Casa Municipală de Cultură Carei organizează în perioada 20-23 noiembrie cea de-a doua ediţie a Festivalului Internaţional de Teatru pentru Studenţi SPOT.
Evenimentul a fost conceput din dorinţa de a media contactul dintre studenţii şcolilor de teatru din România şi ţările învecinate, în conformitate cu un principiu de bază al artei teatrale: întâlnirea. Ediţia din acest an se derulează sub sloganul ORAŞUL OCUPAT CU TEATRU.
Spre deosebire de prima ediţie, în acest an spectacolele se vor juca în Sala de Bal a Castelului Karolyi şi pe scena Casei Comunitare din municipiu. Vor participa studenţi de la Facultatea de Muzică Oradea – Secţia Teatru, Facultatea de Teatru şi Televiziune Cluj, Universitatea de Artă Teatrală Târgu Mureş şi Academia de Artă Novi Sad din Serbia.