMBRIE

11:00 - Teatrul de Nord, bufet Masă rotundă despre evenimentele zilei anterioare

15:00 - Teatrul de Nord, sala mare - spectacol cu publicul pe scenă Teatrul Național din Târgu Mureș, Trupa Tompa Miklós: A. P. Csehov: Pescărușul (Regia artistică: Keresztes Attila) durata spectacolului: 2 ore 40 minute - 1 pauză

17:00 - Teatrul de Nord, bufet Lansare de carte: Kovács Levente: Și a venit epoca de aur

20:00 - Teatrul de Nord, sala mare - spectacol cu publicul pe scenă Teatrul Național din Târgu Mureș, Trupa Tompa Miklós: A. P. Csehov: Pescărușul (Regia artistică: Keresztes Attila) durata spectacolului: 2 ore 40 minute - 1 pauză

SÂMBĂTĂ, 12 NOIEMBRIE

11:00 - Teatrul de Nord, bufet Masă rotundă despre evenimentele zilei anterioare

16:30 – Teatrul de Nord, sala mare Teatrul Tomcsa Sándor, Odorheiu Secuiesc: Bernard Marie Koltès: Roberto Zucco (Regia artistică: Zakariás Zalán) durata spectacolului: 1 oră 40 minute – fără pauză

18:30 - Casa de Cultură a Sindicatelor, sala mare Teatrul Figura Stúdió Színház, Gheorgheni: după I. L. Caragiale: O noapte furtunoasă (Regia artistică: Albu István) durata spectacolului: 3 ore 10 minute - 1 pauză

22:00 - Casa de Cultură a Sindicatelor, sala amfiteatru Teatrul Orășenesc, Târgu Secuiesc: Kiss Csaba: Loto scandinav (Regia artistică: Kolcsár József) durata spectacolului: 1 oră 20 minute – fără pauză

23.30 - Pisica cântătoare (strada Hám János nr. 4) Black Mamba – Party balcanez. Pesponsabil pentru atmosferă: Fodor Alaine Leonard, actorul Teatrului Figura Stúdió din Gheorgheni.

DUMINICĂ, 13 NOIEMBRIE

11:00 - Teatrul de Nord, bufet Masă rotundă despre evenimentele zilei anterioare

17:00 - Casa de Cultură a Sindicatelor, sala mare – spectacol cu publicul pe scenă M Stúdió, Sfântu Gheorghe: Igor Stravinsky: Sărbătoarea primăverii (Regia artistică: Andrea Gavriliu) durata spectacolului: 36 minute - fără pauză

18:00 - Teatrul de Nord, sala mare Teatrul Szigligeti, Oradea: A. P. Cehov: Trei surori (Regia artistică: Balogh Attila) durata spectacolului: 3 ore 45 minute - 2 pauze

23:00 - Pisica cântătoare (strada Hám János nr. 4) Swing Party. Pesponsabil pentru atmosferă: Orbán Zsolt(Pumi), actorul Trupei Harag György.

LUNI, 14 NOIEMBRIE - 11:00 - Teatrul de Nord, bufet Masă rotundă despre evenimentele zilei anterioare

 

 

 

Tags: festival interetnic de teatru  satu mare  
1697 vizite
Distribuie pe