Locale Altele
Marti, 19 Octombrie 2021
Marti, 19 Oct 2021
Premianții Concursului Recitatio
Centrul de Creație Satu Mare  - Sambata, 25 Martie 2017

La Casa Meșteșugarilor  a avut loc vineri cea de-a XI-a ediție a Concursului de recitări din lirica poeților sătmăreni „Recitatio”.

Eveniment organizat de către Centrul Județean pentru Conservarea si Promovarea Culturii Tradiționale Satu Mare, cu sprijinul Consiliului Județean Satu Mare, în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Satu Mare, Primăria Municipiului Satu Mare, Asociația Scriitorilor de Nord-Vest și Cenaclul Cronograf.

În urmă cu 10 ani, la iniţiativa scriitorilor Felician Pop, Robert Laszlo, Vasile Rus şi Aurel Pop, s-a luat hotărârea de a organiza o acţiune prin care să se aducă în atenţia publicului sătmărean creaţia poeţilor sătmăreni.

Anul acesta s-au înscris elevi de la 14 licee din întreg județul Satu Mare, iar juriul a fost format din actorul Dorel Vișan - președinte și membri: regizorul  Andrei Mihalache, istoricul literar Kereskenyi Sandor, gazetarul și poetul Elek Gyorgy și profesoara Cornelia Pop Bălan.

Din partea oficialităților a fost prezentă viceprimărița Doina Feher, iar managerul instituției organizatoare, Robert Laszlo, în deschiderea evenimentului a afirmat: „De câțiva ani încoace sunt implicat direct în organizarea acestui frumos concurs, menit să pună în valoare adevărata poezie sătmăreană. În această săptămână a avut loc Ziua Internațională a Poeziei și nu cred că acest eveniment putea fi sărbătorit mai frumos la Satu Mare decât printr-un festival dedicat poeților urbei”.

Programul artistic artistic a fost susținut de Dorel Vișan, Marian Buzilă, Raluca Dumitru și Trupa Inedit.

Lista premiaților:

Individual

1.Contraș David – Colegiul Național Doamna Stanca

1.Ruba Maria Silvia - Colegiul National Mihai Eminescu

1Scheitli Krisztina - Liceul Romano Catolic Ham Ianos


2.Bogdan Rostaș - Liceul De Arte Aurel Pop

2.Tătăran Ramona - Liceul de Arte Aurel Pop

2.David Anda - Liceul Teoretic Carei


3.Pop Adriana - Colegiul National Doamna Stanca

3.Jank Peter - Liceul Romano Catolic

3.Vasilie Diana - Liceul Teoretic Carei


1.M - Vraja Ana - Liceul Tehnologic Tarna Mare

2.M - Bortoș Emanuela - Liceul da Arte Aurel Pop

3.M - Duțescu Darius - Liceul Teoretic Carei

4.M - Ștrengău Ștefan - Liceul de Arte Aurel Pop

5.M - Pfeifer Melany - Liceul Romano Catolic Ham Ianos

6.M - Smutzer Bianka - Liceul Tehnologic George Barițiu Livada

7.M - Mecleș Luisa - Colegiul Economic Gheorghe Dragoș

Premiu Special - Bartoș Timea, Col. Național Kolcsey Ferenc

Premiu Special - Blatniczki Dora, Lic. De Arte Aurel Pop

Premiu Special - Liszkai Keity,  Liceul Reformat

Premiu Special al Juriului - Marcel Ursan, Scoala Vasile Lucaciu Carei

Grup

Premiul III – Lic Teoretic Negresti Oaș- Bud Alexandru, Man Felician

Mentiune - Lic De Arte - Ștrango Georgian, Farcău Vanesa, Țăran Emanuel.

Tags: concurs  recitatio  premianti  
1037 vizite
Distribuie pe